אחת הפציעות.
אחת הפציעות. "במעקב אורתופדי, פלסטי ונפש | צילום:

לפני שלושה חודשים יצא שחר גרינבאום בן ה-16 מביתו שבמושב סמוך לקריית גת, על מנת לזרוק את הזבל. אך עוד כשהיה בשער, כלבם של השכנים - רועה צ'כי שעל פי חוק מחויב ברסן ובקשירה - תקף אותו באכזריות. שחר פונה לבית החולים ברזילי כשהוא סובל מחתכים עמוקים וחבלות בכל חלקי גופו, ונזקק לתפרים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

גרינבאום, חובב כלבים עד למקרה, סובל כיום מפחדים ושרוי במצב נפשי קשה. משפחתו הגישה תלונה במשטרה כנגד השכנים בגין מעשה פזיזות ורשלנות בשל אי קשירה ופיקוח ראוי על הכלב. התיק נחקר והועבר למחלקת תביעות נגב, אולם שם הוחלט שלא להגיש כתב אישום ולסגור את התיק בהסדר מותנה הכולל קנס של 5,000 שקלים - זאת בניגוד למדיניות הענישה הרווחת, בה נידונים הנאשמים לעונשי מאסר על תנאי ועבודות שירות.

העונש המקל נקבע חרף העובדה שבמהלך החקירה נקבע כי הייתה באירוע רשלנות חמורה, והשכן עצמו הודה ברשלנותו ובאשמתו. משפחת גרינבאום זועמת, וטוענת כי מדובר בזלזול מקומם של המשטרה, ובהחלטה בלתי סבירה שאינה עולה בקנה אחד עם המדיניות הנוהגת במקרים דומים. "אני לא רוצה לחשוב מה היה קורה אם הכלב היה תוקף ילד קטן שלא יכול להגן על עצמו", אומרת האם, תחיה. "לשחר יש פגיעה עצבית ברגל שמאל, שמונעת ממנו להשתתף בפעילות ספורטיבית, והוא במעקב אורתופדי ופלסטי. הוא גם סובל מחרדה מפני כלבים, וגם בנושא הרגשי מלווה מקצועית".

עו
עו"ד שי ברגר | צילום:

"מדובר בהסכם מביש", מוסיף עורך דינה של משפחת גרינבאום, שי ברגר. "הוא נוגד את הפסיקה הקיימת בבית המשפט כיום. במקרים קלים יותר של תקיפה, בעלי הכלב נדונו לעונשי מאסר בעבודות שירות, ועובדה זו מטילה בצל כבד את ההסדר אליו הגיעה המשטרה עם בעלי הכלב התוקף. פנינו למשטרת ישראל על מנת שתשקול מחדש את ההסדר, וטרם נענינו".

מהמשטרה נמסר בתגובה: "האמירות המובאות בנוגע לסגירת התיק גובלות בבורות של ניהול ההליכים הפליליים. התיק המדובר טופל במסגרת הליך הסדר תיק מותנה, המהווה חלופה הולמת להליך הפלילי. במסגרת ההליך שהתקיים נגד החשוד, הוא הודה ונטל אחריות על ביצוע העבירה. בהתאם להודאתו, ועל פי חוק, ולאחר שנערכה שיחה בין גורמי התביעה לבין משפחת נפגע העבירה, הוטלו על החשוד סנקציות ובין היתר גם קנס ופיצוי כספי ממשי לנפגע העבירה. כמו כן התחייב החשוד להימנע מעבירות נוספות בעתיד. הליך הסדר תיק מותנה קבוע בחוק ומבוצע באופן שגרתי בעבירות מסוג זה, תוך ראיית האינטרס הציבורי כמו גם האינטרס של נפגעי העבירה, הכל בהתאם לנסיבות העבירה, המקרה ומכלול השיקולים המקצועיים".

עם זאת, חרף תגובת המשטרה במשפחת גרינבאום טוענים כי מדובר בשקר, כי במהלך ההליך המשפטי כולו לא שוחח אף גורם משטרתי עמם, והם לא עודכנו באשר להליך ולהחלטה שלא להגיש כתב אישום.