הנאשם, באולם ביהמ"ש הבוקר (צילום: חדשות)
הנאשם באולם ביהמ"ש, הבוקר | צילום: חדשות

בית המשפט המחוזי בלוד פסל הבוקר (שלישי) את הודאותיו של יהודי שנאשם בהצתת כנסיית הדורמציון בירושלים. הוא נחקר לפני 3 שנים בחשד להצתה הכנסייה ובחשד להצתת רכב ומחסן תבואה בכפר עקרבא.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות 

"‏מהרגע הראשון זכה הנאשם ליחס מנוכר מצד החוקרים בלי ניסיון", קבעה השופטת מיכל ברנט שאמנם הסבירה כי "העבירות בהן נאשם הנאשם חמורות", אך עמדה על כך ש"נפגעה זכותו של הנאשם להליך הוגן".

עו"ד איתמר בן גביר, פרקליטו של הנאשם, בירך על ההחלטה: "חברים, זה יום חשוב לדמוקרטיה הישראלית. במשך שנים רבות אני מנהל מאבק שיבינו שנערי גבעות יש להם זכויות, שדמם לא הפקר. בתיק הזה שב"כ והימ"ר חצו כל גבול, כל סעיף אפשרי, הכניסו ילד לתוך בית סוהר דמיוני. התעללו בו, איימו עליו ברצח, הרעיבו אותו, השפילו אותו, איימו שיאנסו אותו, והכל כדי לחלץ הודאה פיקטיבית".

עו"ד בן גביר, ארכיון (צילום: Miriam Alster, פלאש 90, חדשות)
עו"ד בן גביר, ארכיון | צילום: Miriam Alster, פלאש 90, חדשות

"אני שמח שבית המשפט היום קיבל את כל הטענות שלנו, פסל גם את האירוע בעכו וגם את כל ההודעות לאחר מכן, גם במשטרה גם בשב"כ", הוסיף. "אני חושב שזה יום גדול לדמוקרטיה. יום חשוב, שיפנימו ויבינו בשב"כ -  גם לנערי הגבעות יש זכויות ואם מפרים אותם, בסופו של דבר משלמים את המחיר‎".

פרקליטות מחוז מרכז מסרה בתגובה להחלטה: "הנאשם הואשם בעבירות חמורות, הנושאות השלכות גם בזירה הבינ"ל. חוקרי השב"כ והמשטרה ביצעו במקרה זה תרגיל מדובבים שסברו שעומד בגבולות הדין. בעניין זה התנהל משפט זוטא ארוך. ביהמ"ש פסל היום את ההודאות ואנחנו נלמד את הכרעתו לעומקה ונשקול את צעדינו בהמשך".

ביום חמישי האחרון פורסמה בתוכנית "עובדה" את אחת הפרקטיקות שאמצעותן גובים עדויות מיהודים שנחשדים בביצוע מעשי טרור ופעולות תג מחיר. בהפקת המשטרה, צעירים נכלאו בבית המעצר בעכו באגף מדומה שהורכב כולו משוטרים וממדובבים, וזאת כדי לחלץ מהם הודאה, לעיתים אפילו תוך הפעלת חצים כבדים.