פרנסואה אבוטבול. חוסל ביריות (צילום: עזרי עמרם, חדשות 2)
פרנסואה אבוטבול. חוסל ביריות | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

משטרת ישראל חוקרת במרץ את חיסולו של פרנסואה אבוטבול אמש בתחנת דלק בנתניה, בעיקר כדי להימנע משפיכות דמים נוספת במאבק משפחות הפשע באזור. חקירת החיסול עברה ליחידה הארצית לחקירת פשיעה חמורה ובינלאומית, היאחב"ל.

כשמנסים למפות את יחסי ארגוני הפשע הנתנייתים, עולים מספר שמות שהיו מסוכסכים לאחרונה עם פרנסואה אבוטבול, ששוחרר מהכלא בדצמבר 2010 לאחר 22 חודשי מאסר שריצה בגין תקיפת אשתו והפרת תנאי שחרורו על תנאי. אבוטבול חזר לאחר המאסר לנתניה, הצפופה גם כך ביחס למספר הארגונים שמנסים לשלוט בה. לאחר החזרה, הוא חבר לארגון הפשע של עלי ג'ארושי.

החודשים לאחר שחרורו הביאו גל מעצרים "הדדיים" ממספר ארגונים בעיר, בשיאו נעצר פרנסואה בחשד שתכנן לחסל את העבריין הבכיר ריקו שירזי - ביום בו שוחרר בתנאים מגבילים שירזי עצמו לאחר שנחשד בתכנון חיסולו של פרנסואה, יחד עם העבריין שלום דומרני, בארוחת צהריים שקיימו השניים בנתניה. יחד עם דומרני ושירזי נעצר אז גם עיזאת חאמד מיפו, ששמו נקשר בפרשת "זר סיגליות", בה סחטו חייליו מאות אנשים.

ה"סולחה" לא שמרה על שקט

בדיון בעניינו בבית המשפט כמה ימים לפני כן אמר שירזי למצלמות: "ממה שנוגע אליי, פרנסואה אבוטבול יכול לישון כמו תינוק", והוסיף: "אכלנו צהריים, היו שם 25 אנשים. סתם עוצרים אותי. הכל קשקוש".

ריקו שירזי (צילום: חדשות 2)
ריקו שירזי. "כמו משפחה" | צילום: חדשות 2

היחסים בין שירזי לפרנסואה אבוטבול המשיכו להידרדר. בחודש מרס השנה נעצרו פרנסואה וכמה מ"חייליו" בעקבות קטטה שפרצה ביניהם לבין אנשיו של ריקו שירזי, מול בית העסק של פרנסואה בנתניה.

אך בתחילת החודש, נראה היה שהגיעו שירזי ופרנסואה אבוטבול לכדי הבנה. השניים קיימו "סולחה" רשמית, לאחר תקופה ארוכה מאוד של איבה, בביתו של הרב שמואל אלקריף בגבעת שמואל. בסיום הפגישה הגדיל פרנסואה לעשות ואמר: "אני וריקו - כמו משפחה".

הסכסוך עם "הקראג'ות"

צ'רלי אבוטבול (צילום: עזרי עמרם, חדשות 2)
צ'רלי אבוטבול. נפצע קשה בניסיון חיסול | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

שחקן נוסף במפת ארגוני הפשע בנתניה, הם אנשי משפחת קראג'ה, להם סכסוך עתיק-יומין עם פרנסואה אבוטבול, על רקע שליטה בעיר נתניה. בחודש פברואר השנה נערכה סולחה בין "הקראג'ות" לבין אבוטבול, במסעדה במגדלי עזריאלי. אך נראה ששתי הסולחות "הרגיעו" את השטח רק לזמן קצר.

גם בתוך משפחת אבוטבול, הדברים לא זרמו על מי מנוחות. מתח רב נרשם בין פרנסואה אבוטבול לדודו, צ'רלי אבוטבול. לפני כשבועיים זומנו השניים לחקירה ביאחב"ל. על פי ההערכות, במשטרה חששו אז כי אנשי אחד הארגונים תכננו לפגוע בבכירים בארגון אחר. כמו כן נשאלו השניים ככל הנראה, על התארגנותם לפגוע בגורמים אחרים בעיר נתניה.

משפחת אבוטבול הנתנייתית הוותיקה ידועת חיסולים, פציעות ומעצרים. פליקס אבוטבול, אביו של פרנסואה, חוסל ביריות בפראג בשנת 2002. אחיו של פליקס, צ'רלי אבוטבול, נפצע אנושות ב-2008 מצרור יריות ועד היום לא החלים לחלוטין מהפציעה הקשה.

פרנסואה "הקטן", בן דודו של פרנסואה "הגדול", מרצה עונש מאסר עולם בגין רצח הנער רענן לוי. אביב אבוטבול, אחיו של פרנסואה "הקטן", נכנס ויוצא מבתי מעצר באישומי סמים ופשעים שונים. הלילה, כאמור, חוסל פרנסואה "הגדול" ביריות.

רוצים לקבל עדכונים מחקירת החיסול? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק