"ההחלטה מעלה סימני שאלה כבדים" (צילום: יהונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
"אין ניגוד עניינים". מנדלבליט | צילום: יהונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

אין חשש לניגוד עניינים בעיסוקו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, ב"פרשת המעונות" – כך עולה מהתשובה שהמדינה הגישה היום (שני) נגד העתירה של העיתונאי אורי משגב. בעתירתו דרש משגב מבית המשפט העליון להורות על גורם אחר, שאינו מנדלבליט, לקיים את השימוע לרעיית ראש הממשלה שרה נתניהו, במסגרת הגשת כתב האישום נגדה ב"פרשת המעונות".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על פי תגובת היועמ"ש, על העתירה להידחות. "דין עתירה זו להידחות על הסף בשל השיהוי שבהעלאת טענות העותר", נכתב בתשובה שהוגשה לבג"ץ. "שאלת עריכת השימוע היא נגזרת משנית של השאלה העיקרית – עצם קבלת ההחלטה המהותית בתיק המעונות".

מה הסכום שהייתה מוכנה להחזיר? נתניהו (צילום: פלאש 90 , ישראל סלם, חדשות)
שרה נתניהו, ארכיון | צילום: פלאש 90 , ישראל סלם, חדשות

העתירה שהגיש משגב כללה דרישה שמנדלבליט יימנע מקיום השימוע בעצמו "ויאצול את הסמכות לקיים את השימוע אל גורם מוסמך אחר בפרקליטות המדינה, כפי שמתירות לו ההנחיות הקיימות". בתגובת מנדלבליט נכתב: "העותר טוען לניגוד עניינים לכאורה בעיסוקו של המשיב (מנדלבליט) בעניין זה. עיסוקו של המשיב בתיק המעונות ידוע ברבים מאז כניסתו לתפקיד לפני כשנתיים".

שימוע לשרה נתניהו: באמצע ינואר

בחודש נובמבר נחשף בחדשות 2 כי השימוע לאשת ראש הממשלה נקבע לאמצע חודש ינואר. השימוע של עזרא סיידוף, שכיהן כסמנכ"ל מבצעים ונכסים במשרד ראש הממשלה וצפוי להיות מואשם יחד איתה בפרשת המעונות, התקיים בחודש שעבר בפרקליטות מחוז ירושלים.

הפרסום מגיע כחודש לאחר שמנדלבליט החליט רשמית על הגשת כתב אישום נגד רעיית ראש הממשלה בפרשת המעונות. נתניהו חשודה בקבלת דבר במרמה, כשהזמינה ארוחות שף בסכום של כ-360 אלף שקלים תוך מצג שווא שאין מבשלת במעון. עם זאת, היא לא תואשם בפרשת החשמלאי ובפרשת הטיפול הסיעודי באביה.

כתב האישום מגולל את האירועים שהובילו לאשמה ב"פרשת הזמנת הארוחות". על פי הכתוב, החל מראשית חודש ספטמבר 2010 ועד לחודש מרס 2013, פעלה נתניהו יחד עם סיידוף ליצירת מצג שווא לפיו במעון הרשמי של ראש הממשלה לא מועסקת מבשלת, למרות שבפועל הועסקו מבשלות לאורך כל התקופה. זאת, על מנת לעקוף את הוראות הנוהל המאפשר להזמין ארוחות למעון הרשמי רק במצב שאין בו מבשלת.

בדרך זו, טוען היועמ"ש, התקבלו במרמה מהמדינה מאות ארוחות ממסעדות ומשפים בשווי של כ-359,000 שקלים. בשל כך נתניהו תועמד לדין, בכפוף לשימוע, בעבירות קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ועבירות מרמה והפרת אמונים.