פיגוע, ולא תאונה - לבית המשפט המחוזי בחיפה הוגש הבוקר (חמישי) כתב אישום בגין חמישה ניסיונות רצח נגד תושב שפרעם בן 26 שתועד דורס ופוצע אנשי כוחות הביטחון בעכו. במשטרה התלבטו עד רגע הגשת כתב אישום האם המניע למעשים היה לאומני. עורך דינו של הנאשם ממשיך לטעון גם הבוקר: "מדובר בתאונה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

כחודש לאחר שדרס ופצע חיילים ושוטר מג"ב בעכו, הצעיר בן ה-26 ממשיך לטעון כי אין לו קשר לארגוני טרור. במהלך החקירה הכחיש החשוד את הטענות שהטיחו בו חוקרי שב"כ והיחידה המרכזית של מחוז חוף במשטרה, ששאלו אותו האם הוא משתייך לדאע"ש וחמאס, ואמר כי מדובר בתאונה. סנגורו עדל דבאח אמר הבוקר לחדשות Online: "נלמד את חומר כתב האישום. מרשי ממשיך לטעון כפי שאמר בחקירתו שלא מדובר בפיגוע על רקע לאומני אלא בתאונה".

על פי כתב האישום, הנהג חנה את רכבו וחסם מעבר להולכי רגל ולכן רשמו לו השוטרים דוח. בתגובה הוא "יצא מהרכב והביע תרעומת על קבלת הדוח, תוך שאמר בכעס 'שיקח אותך ואת המדינה שלך', וחזר לרכב". עוד נכתב באישום כי "לאחר שקיבל  את הדוח, הבחין הנאשם בחייל, המסתכל לעברו. ואז גמלה בליבו ההחלטה להמית חיילים על ידי דריסה באמצעות הרכב, זאת מתוך מניע לאומני ואידיאולוגי". 

זירת הדריסה בעכו
זירת הדריסה בעכו | צילום: חדשות Mivzak Live‎

בשלב הזה, מפורט עוד באישום, "הנאשם החל בנסיעה ומשהבחין כי חייל מתכוון לחצות את הכביש, הוא הסיט את הרכב בנסיעה מהירה ימינה, לכיוונו ועלה עם הרכב על המדרכה ופגע בחייל בעוצמה באמצעות הרכב, כל זאת בכוונה להמיתו". עוד עולה כי "הנאשם המשיך בנסיעה מהירה במטרה להמית עוד חיילים ופגע בשלושה חיילים פגיעה חמורה וניסה לפגוע בשני חיילים נוספים, תוך שהוא מסכנם סיכון ממשי לפגיעה חמורה וניסה לגרום למותם". 

ביום ראשון השבוע הוגשה נגדו הצהרת תובע. "על פי החשד, בתאריך 4.3.18 דרס החשוד שני חיילי צה"ל ולוחם מג"ב עד שנורה ונפצע על ידי כוחות הביטחון. החשוד נעצר ואושפז בבית החולים בנהריה", נמסר מהמשטרה. בהצהרת התובע לא הוגדר המעשה כפיגוע, וגורם המעורב בחקירה אמר אז שעדיין ישנה התלבטות האם המניע הוא לאומני.

שוטר מג
שוטר מג"ב ושני חיילים נפצעו | צילום:

הנהג טען בפני החוקרים כי הוא מאחל החלמה מהירה לפצועים וטען כי לא התכוון לדרוס אותם. אחרי שהפעילו עליו לחץ, בזמן איסור מפגש עם עו"ד, החשוד שמר על זכות השתיקה והמשיך להכחיש קשר לחמאס או דאע"ש. לאחר המפגש עם עורך הדין הוא המשיך באותה גרסה לפיה "נלחץ" בעקבות הדוח שנתן לו שוטר בזמן שהותו בתוך האוטו - ואז ניסה לברוח.

החשוד טען כי לא מדובר במסע דריסה מתוכנן שנועד לפגוע בכוחות הביטחון. לדבריו הוא לא הכיר את האזור ולא מצא חנייה בזמן שהמתין לאשתו שהייתה בבדיקות רפואיות. למרות שהחוקרים האשימו אותו בביצוע פיגוע דריסה והזהירו אותו "ינקמו בך על זה", הוא שב ושמר על אותה גירסא.