דרישות צנועות. אולמרט (צילום: חדשות2)
רה"מ אהוד אולמרט | צילום: חדשות2

מכה נוספת לראש הממשלה אהוד אולמרט: ארבעה ימים בלבד לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה הודיע על הגשת כתב אישום נגד אולמרט בפרשת טלנסקי, בכפוץ לשימוע, היום מודיעה המשטרה: קיימת תשתית ראייתית נגד אולמרט בפרשת "מרכז ההשקעות".

המשטרה ממליצה היום ליועץ המשפטי לממשלה מני מזוז ולפרקליטות להעמיד לדין את ראש הממשלה  בפרשת מרכז ההשקעות. ביום שישי הסתיימה חקירתו של אולמרט והיום הועברו ההמלצות.

"ראש אח"מ (אגף חקירות מודיעין) אימץ את מסקנות היחידה הארצית לחקירות הונאה בפרשת מרכז ההשקות, לפיהן נמצאה תשתית ראייתית לכאורה לביצוע עבירה פלילית של מרמה והפרת אמונים על ידי עובד ציבור, נגד ראש הממשלה אהוד אולמרט", נכתב בהודעת המשטרה.

על פי ממצאי החקירה שנוהלה על ידי יחידת להב 433 בראשותו של ראש יאח"ה, תת-ניצב שלומי איילון, מתוקף תפקידו כשר התמ"ת בין השנים 2003 ל-2006 היה אולמרט אחראי גם על מרכז ההשקעות. על פי החשד, אולמרט פעל מול המרכז תוך ניגוד עניינים.

קשר כספי פסול

על פי טענת המשטרה, ניגוד העניינים היה עמוק מאחר ואולמרט לא פסל את עצמו ממעורבות וקבלת החלטות במספר פרויקטים אותם ייצג עו"ד אורי מסר, המקורב לאולמרט, מול מרכז ההשקעות.

אולמרט ומסר היו בעבר שותפים במשרד עורכי דין. לאחר שאולמרט פרש מהמשרד המשותף, נשמר בין השניים קשר קרוב ואישי במשך שנים ארוכות. עו"ד מסר עמד, בין השאר, בראש העמותה שפעלה לבחירת אולמרט לראשות עיריית ירושלים בשנת 1998, וכן פעל לכיסוי חוב העמותה שאולמרט היה ערב לו אישית כלפי הבנק.

במהלך השנים, במקביל לכהונתו של אולמרט כשר התמ"ת ולייצוג של עו"ד מסר מול משרד התמ"ת, ייצג עו"ד מסר את אולמרט ובני משפחתו בנושאים משפטיים פרטיים שונים. ממצאי חקירת טלנסקי מצביעים גם על קיומו של קשר כספי פסול בתקופה הרלוונטית, אשר מחריף ומעמיק את ניגוד העניינים בו פעל אולמרט לכאורה.

במשטרה מציינים כי החקירה לוותה מקרוב על ידי היועץ המשפטי לממשלה והפרקליטות, ועתה, עם סיום החקירה, התיק מועבר עליהם לקבלת החלטה.  

אולמרט דוחה את החשדות

אמיר דן, יועץ התקשורת של ראש הממשלה מסר בתגובה כי "אולמרט, כשר התמ"ת, פעל כמתחייב מכל שר במדינת ישראל אשר טובת הנגב עומדת לנגד עיניו. הניסיון להפוך כל היכרות אישית לעבירה פלילית הוא בלתי סביר".

לדברי יועץ התקשורת של ראש הממשלה, מטרתו של אולמרט הייתה לסייע ליצירתם של מאות מקומות עבודה בדימונה ובנגב ולהילחם בבירוקרטיה שעיכבה במשך שנים השקעות שנועדו לפתח את הנגב.

"רק לפני כשבוע נערך לכבוד ראש הממשלה אירוע הצדעה של התעשייה בישראל, וזאת בזכות מאות החלטות דומות שקיבל אולמרט לקידום התעשיה וליצירת מקומות עבודה חדשים", הוסיף דן. "הצפת הציבור דווקא כעת בהחלטות ובהמלצות בזו אחר זו איננה מקרית, וזאת מתוך תקווה שהכמות תטשטש את חולשתן של הטענות".

הקופה הסודית של אולמרט

לאחר ההודעה על כוונה להגיש נגדו כתב אישום בפרשת "ראשונטורס", היועץ המשפטי לממשלה מזוז הודיע לאולמרט כי הוא שוקל להעמידו לדין פלילי בחשד לעבירות שונות שבוצעו על ידו בפרשת טלנסקי, ובהן מרמה, הפרת אמונים וקבלת דבר במרמה.

לפני קבלת החלטה סופית, ייערך לאולמרט שימוע בפני היועץ המשפטי לממשלה, אם ירצה בכך, במסגרתו יוכלו פרקליטיו להציג את טענותיו העובדתיות והמשפטיות, ואלה ייבדקו טרם ההחלטה האם להגיש נגדו כתב אישום. הודעה דומה נמסרה היום על ידי פרקליט מחוז ירושלים גם למנהלת לשכתו לשעבר של אולמרט, שולה זקן, על מעורבותה בפרשה זו.

בחודש אפריל 2008 הורה היועץ המשפטי לממשלה על פתיחה בחקירה פלילית נגד ראש הממשלה בפרשת טלנסקי, בחשד לקבלת כספים שלא כדין במהלך כהונותיו הציבוריות כראש עיריית ירושלים וכשר בממשלת ישראל. במהלך החקירה נחקרו חשודים נוספים במעורבות בעבירות בפרשה זו.

"החלטת היועץ המשפטי לממשלה , על דעת פרקליט המדינה , התקבלה לאחר בחינת חומר הראיות שנאסף בחקירת המשטרה בראשות מפקד יאח"ה תת ניצב תנ"צ שלומי אילון, ולאחר שהוכנו חוות דעת מפורטות בסוגיות השונות בהן עסקה החקירה", נמסר ממשרד המשפטים.

על פי החשד, ניצל אולמרט לאורך השנים את מעמדו ותפקידיו, באופן שיטתי ומתמשך, לקבלת תמיכה וסיוע בעניינים כספיים מטלנסקי. אולמרט פעל להסתרת אופי קשריו עם טלנסקי. גם בפרשה זו הקשר שמו של עו"ד מסר.

העורך דין - אורי מסר (חדשות 2) (צילום: חדשות 2)
עו"ד אורי מסר | צילום: חדשות 2

טלנסקי, כך נטען, סייע לאולמרט במימון ובגיוס כספים למערכת הבחירות לראשות עיריית ירושלים בשנת 1993. ארבע שנים לאחר מכן, העביר טלנסקי, בהעברה בנקאית לחשבון הבנק האישי של אולמרט ורעייתו, בבנק הפועלים בירושלים, סכום מזומן בסך של 140,500 שקלים. בתום מערכת הבחירות, נותר בחשבון עמותת "ירושלים המלוכדת בראשות אהוד אולמרט 1998" חוב בגובה של כ- 1.7 מליון שקל.

אולמרט חשוד שהיה ערב אישית לחוב זה כלפי הבנק, כך עולה מחקירת המשטרה, יחד עם ידידו הקרוב עו"ד אורי מסר ששימש כיו"ר העמותה. טלנסקי לעו"ד מסר סכומים מצטברים של מעל 300 אלף דולר לכיסוי חוב העמותה לבנק.

במהלך הבחירות המקדימות לראשות תנועת הליכוד שהתקיימו בשנת 1999, העביר טלנסקי, מחברות שבבעלותו, סכומי כסף לחשבונות הקשורים לעמותה שנוהלו על ידי עו"ד מסר - בסכום כולל של 110,000 אלף דולר ו-25 אלף לישט. בנוסף, תרם  טלנסקי לקמפיין של אולמרט, תרומות אישיות, בשמו ובשם בני משפחתו, בסכום כולל של 30 אלף דולר.

פרשות אולמרט - סיקור מיוחד:

מזוז הודיע לאולמרט: כתב אישום בפרשת טלנסקי - בכפוף לשימוע

עליזה אולמרט: זהו ציד מכשפות

בלעדי: אולמרט בראיון פרידה

אולמרט נפרד מכהונתו

רשמית: נסגרה החקירה נגד אולמרט בפרשת בנק לאומי