שעות אחרי ההחלטה הדרמטית של בית המשפט המחוזי בבאר שבע לזכות את אלון חסן מכל האישומים נגדו, יו"ר ועד עובדי נמל אשדוד לשעבר התייצב הערב (חמישי) באולפן "החדשות" בריאיון בלעדי - בו בירך על הזיכוי והטיח האשמות קשות במשטרה. "מהרגע הראשון טענתי שאני חף מפשע ושזו עלילה אחת גדולה", הבהיר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

את הריאיון פתח חסן כשהניח על ראשו כיפה ובירך תפילת "שהחיינו". לאחר מכן אמר: "עברתי סבל נוראי אך יחד עם זה לא הייתי מוכן להתנהג כמו רוב האנשים שמודים בפשעים שלא עשו". חסן הוסיף והדגיש כי הוא זכאי למרות כל מה שהוטח בו: "אני חושב שהפקתי את הלקחים שלי, הגאווה, אולי היוהרה. שילמתי עבור דברים אחרים שעשיתי. זה ביני לבין בורא עולם. אחרי כל מה שאמרו עליי - אני זכאי".

חסן תקף בחריפות את המשטרה ואת ההתנהלות שלה בפרשה כינה "שערורייתית". לדבריו, "שוטרים תופרים תיק לאנשים על פשעים שלא עשו - שוטרים שהעידו, אחד אחר השני, חלקם עשו עבירות פליליות".

בעקבות הפרסום על ההערכה שבפרקליטות שוקלים לערער על החלטת השופט, הפנה חסן חצי ביקורת גם לעבר הפרקליטות, לה הציע שלא לערער. "הם צריכים לעשות חשבון נפש על מה שעשו", תקף אך הבהיר: "אם יבחרו, ברוך הבא". לגבי תוכניותיו לימים הקרובים אמר: "עכשיו אני מתכוון לנוח בחול המועד. אני רוצה להודות לכל מי שתומך בי. הכול פתוח".

הערכה: הפרקליטות תערער על הזיכוי

עורכי הדין עמיחי חביביאן וצחי אונגר שניהלו את התיק מטעם הפרקליטות, שספגה מכה קשה, התייצבו הבוקר מול המצלמות מחוץ לבית המשפט המחוזי בבאר שבע והתעקשו כי כתב האישום שהוגש הגיע רק לאחר שווידאו כי קיים סיכוי סביר להרשעה. "זה היה מצב הדברים כשאנו בחנו את חומר הראיות כפי שבא בפנינו, וזאת באישור הגורמים הבכירים ביותר בפרקליטות המחוז והמדינה", הבהירו השניים.

אלון חסן, ארכיון
"מהיום הראשון טענתי שאני חף מפשע" | צילום: החדשות
עורכי הדין עמיחי חביביאן וצחי אונגר‎
עורכי הדין עמיחי חביביאן וצחי אונגר‎ | צילום:

"סברנו לאורך כל הדרך שנכון וראוי להרשיע את הנאשמים, בית המשפט סבר אחרת - זו זכותו", הוסיפו עורכי הדין. "נלמד את הכרעת הדין ונבדוק אותה. לא נתעלם גם מהביקורת שהושמעה כאן לגבי גורמי חקירה והתנהלות הפרקליטות. נבחן את דרכינו ונחליט לגבי ההמשך".

לדברי השניים, "בית המשפט ראה את הדברים בצורה שונה מאיתנו, אבל להבנתנו כל מילה בכתב האישום מבוססת על ראיות חזקות, לרבות אותה הקלטה שבית המשפט כן הזכיר שבה נפרסו הדברים". מהפרקליטות עצמה נמסר לאחר ההחלטת השופט: "הפרקליטות תלמד את ההחלטה היטב ותבחן את כל האפשרויות המשפטיות העומדות בפניה".

"הראיות הן בחלקן הגדול נסיבתיות"

בהכרעת הדין הבוקר, קבע בית המשפט כי אלון חסן ושני הנאשמים הנוספים, קרוב משפחתו דוד חסן ושוקי סגיס, זוכו משלושה מתוך ארבעת האישומים נגדם כי "הראיות מביאות למסקנה פוזיטיבית שלא בוצע ע"י הנאשמים המיוחס להם". בסעיף האישום הרביעי הם זוכו מחמת הספק.

השופט יואל עדן קבי הבהיר כי "הראיות התומכות באישומים הן בחלקן הגדול נסיבתיות" ומתח ביקורת על התנהלות המשטרה והפרקליטות בתיק. "חלק מטענות ההגנה נבעו ממניעים הקשורים במאבקי כוחות ואינטרסים בתוך הנמל", הוסיף השופט. "בראש החקירה עמד מי שלימים הורשע בעבירות נגד הנאשם (חסן) והייתה מוטה".

נמל אשדוד, ארכיון
נמל אשדוד, ארכיון | צילום: פלאש 90, יצחק הררי

עם צאתו מאולם בית המשפט הגיב חסן לזיכויו המדהד מכל סעיפי האישום. "בית המשפט אמר את הדברים האלה בצורה הכי ברורה - אני עשיתי את העבודה שלי", אמר. "אני רוצה ללכת הביתה לנוח אחרי הרבה שנים שאני נאבק על החפות שלי, מהיום הראשון טענתי שאני חף מפשע".

חסן הוסיף: "האמנתי בדרך והלכתי איתה עד הסוף - אני שמח שבית המשפט דחה וזיכה אותי מכל אשמה מהטענות, קודם כל שהגישו נגדי ואחר כך מדברים אחרים. אנחנו נלך הביתה, ננוח, נקרא את הכרעת הדין כמו שצריך ואחרי החג נמשיך את החיים".