היועמ
יחליט עד פברואר? מנדלבליט | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, יחליט אם להעמיד לדין את ראש הממשלה נתניהו עוד לפני הבחירות הקרובות לכנסת - כך פרסם הבוקר (ראשון) עיתון "הארץ". מקור בלשכת היועץ המשפט אמר לכתבת רויטל חובל כי מנדלבליט צפוי להודיע על החלטתו כבר במהלך חודש פברואר.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

על פי הדיווח, מנדלבליט שואף להכריע בהקדם האפשרי, לאחר ששוחח עם בכירים במשרד המשפטים ועם קודמיו בתפקיד. מנדלבליט סירב להתייחס למועד ההכרעה ואמר: "זה לא סוד שאנחנו משתדלים לעבוד כמה שיותר מהר. אנחנו יושבים ביחד ומנסים לקבל החלטות, בשום אופן לא על חשבון המקצועיות. עם זאת, אין שום מניעה שראש הממשלה יכהן בתפקידו גם לאחר שיוחלט להגיש נגדו כתב אישום בכפוף לשימוע".

"משהו מריח לא טוב. הזמן הממוצע להחלטה על תיקים של אנשי ציבור בפרקליטות מגמר חקירות המשטרה הוא 18 חודשים. בתיק 4000 זה לוקח פחות מ-18 ימים, או כמו שהדליף גורם בפרקליטות לברוך קרא - 'תיק בשבוע'", נמסר מטעם נתניהו. "לא היתה ריצת אמוק כזאת בתולדות המשפט הישראלי, וספק אם בתולדות המדינות הדמוקרטיות. ברור לכל שחוסר תום הלב לא נמצא אצל ראש הממשלה נתניהו, אלא אצל מי ששוב הדליף את ההתקפה משולחת הרסן וחסרת הבסיס נגד ראש הממשלה נתניהו".

אמש פורסם סקר ב"פגוש את העיתונות" שלפיו 64% מהציבור סבורים כי מנדלבליט צריך לפרסם את הכרעתו בתיקי נתניהו לפני הבחירות. לפי הסקר, 22% חושבים שהיועמ"ש צריך להמתין עם החלטתו ו-14% השיבו כי אינם יודעים. הסקר נערך על ידי מכון מדגם ו-iPanel בקרב 507 מרואיינים במדגם מייצג של כלל האוכלוסיה הבוגרת בישראל. טעות הדגימה המרבית בסקר היא 4.4%.

נתניהו מתח ביקורת לאורך הימים האחרונים על האפשרות שהכרעת מנדלבליט תפורסם לפני הבחירות. בסרטון שפרסם אתמול בעמוד הפייסבוק שלו אמר: "מישהו יכול להחזיר לכם את הבחירות? לא מתחילים בשימוע לפני הבחירות, אם לא מסיימים את השימוע עד הבחירות". מוקדם יותר השבוע אמר כי "לא יעלה על הדעת שהציבור ישמע רק טענות של צד אחד ולא ישמע את התשובות של הצד השני. הרי השמעת התשובות הביאה פעם אחר פעם לסגירת תיקים בעבר".

ביום שישי הגיב פרקליט המדינה שי ניצן הגיב על אמירות יו"ר הקואליציה דודי אמסלם לפיהן "מיליונים לא יקבלו את ההכרעה בתיקי נתניהו" ומצטרף ליועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט. בפאנל על משילות דמוקרטיה וזכויות אדם, בכנס דמוקרטיה וזכויות אדם בחיפה טען הפרקליט כי "אמירות אלו סופר בעייתיות, אלו אמירות שצריך לחשוב עליהן".

במהלך דבריו התייחס ניצן לעבודת הפרקליטים מול השרים והמשרדים של הממשלה והסביר: "אתה לא יכול לייצג כל דבר שרוצה השר או הממשלה, יש חוק וגם הממשלה כפופה לחוק. לפעמים מתנפלים עלינו כאילו איך אתם מעיזים להביע עמדה כזו - מה לעשות, לא את הפרקליטות בחרו כדי לייצג את העם".

"הפרקליט תפקידו לייצג את הממשלה", הבהיר, "אבל בניגוד לעו"ד פרטי אנחנו גם מייצגים את האינטרס הציבורי והחוק. אם השר עושה משהו שאנחנו מפרשים כדבר לא חוקי תפקידנו להגיד לא".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו