בבית משפט השלום בראשון לציון הוגשה היום (שלישי) הצהרת תובע נגד הקטין מהישיבה בשומרון, החשוד במעורבות בזריקת האבנים שגרמו למותה של עאישה עראבי בחודש אוקטובר. מעצרו של החשוד הוארך עד ליום ראשון בתחילת שבוע הבא. פרקליטו של החשוד מסר בתגובה: "המשטרה מצהירה דברים בלי להציג לנו מסמכים קשורים".

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

גורמים המעורים בחקירה ציינו כי לא ברור מה יהיה סעיף האישום שייוחס לו. אולם העבירה המדוברת היא גרימת מותה של עאישה עראבי מהשומרון, בתחילת חודש אוקטובר האחרון. הקטין הוא תלמיד ישיבת רחלים וככל הנראה הוא לא שיתף פעולה במהלך חקירתו.‎

פרקליטו של החשוד, עורך הדין אמיר ברכה, מסר בתגובה: "מדובר בהארכת מעצר רביעית של החשוד, בעוד חמישה ימים. המשטרה מצהירה דברים בלי להציג לנו מסמכים קשורים. דבר חמור מאד בהסתרות האלו וההתנהגות הנואלת הזאת לא מתאימה למדינה דמוקרטית. ואנחנו כמובן נעלה את זה בדיון הקרוב".

ביום חמישי המשטרה ביקשה לשחרר למעצר בית בתנאים מגבילים ארבעה מתוך חמשת הקטינים היהודים החשודים בטרור. הקטינים נעצרו בחשד למעורבות ב"פיגוע זריקת אבנים" בחודש אוקטובר האחרון. במקביל, מעצרו של אחד החשודים הוארך ב-6 ימים ומהשב"כ נמסר: "הוחלט כי בעניינם של חלק מהחשודים ניתן לבצע את פעולות החקירה הנדרשות כשהם נתונים במעצר בית ותחת תנאים מגבילים".

בעקבות הטענות נגד התנהלות החקירה, בשב"כ הדגישו כי כל מהלכי החקירה "בוצעו תחת פיקוח שיפוטי הדוק מצד הפרקליטות ובתי המשפט", וכי במהלך החקירה "זכו הנחקרים לכלל התנאים המתחייבים בחוק בהתאם לגילם ולאמונתם". הראיות והממצאים שנאספו בחקירה הועברו לפרקליטות מחוז מרכז, ולאחר סיום ניתוח הראיות וממצאי החקירה יוחלט על המשך ההליכים המשפטיים נגד החשודים.

אתמול, אחרי חקירה של שבועיים במתקני השב"כ, ארבעה מחמשת הקטינים שנעצרו, שוחררו גם ממעצר הבית שבו הם שהו. בריאיון בלעדי ל"מהדורה המרכזית", שניים מהם סיפרו על החקירה אותה עברו: "אמרו לי 'אתה רוצח', זו עלילת דם".

עאישה ראבי ז"ל (צילום: חדשות)
עאישה ראבי ז"ל | צילום: חדשות

אחד הקטינים, א', חשף את מהלך החקירה אותה עבר: "אמרו לי רוצח ושאני זרקתי אבן, ושיש לי דם על הידיים, גם דם של יהודים שהגיע אחר כך מהמשפחה שלה. ניסו להוציא ממני שאני רוצח". בתחילה תושאל א' במשך שבועות כמו יתר חבריו לישיבה על ידי המשטרה, עוד לא כחשוד. "הם לא אמרו לנו שאנחנו חשודים במשהו, הם רצו אינפורמציה כללית על אותה שבת", אמר.

אחר כך הוא הפך לחשוד ברצח, אבל שמר על שתיקה בחקירתו. "פחדתי לשתף פעולה עם החקירות האלה, הן היו מאוד מאוד קשות", מסר. "אמרתי להם - אני מת לדבר אתכם ולמסור אליבי אבל רק תתנו לי עורך דין". קטין אחר סיפר: "5 חוקרים יושבים וצורחים לי באוזניים שאני רוצח".

בשב"כ הבהירו שאלו היו חקירות קשות אבל רחוקות מהתיאורים והתרגילים שחלקם הובילו לפסילת העדויות בבית המשפט: "לא היו עינויים או פגיעות פיזיות, הרבה התעללות פסיכולוגית".

מהשב"כ נמסר בתגובה: "שירות הביטחון הכללי דוחה בשאט נפש את הטענות השקריות שהועלו מצד החשודים בכתבה. החשודים לא העלו טענות אלו מול גורמי הרפואה ולא מול בתי המשפט במסגרת דיון הארכת המעצר והעררים שהתקיימו. כל חקירות השב"כ מבוצעות על פי חוק ותחת פיקוח של פרקליטות המדינה, היועץ המשפטי לממשלה ובתי המשפט".

 "מאז ביצוע המעצרים התנהל מאמץ יזום ומתמשך של גורמים בעלי אינטרס, שנועד לשבש את מהלכי החקירה, לרבות הפצת מידע כוזב ביחס להתנהלות החקירה, תוך הכפשת שירות הביטחון הכללי ועובדיו", אמרו בשב"כ והוסיפו: "שירות הביטחון הכללי מדגיש כי הארגון לא יירתע וימשיך לפעול בנחישות כנגד כל גורם המעורב בפעילות טרור באשר היא".

הורי החשודים במסיבת עיתונאים (צילום: החדשות)
הורי החשודים במסיבת עיתונאים | צילום: החדשות


במסגרת חקירת הפיגוע נתפסו ממצאים שמלמדים על "מאפייניהם האנטי-ציוניים והקיצוניים" של החשודים, וכן על מסוכנותם שבאו לידי ביטוי בפעולות ואמירות קשות נגד מדינת ישראל וסמליה: כך לדוגמה, נמצא במהלך חקירת החשודים סרטון שהיה ברשותם ומתעד שריפה של דגל ישראל על-ידי חלק מהעצורים בפרשה. בנוסף, נתפס בחדרו של אחד העצורים דגל ישראל ועליו הכתובת "מוות לציונים" לצד איור של צלב קרס.