5 שנות מאסר לעובד שגנב סודות טכנולוגיים | צילום: Dejan Krsmanovic, 123RF

העובד שהיה בדרך לפיטורים גנב תוכן רגיש מחברת הסייבר, ניסה למכור וילך לכלא: בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר היום (רביעי) עונש של חמש שנות מאסר על יחיאל איסקוב, בן 39 מנתניה, שהורשע במסגרת הסדר טיעון בעבירות של גניבה בידי עובד והפרעה לחומר מחשב. הוא ישלם גם קנס בסך 100 אלף שקל וכל מחשביו הוחרמו, לרבות המידע שבתוכם.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

איסקוב ביצע את העבירות המיוחסות לו בזמן שעבד בחברת NSO הישראלית המשווקת את מוצריה לגורמי ביטחון בישראל וגם בעולם. החברה מפתחת כלים ותוכנות המאפשרים לחדור לטלפונים ניידים ומחשבים, לעקוב ולשאוב מידע.

בעקבות שימוע לפני פיטורים, שאליו זומן, איסקוב החליט לגנוב תוכן מהחברה. הוא הצליח להתגבר על מערכות ההגנה של מחשבי החברה, חיבר התקן אחסון נייד לשרתים והוריד לרשותו תוכנות, מוצרים ומידע של החברה, לרבות קוד המקור של התוכנות - בשווי של מאות מיליוני דולרים.

משרדי חברת הסיבר בהרצליה
משרדי חברת NSO בהרצליה | צילום: AP, חדשות

לאחר שביצע את ההעתקות, איסקוב יצר קשר עם גורם זר באמצעות רשת ה"דארק-נט" והציע לו לרכוש את כלל מוצריה של חברת NSO תמורת 50 מיליון דולר.

באופן מפתיע, אותו גורם החליט לפנות אל NSO ולדווח לה על האירוע החמור. החברה בתגובה פנתה למשטרה והנאשם נעצר על ידי יחידת הסייבר בלהב 433. מכתב האישום שהוגש נגדו עולה כי מעשיו סיכנו באופן ממשי את NSO, המוערכת בשווי של לפחות 900 מיליון דולר בשוק, ואף יכלו להוביל לקריסתה הכלכלית.

מנהל מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה, ד"ר חיים ויסמונסקי, אמר כי "העונש שהושג מבטא את החומרה היתרה של גניבת קניינה הרוחני של החברה, כמו גם משמעותם של הכלים שפותחו בידי החברה עבור גורמים מדינתיים".