לפני שלושה שבועות בעיר רהט זיהתה ניידת משטרה נהג רכב שנוסע במהירות מפורזת. אותה ניידת פתחה במרדף פרוע בשכונות מגורים בניגוד לכיוון התנועה. במהלך המרדף אישה שטוענת שנבהלה נפלה וכעת היא תובעת את המשטרה ובמקביל הגישה תלונה למח"ש. בסיום המרדף, נמלט נהג הרכב החשוד לאחד מבתי השכונה.

 לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

יש לציין כי מרדף נגד כיוון התנועה הוא בניגוד לנהלים, וזאת במסגרת הנחיות הפרקליטות ומהפכ"ל לשעבר יוחנןו דנינו שאסר לפתוח במרדפים עירוניים שמסכנים את הציבור, אלא אם מדובר במפגע או בגורם פלילי עברייני המסכן את הציבור בצורה משמעותית. 

בשכונה אליה נמלט הרכב החלה התקהלות. אחד מהתושבים, נימר אבו-צייבן, זמר מזרחי מפורסם במגזר הבדואי שמוכר כ"זמר השלום" משום שכתב שיר מיוחד לרצח רבין בו יצא נגד אלימות, הגיע למקום. אותו נימר הוא נכה צה"ל שנפצע במהלך לחימה במבצע עופרת יצוקה.

ארכיון
אילוסטרציה | צילום: דוברות משטרת ישראל, חדשות

לטענת הזמר, הוא פתח את דלת ניידת והעיר לשוטר על הנסיעה המסוכנת. הוא משך בחולצתו תוך שהוא אומר לשוטר: "זורקים עליך אבנים - אני אגן עליך". הוא בתגובה נעצר בחשד לתקיפת שוטר. 

בית המשפט קבע שיישאר במעצר עד תום ההליכים והוגש נגדו כתב אישום בגין תקיפת שוטר. אלא שאתמול בדיון בבית המשפט המחוזי על ערעור שהגיש נימר באמצעות עורכי דינו נטלי אוטן ומוחמד רחאל, מתח השופט אריאל חזק ביקורת חריפה על המעצר וכתב האישום ואישש את טענותיו של נימר. 

עו
עו"ד נטלי אוטן ומוחמד רחאל | צילום:

השופט פסק כי פעולותיו של נימר אכן נועדו להסב את תשומת ליבו של השוטר לנסיעה המסוכנת וקבע כי הוא לא נגע ולא תקף את השוטר. עוד קבע השופט כי רף הראיות נמוך מאוד ושלא היה מקום לעצור אותו, על אחת כמה וכמה שלא להגיש נגדו כתב אישום. אחרי מעצר של 3 שבועות קבע שיש לשחררו מיד. 

"אנחנו מודים לבית המשפט המחוזי, אשר שמע את טענות ההגנה בלב פתוח ובנפש חפצה", מסרו עורכי הדין. "משנשמעו טענות ההגנה, התבררה בפני בית המשפט תמונה מלאה, לפיה ידו של הנאשם לא הייתה במעל, ולא כפי שהצטיירה על ידי המאשימה. עוד מברכים על החלטה זו, לפיה אין זה הוגן לתת בידי התביעה המשטרתית להעמיד לדין בעבירות של תקיפת שוטרים, אלא שהדבר אמור להיות בסמכות הפרקליטות על מנת למנוע מצב של עיוות דין וניגוד עניינים".

תגובת משטרת ישראל: "בניגוד לנטען, במהלך סיור שיגרתי הבחינו שוטרים ברכב שלוחיות הזיהוי בו אינן תואמות את פרטי הרישוי של הרכב דבר אשר עורר את חשדם. נהג הרכב לא נענה לקריאות השוטרים והחל בנהיגה פרועה באופן שיש בו כדי לסכן את שלום הציבור ובטחונו. השוטרים פעלו על מנת להפסיק את העבירה והסיכון הנשקף לשלום הציבור בעוד שאזרחים ששהו במקום מונעים מהכוחות להגיע לנהג הרכב החשוד והחלו בתקיפת השוטרים".

עוד נמסר כי "כנגד שלושת המעורבים אף הוגש כתב אישום בגין תקיפת שוטר ובית משפט השלום  קבע כי לאור מסוכנותם של החשודים הם יעצרו עד תום ההליכים. בערר שהוגש על ידי הנאשם לבית המשפט המחוזי קבע בית המשפט כי מצא לנכון לשחרר את הנאשם, נשוא פנייתך, למעצר בית כמעט מלא. משטרת ישראל תמשיך להשתמש בכל הכלים העומדים לרשותה נגד פורעי החוק ותפעל למצות את הדין עם העבריינים".