הציתו את המסגד, ריססו כתובות נאצה - וברחו. באום אל פאחם שבצפון מזועזעים הבוקר (ו'), לאחר שלפנות בוקר כתובות נאצה רוססו במסגד ערק אל שבאב. בתיעוד מצלמות האבטחה שהגיע לידינו ניתן לראות שני אלמונים - כשאחד מהם מרסס את הכתובות ומצית את דלת המסגד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מספר שניות לאחר מכן, הוא והאדם הנוסף רצים לעבר רכבם ובורחים. בינתיים, ניתן לראות את הלהבות פורצות. הכתובת שרוססה היא: "צו תפיסה ערבים החוצה". במשטרה החלו בחקירת המקרה וטרם אותרו חשודים. במזל, האש כובתה בטרם חדרה אל המסגד - ורק הדלת ניזוקה.

צפו בתיעוד מצלמות האבטחה
רגע ריסוס הכתובת | צילום: מתוך מצלמות האבטחה

"מאחורי המעשה עומדים אנשים קיצוניים שרוצים לקלקל את היחסים בינינו ובין הממסד, בין האוכלוסייה הערבית ליהודית", אמר ג'מיל מחג'נא, אימאם המסגד. "אנחנו מאוד כועסים על הדבר הזה, לא תיארני לנו שזה יקרה, אסור לפגוע במקומות הקדושים. הנזק הוא לא רק חומרי אלא זו תחושה מאוד קשה, אנשים פה ממש כועסים".

לדבריו, כשהכרוז הגיע בבוקר לתפילה הוא התקשר אליו בארבע וחצי לפנות בוקר - ואמר לו שהציתו את המסגד: "הגענו מיד, זה היה אולי חצי שעה לפני תפילת הבוקר. היום יום שישי, תפילות יום שישי ואנחנו כועסים גם על הממסד שלא עוצר את התופעה. אני בטוח שאם המסגד לא היה סגור הכל היה נשרף".

הצתת כניסה למסגד, ארכיון
פתח המסגד | צילום: אלון שני
ארכיון
הכתובת שרוססה | צילום: פוראת נסאר

"מעשה נפשע, חילול מקום קדוש"

שייח' זיאד אבו מוך, מנהל המחלקה המוסלמית באגף לעדות במשרד הפנים, ותושב באקה אל גארבייה, אמר בתגובה כי "זה מעשה נפשע שמעורר כל בר דעת. זהו חילול מקום קדוש שקדושתו בנפש כל מוסלמי".

אבו מוך הוסיף כי "אני מקווה שיתפסו את האחראים למעשה, זה חוזר על עצמו. זה בא בנשימה אחת עם יום קדוש, יום שישי שבו אנשים מתקהלים. לו הצליחו לפרוץ את דלת המסגד היה עלול לקרות אסון".

ח"כ ג'מאל זחאלקה (בל"ד), שהגיע הבוקר אל המסגד השמיע ביקורת חריפה על רשויות אכיפת החוק: "המשטרה לא עושה די כדי לעצור את הטרוריסטים האלה שמקבלים יותר תעוזה. פעם הם נכנסו רק לישובים מאוד קטנים ושוליים בציבור הערבי, היום הם נכנסים לערים גדולות". הוא הטיל את האשמה על הממשלה שלא עושה די לדבריו: "אם היו שורפים בתי כנסת בצרפת כל ישראל הייתה עומדת על הרגליים".

רק בתחילת החודש נוקבו צמיגיהן של 40 מכוניות בכפר גוש חלב (ג'יש) שבגליל. בסמוך רוססה הכתובת "רק גויים מפנים מארצנו".