המלחמה בסמי הפיצוציות מגיעה לשולחנו של ראש הממשלה נתניהו, שהחליט להילחם בתופעה בעקבות התחקיר ששודר באולפן שישי. "בימים האחרונים הובא לתשומת לבי נושא הפצת הסמים בערינו לילדים ולנוער דרך חנויות מיוחדות", אמר הבוקר נתניהו בישיבת הממשלה השבועית. "אנחנו לא מוכנים להשלים עם כך".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

נתניהו סיפר כי פנה באופן אישי לשר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ וביקש ממנו לפעול בנושא. צוות משימה מיוחד בראשות השר, יחד עם שרת הבריאות יעל גרמן, יוקם במיוחד בשביל לטפל בנושא במימד המשפטי והבריאותי. "אני מצפה לקבל הצעה לפעולה תוך חודש ימים", הדגיש נתניהו והתחייב: "אנחנו ננקה את הרחובות שלנו מסמים שנועדו לילדים".

בעקבות פנייתו של ראש הממשלה, כבר אמש פשטו שוטרי משטרת תל אביב על עשרות חנויות לממכר סמים שפעלו בעיר באופן בלתי חוקי. המוכרים נעצרו ונלקחו לחקירה. בעלי חנויות דומות ששמעו על דבר הפשיטה סגרו את בתי העסק ונמלטו מחשש שהשוטרים יגיעו לביקור אצלם. "נמגר את התופעה ולא נרשה שתמשיך", הבטיחו מקורבים לשר אהרונוביץ'.

תזכורת: הכתבה שגרמה לסערה

ברחובות הערים קמו לאחרונה חנויות קטנות שמוכרות דבר אחד בלבד - סמים. קשה להאמין, אבל זה חוקי. הסמים סובלים בעיקר מבעיית תדמית. איכשהו, אצלנו בראש הם נקשרים לארגוני פשיעה מפחידים. תתחילו לחשוב אחרת: רחוב אלנבי במרכז תל אביב, צהרי היום. באותה קלות שנער בן 17 היה קונה פעם מנת פלאפל, הוא יכול לקנות היום סמים כדי "לסדר את הראש" - לפחות לערב אחד.

במעבדה הטוקסולוגית לא ממש סומכים על ההבטחות של המוכרים. החוקי - לרוב גם מסוכן. כאן גילו חומרים שעברו סינטזה לא מוצלחת. ואת כל הערבוביה הזו שואפים אלפים לריאות - בלי לחשוב פעמיים. "זה שכתוב שזה ברישיון משרד הבריאות לא אומר שזה נכון", אמרה ד"ר מיכל רוטנברג, מנהלת המעבדה לטוקסולוגיה במרכז הרפואי שיבא שבתל השומר.

מדי שנה מתים לפחות שלושה צעירים לאחר שצרכו את הסמים החוקיים. כדי לא למשוך אש ציבורית, החליטו סוחרי הסמים להיות יותר צדיקים מהאפיפיור ולא למכור את הסמים החוקיים מתחת לגיל 18 - למרות שבחוק אין כלל חובה כזאת.

מעיריית תל אביב נמסר בעקבות התחקיר, כי "החוק בישראל אינו מאפשר לעירייה לאכוף סחר בסמים. העירייה פועלת בשיתוף פעולה מלא עם המשטרה וכאשר מתקבלת התרעה על כך שבקיוסק מסוים בעיר מתקיימת מכירת חומר חשוד, העירייה פועלת לביטול העסק. חנויות לממכר חומרים כגון 'נייס גאי' ו'חגיגת' אינן נדרשות לרישיון עסק על פי חוק'".