"אם תיק מבשיל להחלטה - אין טעם להמתין עם הפרסום": פרקליט המדינה שי ניצן התייחס אחר הצהריים (ראשון) לראשונה בקולו למתקפה החריפה של בנימין נתניהו, הדף את הטענות ועמד על כך שמנדלבליט לא נכנע ללחץ שהופעל עליו. 

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות  

בכנס באוניברסיטת חיפה הוא אישר שחלק על החלטת היועץ המשפטי מנדלבליט והבהיר שעדיין לא מדובר בהחלטה סופית בעניינו של ראש הממשלה. הפרקליט הראשי דחה את הביקורת שמתח נתניהו על מועד פרסום החלטת היועמ"ש ועל הסמיכות לבחירות ועל טענתו של ראש הממשלה שמדובר בניסיון מכוון להפיל את ממשלת הימין.

"ביום חמישי האחרון היועמ"ש קיבל החלטה לשקול את העמדתו לדין של נתניהו בעבירות של שוחד מרמה והפרת אמונים", פתח ניצן את דבריו. "אין לי כוונה להתייחס לגופם של דברים אך יש מספר דברים ראויים להיאמר".

"ראשית, ההחלטה שהתקבלה היא לא החלטה סופית, היא החלטת ביניים לשקול להעמיד את ראש הממשלה לדין וההחלטה הסופית תקבל רק אחרי שראש הממשלה ישמיע את טענותיו", הוסיף. " אני יכול להבטיח שהטענות שיעלו ישמעו בכובד ראש ובנפש חפצה. רק לאחר מכן תתקבל החלטה סופית".

"ההחלטה הסופית הקובעת היא של היועמ"ש"

"שנית - כפי שפורסם - היו חילוקי דעות באשר להאשמות", אישר פרקליט המדינה. "העמדות השונות פורסמו שכן אני והיועמ"ש סברנו שיש ערך רב לשקיפות ואין למנוע מהציבור לשמוע את עמדותיי. אך ההחלטה הסופית הקובעת היא של היועמ"ש".

בשלב זה התייחס ניצן למועד פרסום החלטת היועמ"ש ודחה את טענותיו של נתניהו: " שלישית, נשמעה ועדיין נשמעת (טענה) שהיה ראוי לפרסם את ההחלטה אחרי הבחירות, אך פעלנו לפי המדיניות שמנחה אותנו כבר שנים רבות - אם תיק מבשיל להחלטה אין טעם להמתין עם הפרסום. כך פעלנו בעבר, למשל בעניינו של צחי הנגבי ששימוע נשלח לו זמן מה לפני הבחירות".

מנדלבליט, ארכיון | צילום: יהונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

"זהותו הפוליטית של חשוד אינה מעניינת אותנו"

"לוח הזמנים לקבלת ההחלטות התקבלה זמן רב לפני שנוגע מועד הבחירות", ציין פרקליט המדינה. " רק זמן קצר לאחר שקבענו את לוח הזמנים הוחלט להקדים את הבחירות. עתירה שהוגשה לבג"ץ נגד החלטה זו נדחתה על הסף. מיד אחרי פרסום ההחלטה נשמעה ביקורת קשה משני הכיוונים. מצד אחד נשמעה טענה שהיועמ"ש הקל עם רה"מ ומצד שני טענות שהיועמ"ש החמיר איתו. עלו טענות כאילו אנו פועלים משיקולים פוליטיים".

"אין כל שחר לטענות אלה", הבהיר. "ההחלטות התקבלו אך ורק משיקולים עניינים המבוססים על חומר הראיות שאלת זהותו הפוליטית של חשוד אינה מעניינת אותנו. עלתה טענה משני הצדדים כאילו היועמ"ש נכנע מדובר בטענה שאין בה כל ממש".

ניצן: עד לקבלת החלטה סופית - דבר לא ירתיע אותנו

בשלב זה פנה לעסוק בטענות נתניהו על ההטייה הפוליטית כביכול בפרקליטות ודחה את הביקורת על פרקליטת מחוז ת"א מיסוי-כלכלה ליאת בן ארי שמלווה את התיק: "לא שקלנו כל שיקול פוליטי כשהחלטנו להעמיד לדין את אהוד אולמרט. מהצד האחר של המפה ובדיוק באותה מידה לא שקלנו כל שיקול פוליטי במקרה של נתניהו. בן ארי שניהלה את משפט אולמרט ניהלה אותו על פי שיקולים של ראיות וללא מתן שום משקל לזהותו הפוליטית של אולמרט".

על בן ארי: אשת מקצוע ממעלה הראשונה
על בן ארי: אשת מקצוע ממעלה הראשונה | צילום: חדשות 2

"בדיוק באותה דרך פעלנו גם בפרשות הנוכחיות אך ורק על פי שיקולים עניינים", סיכם. "שמעתי בצער את ההתקפות האישיות נגדה היא לא ראויה להן, היא אשת מקצוע ממעלה הראשונה. שמקדישה את מיטב שנותיה למאבק בשחיתות הציבורית. לסיכום נושא זה, אנו נוסיף לעשות את מלאכתנו כפי שעשינו עד כה בדרך ישרה מקצועית, יסודית ומהירה. עד לקבלת החלטה סופית בתום השימוע דבר לא ירתיע אותנו".  

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו