הפטום זרהום, קורבן הלינץ' בבאר שבע (צילום: Meir Even Haim/Flash90, חדשות)
זרהום ז"ל וזירת הפיגוע | צילום: Meir Even Haim/Flash90, חדשות

שלושה חודשים לאחר הלינץ' באדם שנחשד כמחבל – כתבי אישום הוגשו: ארבעה בני אדם, בהם חייל וקצין שב"ס, תקפו את האזרח האריתראי הפטום זרהום בזירת הפיגוע בבאר שבע לאחר שחשבו כי הוא מחבל – כך עולה מכתב האישום. למרות שזרהום מת מפצעיו, הארבעה לא הואשמו בהריגה או בגרימת מוות – אלא רק בחבלה בכוונה מחמירה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הארבעה - דוד מויאל, חייל צה"ל יעקב שמבה, אביתר דמרי וקצין שב"ס רונן כהן – נחקרו לאחר האירוע, שהתרחש ב-18 באוקטובר בתחנה המרכזית בבאר שבע. במהלך הפיגוע נרצח החייל עומרי לוי על ידי המחבל מהנד אלעוקבי, שנורה למוות בזירה לאחר הפיגוע.

"כשנשמעו היריות, רצו האנשים לכל עבר. המנוח זחל על ברכיו, וכשהבחין בו קצין הביטחון של התחנה, אשר סבר בטעות כי הוא המחבל, החל בירי כלפי המנוח", נכתב בכתב האישום. אנשים נוספים ירו בזרהום, שנפל על הרצפה ודימם. בשלב זה, לטענת הפרקליטות, היה ניכר שהוא היה חסר אונים ו"מנוטרל" – אך ברגע זה מסכת התקיפות של הנאשמים רק החלה.

אחד הנאשמים, קצין השב"ס רונן כהן (צילום: חדשות 2)
אחד הנאשמים, קצין השב"ס רונן כהן | צילום: חדשות 2

"הטיח את הספסל על גופו של המנוח"

"הנאשם דוד מויאל התקרב אליו והטיח בו בכוח ספסל שהוצב בסמוך, בכוונה לגרום לו חבלה חמורה, נכות או מום. חלק מהנוכחים במקום הרחיקו את הנאשם והרימו את הספסל מעל המנוח, שנותר שוכב על הרצפה", הוסיפו בפרקליטות. בשלב זה ניגשו החייל יעקב שמבה ואיתמר דמרי לזרהום ובעטו בו.

קצין השב"ס רונן כהן ואדם נוסף - סוהר במקצועו - "הרימו את הספסל והטיחו את הספסל לעבר המנוח על מנת שיהיה מעליו וימנע ממנו אפשרות לזוז. אזרח שהיה במקום הרים את הספסל והרחיקו מהמנוח, אך מיד לאחר מכן הקצין והסוהר הניפו את הספסל שוב והטיחו את הספסל על פלג גופו העליון של המנוח", הוסיפו וטענו בפרקליטות.

"הותקף כשהוא חסר אונים" (צילום: עד ראייה)
"הותקף כשהוא חסר אונים" | צילום: עד ראייה

כהן, לדבריהם, דחף בחוזקה אזרח שניסה למנוע ממנו להמשיך ולתקוף את זרהום – וגם בעט בו שוב בחוזקה. זרהום פונה לבית החולים סורוקה, שם נותח ונקבע מותו "בשל פגיעות פנימיות חמורות שנגרמו מהיריות שפגעו בו בפלג גופו העליון". מסיבה זו, הארבעה לא נאשמים בגרימת מותו אלא רק בגרימת חבלה.

בפרקליטות הסבירו כי הסוהר לא הועמד לדין: "אחרי השימוע הוחלט להעביר את התיק לשב"ס עם המלצה לשקול העמדתו לדין משמעתי. זאת, בשל התנהלותו במהלך האירוע ומיד לאחר הטחת הספסל, שיכלה גם להתיישב עם כך שפעולותיו נועדו לשם אבטחת הקהל ולא בהכרח בכוונה לגרום לו לחבלה, הגם שהיו לא פרופורציונליות כמצופה ממנו כאיש שב"ס. בכך היה עניינו שונה מקצין בשב"ס שאותו הוחלט להעמיד לדין".