לוחמים שמואשמים בהכאת סייענים פלסטינים (צילום: החדשות)
הלוחמים המואשמים בהכאת סייענים | צילום: החדשות

לאחר שבשבוע שעבר הוגש נגדם כתב אישום, נפתח הבוקר (שני) משפטם של 5 לוחמי גדוד "נצח יהודה" המואשמים כי היכו שני סייענים פלסטינים אותם החזיקו כעצורים. ל-5 מיוחסות עבירות של התעללות בנסיבות מחמירות וחבלה חמורה. בפתח המשפט, החיילים כפרו בעובדות האישום וטענו שלא התעללו בסייענים. עו"ד מירב הרשקוביץ'-יצחקי מהסנגוריה הצבאית המייצגת חלק מהנאשמים: "הם נקראו לבצע משימה בלתי אפשרית - ללוות את מי שסייעו ברצח שני החברים הטובים שלהם בפלוגה". בית הדין הצבאי צפוי האריך את מעצרם ב-11 ימים, עד לדיון הבא.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

סנגוריהם של חלק מהלוחמים הנאשמים טענו בפתח המשפט כי בידיהם חוות דעת פסיכיאטרית המצביעה על מצבם הנפשי הקשה של החיילים. הלוחמים טענו: "כתב האישום מנופח, התביעה הצבאית לא חקרה את כל המעורבים". "מדובר בחיילים מצטיינים ללא עבר דומה", הוסיפה פרקליטם עו"ד הרשקוביץ'-יצחקי.

עורך הדין חגי בן-דוב, המייצג חלק מהלוחמים הנאשמים הודיע שלא יתנגד להארכת מעצרם של החיילים בניסיון לזרז את החקירה. "לא נתנגד להמשך מעצרם לא משום עובדות כתב האישום, או משום שהתביעה חושבת שהלוחמים מסוכנים", אמר. שופט בית הדין הצבאי המליץ על גישור בתיק.

עו"ד הרשקוביץ (צילום: החדשות)
עו"ד מירב הרשקוביץ'-יצחקי (מימין) | צילום: החדשות

אביו של אחד הלוחמים הנאשמים תקף, בשיחה עם החדשות Online, את צה"ל וטען שהופכים את הבן שלו לעבריין שלא בצדק. "גם אם טעו, למה להעביר את הכול למשפט פלילי?", האשים. "לא שלחתי את הבן שלי, שהתגייס כלוחם עם מוטיבציית שיא, כדי שיחזור כעבריין".

האב טען שבנו, אחד הלוחמים הנאשמים, סיפר לו כי הסייענים הפלסטינים הקניטו אותם בזמן המעצר - זמן קצר לאחר שהיו מעורבים ברצח חבריהם הטובים מהפלוגה. "מישהו בצבא כנראה החליט להתנכל לבן שלי ולחברים שלו", אמר. הם אפילו לא הספיקו להתאבל על החברים שלהם. מאמינים שהפרקליטות הצבאית תתעשת ותחזור בה".

שני הפרקליטים מהסניגוריה הצבאית המייצגים חלק מהלוחמים, עו"ד בן דוב ועו"ד הרשקוביץ'-יצחקי, מסרו: "כתב האישום הזה לא מתאר את הסיטואציה שאליה נקלעו הלוחמים. במהלך הדיון שמענו את השופט מציע גישור. זה מלמד על אופי כתב האישום, אם הרכב בית הדין כבר הציע בתחילת הדיון גישור - זה מלמד על חומר הראיות שמבססות את כתב האישום. נשמח לשמוע מה יש להציע ולהגיב בהתאם".

5 לוחמים מנצח יהודה הואשמו שהיכו פלסטינים

מכתב האישום עולה כי הלוחמים היכו את הפלסטינים בסטירות, במכות אגרוף ובאמצעות חפצים קהים בעוד העצורים אזוקים ומכוסי עיניים, וגרמו להם לחבלות קשות. לפי גורם צבאי, שניים מהלוחמים מואשמים בעבירה של שיבוש הליכי משפט, לאחר שתיאמו ביניהם גרסאות לגבי האירוע.

הלוחמים: לא התעללנו בסייענים‎ (צילום: החדשות)
הלוחמים: לא התעללנו בסייענים‎ | צילום: החדשות

התביעה הצבאית ביקשה להאריך את מעצרם של הלוחמים עד תום ההליכים נגדם. לדברי הגורם הצבאי, מפקדם של הלוחמים, קצין בדרגת סרן, מצוי במעצר פתוח והחלטה בעניינו תתקבל בנפרד.

מהסנגוריה הצבאית, המייצגת את החיילים הנאשמים, נמסר בתגובה: "מדובר בכתב אישום שמוטב היה שלא היה מוגש מלכתחילה. אנו סמוכים ובטוחים שבסופו של המשפט יתבררו העובדות והנסיבות ופני הדברים ייראו אחרת. מדובר בלוחמים מצטיינים, מלח הארץ, שחבריהם ליחידה נרצחו רק לפני חודש בידי מחבל ואשר נכפתה עליהם סיטואציה בלתי אפשרית - להוביל למעצר את המחבלים שהיו מעורבים ברצח חבריהם.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו