מאות המטיילים שהגיעו משביל הכניסה לנחל קינה, סמוך לערד, הפכו היום (ד') בלית ברירה למעין בני ערובה. האיום שמופעל עליהם הוא ברור: אם לא תשלמו 15 שקלים, האוטו שלכם ייגנב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשעת בוקר מוקדמת כבר התמלא החניון המאולתר במהירות. המוני המטיילים נהנו אומנם מהנופים המרהיבים של המדבר, אבל גם נחשפו לתופעה חמורה: דמי חסות. "זה פרוטקשן", אומרת שירה צחי, מטיילת. "מי שלא משלם יודע שכנראה הוא יחזור ולא תהיה לו מערכת שמע באוטו או משהו כזה".

הסדרנים, בני העדה הבדואית, אדיבים ומנומסים אבל גובים תשלום בשטח שכלל לא שייך להם. "נוח לנהגים לחנות, נוח למוסא לקבל את הכסף ונוח למשטרה שאף אחד לא מטפל בזה", אומר עמיחי יוגב, רכז דרום בעמותת "רגבים". "בסוף לכולם זה נוח, אבל אין פה חוק, אין פה שלטון בנגב".

"זה מערב פרוע" 

פרוטקשן במהלך טיול בטבע (צילום: חדשות 2)
פרוטקשן במהלך טיול בטבע | צילום: חדשות 2

השטח המדובר מצוי בסכסוך משפטי, ובכל מקרה פועל ללא זיכיון. גבייה מהסוג הנעשה שם היא אסורה. למרות זאת, גם באתר הרשמי של משרד החינוך ממליצים להוריד ולאסוף מטיילים ליד המאהל. "המקום בטוח ואין חשש לגניבה", נכתב שם. באתר החברה להגנת הטבע ממליצים לתאם חניה ואף מצרפים מספר טלפון ומדגישים: "ייתכן ותתבקשו לשלם משהו עבור החניה".

מקום לחניה לא חסר באזור הזה, אבל אף אחד לא מעז לחנות מחוץ למתחם. "זה חוסר משילות בנגב", אומר יוגב. "יש פה מדינה בתוך מדינה, מערב פרוע. זה לא מתחיל בזה ולא נגמר בזה. זה סימפטום לכל הדברים בנגב".

מהמשטרה נמסר בתגובה: "הנושא לא היה מוכר, אך כעת נפתחה חקירה. הנערים נחקרו ואביהם זומן לחקירה. במקביל, תחנת ערד תקיים במקום פעילות גלויה וסמויה על מנת לוודא שאירועים מעין אלה לא יישנו".