פרסום ראשון: לאחר זיכויו הדרמטי של יו"ר ועד העובדים לשעבר בנמל אשדוד אלון חסן מסעיפי השוחד נגדו, גורמים בפרקליטות שוקלים לערער על הכרעת הדין במשפט. ההערכה מגיעה שעות לאחר ההחלטה, שכללה ביקורת חריפה על התנהלות גורמי האכיפה בחקירה, בעקבותיה הבהירו בפרקליטות: "נבחן את דרכינו ונחליט לגבי ההמשך".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

עורכי הדין עמיחי חביביאן וצחי אונגר שניהלו את התיק מטעם הפרקליטות, שספגה מכה קשה, התייצבו הבוקר מול המצלמות מחוץ לבית המשפט המחוזי בבאר שבע והתעקשו כי כתב האישום שהוגש הגיע רק לאחר שווידאו כי קיים סיכוי סביר להרשעה. "זה היה מצב הדברים כשאנו בחנו את חומר הראיות כפי שבא בפנינו, וזאת באישור הגורמים הבכירים ביותר בפרקליטות המחוז והמדינה", הבהירו השניים.

עורכי הדין עמיחי חביביאן וצחי אונגר‎
עורכי הדין עמיחי חביביאן וצחי אונגר‎ | צילום:
אלון חסן, ארכיון
"מהיום הראשון טענתי שאני חף מפשע" | צילום: החדשות

"סברנו לאורך כל הדרך שנכון וראוי להרשיע את הנאשמים, בית המשפט סבר אחרת - זו זכותו", הוסיפו עורכי הדין. "נלמד את הכרעת הדין ונבדוק אותה. לא נתעלם גם מהביקורת שהושמעה כאן לגבי גורמי חקירה והתנהלות הפרקליטות".

לדברי השניים, "בית המשפט ראה את הדברים בצורה שונה מאיתנו, אבל להבנתנו כל מילה בכתב האישום מבוססת על ראיות חזקות, לרבות אותה הקלטה שבית המשפט כן הזכיר שבה נפרסו הדברים". מהפרקליטות עצמה נמסר לאחר ההחלטת השופט: "הפרקליטות תלמד את ההחלטה היטב ותבחן את כל האפשרויות המשפטיות העומדות בפניה".

"הראיות הן בחלקן הגדול נסיבתיות"

בהכרעת הדין הבוקר, קבע בית המשפט כי אלון חסן ושני הנאשמים הנוספים, קרוב משפחתו דוד חסן ושוקי סגיס, זוכו משלושה מתוך ארבעת האישומים נגדם כי "הראיות מביאות למסקנה פוזיטיבית שלא בוצע ע"י הנאשמים המיוחס להם". בסעיף האישום הרביעי הם זוכו מחמת הספק.

השופט יואל עדן קבי הבהיר כי "הראיות התומכות באישומים הן בחלקן הגדול נסיבתיות" ומתח ביקורת על התנהלות המשטרה והפרקליטות בתיק. "חלק מטענות ההגנה נבעו ממניעים הקשורים במאבקי כוחות ואינטרסים בתוך הנמל", הוסיף השופט. "בראש החקירה עמד מי שלימים הורשע בעבירות נגד הנאשם (חסן) והייתה מוטה".

נמל אשדוד, ארכיון
נמל אשדוד, ארכיון | צילום: פלאש 90, יצחק הררי

עם צאתו מאולם בית המשפט הגיב חסן לזיכויו המדהד מכל סעיפי האישום. "בית המשפט אמר את הדברים האלה בצורה הכי ברורה - אני עשיתי את העבודה שלי", אמר. "אני רוצה ללכת הביתה לנוח אחרי הרבה שנים שאני נאבק על החפות שלי, מהיום הראשון טענתי שאני חף מפשע".

חסן הוסיף: "האמנתי בדרך והלכתי איתה עד הסוף - אני שמח שבית המשפט דחה וזיכה אותי מכל אשמה מהטענות, קודם כל שהגישו נגדי ואחר כך מדברים אחרים. אנחנו נלך הביתה, ננוח, נקרא את הכרעת הדין כמו שצריך ואחרי החג נמשיך את החיים".