קרוביה של ראבי: "הרתעה גם בקרב יהודים" (צילום: חדשות)
ראבי ז"ל והרכב שנפגע מאבן | צילום: חדשות

בשב"כ דוחים את הביקורת על אופן ניהול חקירת הטרור היהודי, שעות אחרי שהפרקליטות הגישה כתב אישום נגד נער בן 16, תלמיד ישיבה תיכונית בשומרון, בגין הרג הפלסטינית עאישה א-ראבי בליל שבת בחודש אוקטובר האחרון. בארגון מסרו כי לאורך החקירה היו גורמים שניסו להכפיש את אנשיו, להפיץ שקרים ולשבש חקירה, זאת למרות שמדובר בפיגוע טרור.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

בהודעה שפרסם השב"כ הערב (חמישי) נמסר כי "נוכח הטענות המניפולטיביות המתפרסמות בימים אלה על ידי גורמים בעלי אינטרס, ובהתאם לעולה מכתב האישום, יש לומר כי מדובר בפיגוע טרור לכל דבר, ומעשים דומים שנעשו בידי מפגעים ערבים, ובכלל זה קטינים, טופלו על ידי מערכת הביטחון וגורמי האכיפה באופן זהה, והמעורבים בהם הורשעו בדין ונדונו לעונשים חמורים".

בארגון תיארו בהודעה כיצד התקדמה החקירה בעקבות הראיות ובפיקוח כלל הגורמים המשפטיים הרלוונטיים. "עם היוודע דבר הפיגוע, החלה חקירת המקרה בשירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל, כאשר נבחנו כל כיווני החקירה", נכתב בהודעה. "עם התקדמות החקירה וקבלת מידע מודיעיני רלוונטי ועדכני, החלו פעולות חקירה סביב החשד שמדובר בפיגוע שמבצעיו יצאו מתוך ישיבת 'פרי הארץ' שברחלים".

רכבה של ראבי (צילום: חדשות)
רכבה של ראבי | צילום: חדשות

עוד הסבירו בארגון כי פעולות החקירה נתקלו ב"מאמץ יזום ומתמשך של גורמים רבים בעלי אינטרס שנועד לשבש את מהלכי החקירה. במסגרת מאמץ זה, בוקר למחרת ביצוע הפיגוע, ביום שבת, יצאה קבוצת פעילים קיצונים ברכב מיצהר, לישיבה ברחלים לטובת תדרוך נערים הלומדים בישיבה כיצד להיערך ולהתמודד עם חקירות שב"כ. גם במהלך החקירה בוצעו על ידי גורמים בעלי אינטרס פעולות נוספות שמטרתן שיבוש החקירה, והפצת שקרים והכפשות כנגד גופי הביטחון המעורבים בחקירה".

עוד צוין כי רק לאחר איסוף מודיעין וראיות הוחלט לעצור מספר תלמידים בישיבה בחשד שהיו מעורבים בפיגוע. כמו כן, בארגון הדגישו כי " כל מהלכי החקירה בוצעו תחת פיקוח שיפוטי הדוק מצד הפרקליטות ובתי המשפט, וכי במהלך החקירה זכו הנחקרים לכלל התנאים המתחייבים בחוק בהתאם לגילם ולאמונתם הדתית".

שחרור אחד העצורים ממעצר, החודש (צילום: פלאש 90, חדשות)
שחרור אחד העצורים ממעצר, החודש | צילום: פלאש 90, חדשות

מוקדם יותר היום הודיעה הפרקליטות על הגשת כתב אישום נגד הנער בן ה-16 ממטה בנימין בהריגה בנסיבות טרור. הפרקליטות החליטה כי ה-DNA של החשוד שנמצא על האבן מספיק להגשת כתב אישום. בנוסף הוגשה בקשה לעצור את הקטין עד תום ההליכים המשפטיים כנגדו.

"הנאשם אחז בידו סלע אשר משקלו קרוב לשני קילוגרם, במטרה לפגוע באמצעותו בנוסעי רכב ממוצא ערבי", נכתב בכתב האישום. "וזאת מתוך מניע אידיאולוגי של גזענות ועוינות כלפי ערבים באשר הם".

זיהה שמדובר ברכב פלסטיני והשליך סלע

נגד החשודים האחרים לא התגבשה תשתית ראייתית ולא נמצא פרט הקושר אותם לאירוע, זאת למרות כי ההערכות כי זורק האבן לא היה לבד. נוסף על האישום בגין הריגה, הנער הואשם ביידוי של אבן לעבר כלי תחבורה בנסיבות מחמירות בנסיבות מעשה טרור וחבלה במזיד ברכב בנסיבות מעשה טרור.

על פי כתב האישום, הנער ותלמידים נוספים נישארו ללון בישיבת "פרי הארץ" שבה למדו בסוף השבוע שבו אירעה התקרית. ביום שישי 12 באוקטובר התמקם הנאשם יחד עם אנשים נוספים על גבעה הצמודה לשולי כביש 60, הממוקמת מטרים ספורים מהכביש, בחלקו שבין צומת רחלים לצומת תפוח.

מחאה למען החשודים בפרשה (צילום: פלאש 90, חדשות)
מחאה למען החשודים בפרשה | צילום: פלאש 90, חדשות

באותה העת נסעו עאישה ראבי, בן זוגה ובתם בת ה-9 על הכביש במהירות של כ-100 קמ"ש. הנאשם, שזיהה שמדובר ברכב פלסטיני עם לוחית זיהוי לבנה פלסטינית, יידה סלע לעבר שמשת הרכב הקדמית, במטרה לפגוע ביושבי הרכב, ומתוך אדישות לאפשרות גרימת מותם.

"הסלע פגע בחלקה העליון הימני של שמשת הרכב הקדמית, ניפץ אותה, חדר אותה, ופגע בעוצמה אדירה ישירות בראשה של עאישה, הכל לעיני בני משפחתה", נכתב. "כתוצאה מכך נגרמה לעאישה פגיעת ראש קשה וקטלנית".

עוד נכתב בכתב האישום כי בעלה של ההרוגה, שהצליח שלא לאבד שליטה ברכב ולהימנע בכך מסיכון בטיחותם שלו, של הילדה הקטנה ושל יתר משתמשי הכביש, המשיך בנסיעתו לכיוון צומת תפוח, תוך שהוא מפעיל אורות חירום מהבהבים, קורא לעבר בתו בצעקות ונוסע במהירות למרפאה הפלסטינית הקרובה ביותר למקום, שם נקבע מותה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו