חיילי צה"ל ברצועת עזה (צילום: אימג'בנק gettyimages)
כוחות קרקעיים של צה"ל | צילום: אימג'בנק gettyimages

בית משפט השלום בפתח תקווה האריך היום בשלושה ימים את מעצרם של חדיר שאהין, כתב הטלוויזיה האירנית, ומוחמד סרחאן, מפיק בתחנה, בחשד שעברו על הוראות הצנזורה הישראלית וסיכנו את ביטחון המדינה.

השניים דיווחו על פי החשד על תנועת הכוחות הקרקעיים של צה"ל ברצועת עזה, עוד לפני שהדברים הותרו לפרסום. מעצרם הוארך לצורך הכנת כתב אישום נגדם. נציגת המשטרה ציינה בדיון כי לטענת המפיק, הוא שמע דיווח בגלי צה"ל על כניסת הכוחות הקרקעיים, והעביר אותו לכתב שהיה בשידור ומסר את הפרטים בניגוד לחוק.

סניגורם של החשודים, עו"ד דוד דרעי אמר בדיון כי הדיווח נעשה בתום לב, ולא ייתכן כי במקום להאשים את השניים בעבירות צנזורה, הכוונה היא להאשימם גם בעבירות של ריגול. הסניגור ציין עוד כי לא ייתכן שמאשימים את השניים באותה העבירה.

"כאשר לעילת המעצר של הצהרת תובע מצטרפות יחדיו עילות נוספות שעניינן עבירות פגיעה בביטחון המדינה ובשלום הכוחות הלוחמים, הרי שהבצטברותם יש כדי להקים עילת מעצר", ציין השופט בהחלטתו. "סבורני כי בעבירות שעניינן פגיעה בביטחון המדינה, כל חלופה אינה ישימה. גם ההצעה כי יאסר על החשודים לעסוק בעבודה עיתונאית אינה יכולה 'לפתור' את עניין המסוכנות".

תזכורת: כתב הטלוויזיה האירנית, חודר שאהין, תושב מזרח ירושלים בעל תעודת זהות כחולה, צילם ודיווח על היערכות הכוחות לפני שהצנזורה אישרה את הפרסום. בשעה שש ורבע במוצאי שבת, דיווחה הטלוויזיה האירנית על תנועתם של כוחות ישראלים לכיוון הרצועה - שעות לפני שדיווחו על כך כלי התקשורת הישראלים, ובכך עבר הצוות האירני על חוקי הצנזורה הישראלים.לאחר שביום שבת דווחו על כך שהפר הוראות צנזורה, נמלט שאהין והסתתר ברמאללה.