איך יפסקו השופטים? (צילום: ariadna de raadt, Shutterstock)
אילוסטרציה | צילום: ariadna de raadt, Shutterstock

הפרקליטות מסכימה לערוך משפט חוזר לויקטור גואטה, שהורשע לפני 12 שנה ברצח של יצחק (איזו) שוורץ ז"ל בנתניה - וזאת בעקבות גילוי של חומרים חדשים מחקירה אחרת שכוללים הקלטות וחומרי חקירה שרלוונטיים גם להגנתו של גואטה ופוספסו "כנראה מתקלה".

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

גואטה הורשע בשנת 2007, לאחר ניהול הוכחות בבית המשפט המחוזי בתל אביב. הוא כאמור הורשע ברצח של יצחק (איזו) שוורץ ז"ל בדירתו בנתניה ב-2004, על רקע מאבקי שליטה על עסקי מכירת סמים. בעקבות הרשעתו נגזר עליו עונש מאסר עולם.

בקשתו למשפט חוזר הוגשה בעקבות התפתחות שאירעה בשנת 2015 בחקירת פרשת רצח אחרת מאותה שנה, של דורון סרוסי, ב-2004: התפתחות זו הביאה את הפרקליטות לערוך עיון מחדש בחומרים שנאספו באותה השנה והתברר כי חומרים אלה כוללים, בין היתר, הקלטות וחומרי חקירה שנמצאו רלוונטיים גם להגנתו של גואטה. חומרים אלו לא הועמדו בזמנו לעיון ההגנה במשפטו של גואטה, וגם לא היו בידיעת התובעים שניהלו את משפטו.

הפרקליטות: "הראיות שהביאו להרשעה - בעלות משקל מכריע גם כיום"

אי-הכללת חומרי החקירה מתיק סרוסי בחומר שנמסר לידי ההגנה במשפטו של גואטה, נבע, כך לטענת הפרקליטות, "כנראה מתקלה, שיסודה בכך ששני התיקים נחקרו במקביל על ידי שני צוותי חקירה נפרדים, כאשר ההקלטות הנזכרות בוצעו על ידי צוות החקירה בתיק סרוסי, כלפי מי שנחשד בשעתו בביצוע רצח סרוסי, ולכן תויקו רק בתיק הרצח של סרוסי ובטעות לא תויקו גם בתיקו של גואטה".

עוד הוסבר כי "מיד לאחר גילוי החומרים, על אף העובדה שבאותו זמן הרשעתו של גואטה היתה חלוטה, העמידה הפרקליטות את כל חומר החקירה בנוגע לרצח סרוסי לעיונה של עורכת דינו של גואטה דאז". עם זאת הפרקליטות הדגישה כי היא סבורה שהחומרים החדשים שהתגלו עשויים להיות רלוונטיים להגנתו של גואטה, ועל כן יזמה את מסירתם באופן מיידי לידיו.

יחד עם זאת, הבהירו בפרקליטות, כי הם סבורים שהחומר החדש שנמסר על ידם אמנם רלוונטי להגנתו של גואטה- אך אינו משנה את המסקנה כי "יש די ראיות מעבר לספק סביר להוכחת הרשעתו של גואטה בעבירת רצח. בהקשר זה יודגש, כי בחומר החדש לא נמצאה ראיה המלמדת על חפותו של גואטה".

בשנת 2018, כשלוש שנים לאחר מסירת הקלטות לבאת כוחו של גואטה, הוגשה מטעמו בקשה למשפט חוזר. כיוון שהפרקליטות סבורה שעל סמך חומר זה יכול גואטה לנסות ולהעלות טענות חדשות, הסכימה היום הפרקליטות לקיומו של משפט חוזר. עם זאת, ציינו בפרקליטות, "לאחר שקילה חוזרת ונשנית של מכלול הראיות בתיק, ולאחר בדיקות שונות שבוצעו, סבורה הפרקליטות כי הראיות שהביאו להרשעתו של גואטה הן בעלות משקל מכריע גם כיום, וכי הרשעתו מבוססת על אדנים מוצקים. לפיכך הודיעה הפרקליטות, כי היא מתכוונת לנהל את המשפט מחדש במגמה להביא להרשעתו החוזרת ברצח".

בהסכמת בא כוחו של גואטה הוא יישאר במעצר, שכן לצד הסכמת הפרקליטות לעריכת משפט חוזר, הוגשה בקשה להורות על מעצרו ל-90 ימים החל מיום מתן ההחלטה על קיום משפט חוזר, וזאת בהינתן העובדה כי מדובר בעבירת רצח, גם לנוכח הנסיבות האכזריות שבהן בוצע ונוכח עברו הפלילי המכביד של גואטה (מעבר לתיק הרצח נשוא הבקשה).

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו