האם החשודה בבית המשפט (צילום: חדשות 2)
האם החשודה בבית המשפט | צילום: חדשות 2

"תמונה קשה של התעללות": היום (חמישי) הוגש כתב אישום חמור נגד זוג הורים ממודיעין עילית, שלפי כתב האישום התעללו מינית ופיזית בילדם בן ה-4 - התעללות שהתגלתה על ידי צוות בית החולים "תל השומר" (שיבא), בו אושפז הילד. לאב מיוחסים שני מקרים של מעשה מגונה בבן משפחה. לאם מיוחסת שורת עבירות חמורות: תקיפת קטין הגורמת לו חבלה חמורה על ידי אחראי, תקיפת קטין הגורמת לו לחבלה של ממש על ידי אחראי (ריבוי מקרים) והתעללות בקטין חסר ישע.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מהחקירה עולה כי האם הזריקה לילד מים עם מלח שולחני ואמפולות של סודיום כלוריד הישר לווריד של הילד, בכמות שהעלתה את רמת הנתרן בדמו של הילד "בצורה קיצונית": בפרקליטות טוענים כי המעשה גרם לסיכון ממשי לחייו של הילד, שהועבר לטיפול מחלקת הרווחה. לזוג, בשנות ה-30 מחייהם, יש ארבעה ילדים נוספים

על פי כתב האישום, שהוגש על ידי עו"ד יעל הראל, הילד אושפז בשנה החולפת - מאז מרס 2016 - שש פעמים בבית החולים תל השומר. המעשים החמורים שמופיעים בכתב האישום החלו בינואר 2017: "במהלך האשפוז, עת האם ישנה במיטה הסמוכה למיטתו של הפעוט, ביצע האב בפעוט מעשים מגונים". בנוסף, במספר הזדמנויות, האם הזריקה לפעוט חומרים מסוכנים - מלח שולחני וסודיום כלוריד: "כתוצאה מהמעשים הללו, הפעוט שלשל, חומו עלה ונגרמו תנודות ברמת הנתרן בדמו".

הילד הועבר לטיפול נמרץ בעקבות החומרים המסוכנים שהזריקה לו האם: "גם לאחר האמור לעיל וחרף הסיכון הממשי שגרמה הנאשמת לחייו של הפעוט, המשיכה הנאשמת להזריק לפעוט מים להם הוסיפה מלח שולחני ואמפולות של סודיום כלוריד וגרמה לו לחבלות של ממש ולחוסר יציבות במצבו הבריאותי", נטען בכתב האישום.

בית החולים תל השומר (צילום: I, David Shay)
בית החולים תל השומר, ארכיון | צילום: I, David Shay

"הפעוט נוצל בצורה אכזרית"

‎בבקשה להארכת מעצרו של האב עד תום ההליכים נכתב: "האב הכחיש שביצע בפעוט מעשים מגונים וטען שטיפל בפעוט. באחת מהודעותיו במשטרה, אישר המשיב כי יכול להיות שלעיתים בזמן ששכב ליד הפעוט, נגע בעצמו ובקטין".

האם, מנגד, אישרה שהזריקה את החומרים לגופו של הילד: בתחילה טענה כי הזריקה מים עם מלח שולחני "בטעות" ולאחר שהפעוט אושפז היא המשיכה להזריק בכמויות קטנות יותר. "החשודה אישרה שידעה שחל עליה איסור להזריק לפעוט חומרים כלשהם, ולא התייעצה עם הצוות הרפואי כי ידעה שיאסרו עליה", הוסיפו בפרקליטות. האם נימקה את מעשיה בכך שרצתה "לעורר את הפעוט" וטענה שלא רצתה לפגוע בו, אלא רק לגרום לכך שהוא יהיה קשור אליה ותלוי בה.

עוד טענה האם כי הזרקת הסודיום כלוריד לגופו של הילד "לא מזיקה" ואמרה כי היא יכולה לטפל בפעוט טוב יותר מאשר הצוות הרפואי: "כמו כן, אמרה כי היא אינה יכולה לסבול שהרופאים אומרים לה מה לעשות". במקרה אחר אמרה כי הזריקה סודיום "כשהייתה עצבנית, ומכיוון שרצתה שהפעוט ירגיש שהיא מטפלת בו".

בפרקליטות הדגישו כי המעשים החמורים מחייבים את הארכת מעצרם של ההורים: לגבי האב נכתב כי "המקום והעיתוי בו בוצעו המעשים מדגיש את חוסר יכולתו של המשיב לרסן את דחפיו המיניים, שעה שבסיטואציה בה הפעוט חסר אונים ונזקק יותר מכל לטיפול והשגחה, מנוצל בצורה אכזרית על ידי המשיב בכדי לבצע בו מעשים מגונים".

במה השתפרו בתי החולים? (צילום: SORAPONG CHAIPANYA, 123RF)
אילוסטרציה | צילום: SORAPONG CHAIPANYA, 123RF

"נשקפת מהאם סכנה לפעוט ולאחיו"

בנוגע לאם, כתבו בפרקליטות כי היא "הוכיחה במעשיה ובאמירותיה, שלשיטתה, היא יודעת היטב כיצד לטפל בפעוט, התעלמה מהטיפול הרפואי שקיבל המשיב, הזריקה לו בהזדמנויות רבות מים עם מלח שולחני, תוך העלמת האינפורמציה מהצוות הרפואי, ותוך התעלמות מהנזקים שנגרמו לקטין והסכנה הממשית שגרמה לבריאותו, עד כדי כך שסכנה את חייו. אמירותיה של המשיבה מעידות על המסוכנות הרבה שנשקפת ממנה לפעוט ולקטינים האחרים, שכן לשיטתה, יש ביכולותיה לטפל בפעוט טוב יותר מאשר הצוות הרפואי, גישה שכבר סיכנה באופן ממשי את חייו של הפעוט".

הפרשה התגלתה לפני כשלושה שבועות: החשד להתעללות התעורר לאחר שהילד אושפז בבית החולים תל השומר. הצוות הרפואי שטיפל בו חשד כי הוא סובל מהתעללות ועירב באופן מיידי את המשטרה. במשטרה פתחו בחקירה סמויה ומאומצת, במהלכה הוחלט להתקין מצלמות שתיעדו את ההתעללות.

החשודה המיידית הייתה אמו של הילד, והרופאים חשדו שהיא לוקה בתסמונת מינכהואזן באמצעות שליח - כלומר שהיא מאשפזת את בנה כדי לקבל אמפתיה מסביבתה. בעקבות החשדות החליטו במשטרה להתקין מצלמות בחדרו של הילד, אך בגלל שאמו לא זזה ממיטתו, השוטרים היו בבעיה. לכן הוחלט לבקש להעביר את הילד לחדר אחר שבו כבר הותקנו המצלמות.

המצלמות שהותקנו תיעדו את אביו של הילד מתעלל בו מינית וזמן קצר אחר כך תיעדו את אמו של הילד מחדירה לו חומר מסויים לתוך האינפוזיה. לטענת האם, היא לא הזריקה לבנה חומרים מסוכנים, אלא מי מלח ולא כדי לפגוע בו אלא כדי לסייע לו. המשטרה ערכה חיפוש בביתם של בני הזוג במהלכו הוצאו כל התרופות שנמצאו בבית. עורכת דינה של האם הכחישה שהיא הודתה בחקירתה במעשים, אך בית המשפט שהאריך את מעצרה קבע שהחשדות נגד האם התחזקו.

בית החולים שיבא, ארכיון (צילום: פלאש 90 - גדעון מרקוביץ')
עירנות הרופאים הובילה לפתיחת החקירה | צילום: פלאש 90 - גדעון מרקוביץ'

מהמרכז הרפואי שיבא נמסר עם התגלות הפרשה כי "ערנות ומקצועיות של הצוות המטפל בילד המאושפז בבית החולים ספרא לילדים במרכז הרפואי שיבא בתל השומר הביאה אותם לחשוד כי ההורים הם האחראים למצבו הרפואי של הילד. מתוך דאגה לשלום הילד נעשתה פניה של בית החולים למשטרת ישראל. שיתוף הפעולה עם המשטרה הביא למעצרם של הזוג. המקרה דווח למשרד הבריאות. הילד הועבר לטיפול גורמי הרווחה".

"מחומר הראיות עלתה תמונה קשה של התעללות - המשטרה עירבה את גורמי הרווחה בכדי להבטיח את שלום הקטין", נכתב בהודעת המשטרה. נגד שני ההורים הוגשה השבוע הצהרת תובע על ידי פרקליטות מחוז תל אביב, ומלוא חומר הראיות הועבר להמשך עיונם וטיפולם. "משטרת ישראל תעשה כל שלאל ידה כדי למנוע פגיעה בקטינים ובחסרי ישע, שביתם אמור להיות מבצרם ולהגן עליהם מכל רע", ציינו במשטרה.

"נגד שני ההורים גובשה תשתית ראייתית - המשטרה תנהג באפס סבלנות, תחקור בנחישות ובמקצועיות כדי להגן על הילדים שלנו מכל רע", נמסר בתום החקירה.