אחרי 26 שנה: הואשם ברצח ורדית
אחרי 26 שנה: הואשם ברצח ורדית | צילום: החדשות

בבית המשפט המחוזי בירושלים הוגש הבוקר (ראשון) כתב אישום נגד ולרי סקוביץ' בן ה-63, בגין רצח וביצוע עבירות מין בורדית בקרקנוט ז"ל בשנת 1993 ביער אשתאול. סקוביץ' נעצר לפני כשלושה שבועות על ידי המשטרה בהוסטל במרכז ירושלים, כ-26 שנים לאחר פתיחת חקירת המקרה. ההתפתחות הדרמטית בחקירה פורסמה לראשונה במהדורה המרכזית.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות 

מפרטי כתב האישום עולה כי סקוביץ' אסף את בקרקנוט ז"ל לטרמפ ברחוב הרכבת בתל אביב, שם ביקשה ממנו להגיע למקום מגוריה בקריית ענבים. במהלך הנסיעה, סקוביץ' סטה מהכביש אל דרך עפר והמשיך בנסיעתו לתוך יער אשתאול, סמוך לבית שמש. בעודם ביער, סקוביץ' חבט בחזקה בראשה, בחזה ובבטנה של המנוחה.

לאחר מכן הוריד ממנה בכוח את בגדיה וביצע בה עבירות מין בניגוד לרצונה ותוך שהיא נאבקת עמו. בהמשך, סקוביץ' חנק בכוח את המנוחה תוך שהוא לוחץ בשתי ידיו בחוזקה על צווארה, עד שהביא למותה של ורדית. מכתב האישום עולה כי סקוביץ' גרר את המנוחה כ-17 מטרים, אל עבר מסלעה מוסתרת ביער, הותיר את גופתה במקום, והסתלק מהמקום ברכבו.

מפרקליטות מחוז ירושלים, שהגישו את כתב האישום נגד סקוביץ', נמסר: "הגשת כתב האישום מעבירה מסר כי משטרת ישראל והפרקליטות לא נחות עד אשר אף בחלוף חצי יובל מוגש כתב אישום נגד מי שמיוחס לו ביצוע עבירות נתעבות כפי שמצוין בכתב האישום. אנו מחזקים את ידי בני משפחת המנוחה ומקווים כי הגשת כתב האישום הינה ראשיתו של תהליך סגירת המעגל שנים רבות לאחר המקרה הטראגי".

עורכי הדין מיכאל עירוני ואנה בריל, שמייצגים את סקוביץ' מטעם הסניגוריה הציבורית, מסרו: "מר סקוביץ הוא אדם מבוגר שסובל מבעיות בריאותיות רבות. מאז מעצרו הוא טוען בתוקף לחפותו ומכחיש את כל החשדות. במהלך חקירתו הוא שיתף פעולה עם החוקרים ומסר גרסה. לאחר שנקבל את חומרי החקירה נבחן את המשך צעדינו המשפטיים".

כך הגיעה המשטרה לנאשם ברצח ורדית בקרקנוט ז"ל

בחודשים האחרונים חוקרי היחידה המרכזית של מחוז ירושלים ביצעו מגוון פעולות חקירה סמויות לאור פיתוחים טכנולוגיים מתקדמים. חוקרי המשטרה איתרו ועצרו את החשוד כשהוא מתגורר בהוסטל במרכז ירושלים, זאת לאחר ששהה בחו"ל מזה 23 שנים ושב ארצה בשנת 2018. במהלך חקירתו של החשוד שלוותה ע"י הפרקליטות, נאספו ראיות הקושרות אותו לביצוע העבירות המיוחסות לו בשנת 1993.

מה שאפשר לחוקרים להגיע לחשוד ברצח ורדית בקרקנוט לאחר 26 שנים, כפי שהותר לפרסום, היה שילוב של כמה דברים, שהתבסס בעיקר על ההתפתחות הטכנולוגית בכל מה שקשור לבדיקות DNA. במסגרת ההתפתחות הזאת החל מהעת האחרונה ניתן לפלח דגימות שכאלה - לפי קבוצות באוכלוסיה על פי מוצאן.

בעקבות ההתפתחות הזאת, נלקחה דגימת ה-DNA שנמצאה על בגדיה של ורדית בקרקנוט. ההשוואה הזו הצליחה לצמצם מאוד את קשת האפשרויות לחשודים פוטנציאליים. בשלב הבא כבר נעשתה בדיקה מקיפה של כל מי שהייתה לו מכונית מסוג סובארו לגסי בשנת 1993, שכן לפי העדות האחרונה שהייתה לחוקרים - ורדית נראתה לאחרונה עולה למכונית מהדגם הזה.

עם ממצאי הבדיקה הזאת נעשה חיתוך לממצאי בדיקת ה-DNA החדשה, וכך הגיעו למספר מצומצם מאוד של חשודים פוטנציאליים. הבעיה הייתה שהחשוד עצמו בשלב הזה לא היה בכלל בארץ אלא שהה בבלארוס. כאן גם "שיחק המזל" לחוקרים - לקראת סוף השנה שעברה הוא גורש לישראל מבלארוס בעקבות עבירות שביצע שם.

כאשר חזר ארצה מחוסר כל הוא חי תחילה כחסר בית, ואחר כך עבר להתגורר בהוסטל במרכז ירושלים. חוקרי היחידה המרכזית של משטרת ירושלים הגיעו להוסטל הזה לפני שלושה שבועות, הסבירו לו ששמו עלה כמעורב בעבירה פלילית כלשהי - אך לא אמרו שמדובר ברצח וביקשו ממנו דגימת רוק. בהסכמה הוא נתן דגימת רוק, ובבדיקת ה-DNA שנעשתה נמצאה התאמה מלאה לדגימת ה-DNA שנמצאה על בגדיה של ורדית בקרקנוט.

בשיחה עם החדשות Online התייחסה רעיה, אמה של הנרצחת, למעצר החשוד ברצח בתה. "יש תקווה שזה באמת נכון. ידענו הרבה אכזבות, אומרים שהפעם זה רציני. אלה שוטרים שאני איתם בקשר עד היום לזכותו של יורם הלוי שבכלל התיק הזה כל הזמן בידיים טובות". כשנשאלה אם מדובר מבחינתה בסגירת מעגל, השיבה: "לא יודעת מה זה לסגור מעגל, את ורדית זה לא מחזיר לי". על מעצר החשוד ברצח אמרה: "הוא לא מעניין אותי בכלל. לא נרים כוסית אבל באיזשהו מקום זה נותן קצת הקלה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו