הותר לפרסום: אוסקר אורן הוא החשוד ברצח ברמת גן אתמול, והוא עבד בשנה האחרונה כמאבטח בלשכתו של ראש עיריית רמת גן צבי בר. שופט בית משפט השלום בני שגיא האריך בשמונה ימים את מעצרו.

חברו של אורן סיפר לחדשות 2 באינטרנט כי הוא היה מגיע כל יום לעבודה והיה עובד קשה. גילוי חדש זה מטריד במיוחד, בהתחשב בכך שאדם שהוכיח עצמו כמסוכן ובלתי צפוי הגיע למגע יומיומי עם אישיות מוניציפאלית בכירה.

גורם בעירייה סיפר לחדשות 2 באינטרנט כי ראש העיר, צבי בר, נלחץ מהסיפור ולא הצליח לדמיין שהחשוד ברצח עובד במשרד. "אם קורה לי עכשיו משהו ואני צריך ללחוץ על לחצן מצוקה, יגיע אליי מאבטח רוצח?", כך סיפר הגורם.

עובד מצטיין

בעירייה דווקא היו מרוצים מעבודתו של אורן וסיפרו כי הוא "עבד במוסדות העירייה על פי סבב אותו קבעה החברה, והתנהגותו במהלך השמירה במוסדות העירייה הייתה ללא דופי". עם זאת, הורה ראש העיר  לבדוק את האפשרות להפסיק לאלתר את ההתקשרות עם חברת האבטחה, לפחות עד מיצוי בדיקת הנושא. 

לגבי העסקתו, אומרים בערייה כי אורן היה מאבטח בלי נשק שעבד במוסדות העירייה. "השומר הועסק על-ידי חברה פרטית ('רשת בטחון')", מסרו בתגובה בעירייה והוסיפו כי "החברה זכתה במכרז ונותנת שירותי שמירה ואבטחה לגופים ציבוריים רבים במשק".

על פי החוזה, אומרים בעירייה, השומרים אותם מספקת החברה אמורים לעמוד בקריטריונים ברורים, ועליהם להיות ללא עבר פלילי. "החברה אמורה לאמת כי הם אכן עומדים בקריטריונים אלה ורק לאחר הבדיקה לשלוח אותם לביצוע העבודה".

חזר ללשכת ראש העיר אחרי הרצח

עוד סיפר הגורם בעירייה כי לאחר הרצח שב אורן לעירייה, ביקש מהעובדים להכין לו כריך עם גבינה צהובה ולאחר שאכל ישב בלשכה ונשאר בעבודה עד השעה 18:00 בערב. כלומר, 5 שעות לאחר הרצח, שהה החשוד במשרד ולא אותר על-ידי המשטרה.

בסביבות 18:15 עזב אורן את המשרד, לבש מעיל, עלה על אופנועו ועזב. כשנשאל מדוע לבש מעיל בחום - ענה שהוא רוצה שאימו תכבס אותו. מעבר לכך, לא שמו לב עובדי המשרד להתנהגות חשודה מצידו וסיפרו שלא הבחינו בכתמי דם או בלכלוך שיכולו להעיד על הרצח.

אותו גורם שעבד עם החשוד מתאר נער שקט וטוב לב. "כולנו הופתענו ששמענו, לא האמנו שיכול לעשות כזה דבר. הוא ילד מקסים".

אחרי שהסגיר עצמו אמש למשטרה, הגיע היום אורן לבית המשפט להציג את הצד שלו לסיפור הרצח - הוא טוען שנאלץ להגן על עצמו בגלל שהמנוח הוא זה שתקף אותו.

אורן: זו הייתה הגנה עצמית

אורן טוען בבית המשפט כי המקרה נבע מהגנה עצמית. לדבריו, הוא הגיע לאותו משרד שליחויות כדי לגבות חוב של כמה אלפי שקלים, ולא של 380 שקלים כפי שפורסם עד כה.

בתום הדיון כאשר הובל אורן לכיוון ניידת המשטרה אמר לעיתונאים שהוא הותקף על-ידי האנשים שהיו בחנות באותה העת. לפי גרסתו של אורן, בשלב מסוים הוויכוח בינו לבין המנוח התלהט כשהקרבן הוא זה שתקף אותו, ולכן נאלץ להתגונן בעזרת חפץ חד שהיה מונח על אחד השולחנות.

החשוד ברצח ברמת גן אתמול ברחוב אורלוזרוב
זירת הרצח אתמול בר"ג | צילום: גלעד שלמור

עוד טוען אורן שהוא נבהל מעוצמת מעשיו, ברגע שהבין כי פגע קשות במנוח ולכן נמלט מהמקום. הוא כופר במעשים שמייחסת לו המשטרה ולא הביע צער או מסר דבר למשפחת הנרצח, דותן-נתי מנגמי.

במהלך הדיון עו"ד מטעם הסנגוריה הציבורית, עו"ד גלית בש, חתרה לכך שהמניע לרצח היה הגנה עצמית, וכדי להוכיח כך ציינה טוקבקים שעלו באינטרנט בעקבות הכתבות על הרצח. בטוקבקים ציינו גולשים שהמנוח היה איש אלים שלא היה משלם לעובדיו.

בשיחה עם חברו של אורן עם חדשות 2 באינטרנט סיפר שמדובר בבן למשפחה קשת יום ולאמא שמנקה בתים ובן לאב שאינו מצוי בקשר עימו.

משפחתו של הנרצח, דותן-נתי מנגמי ז"ל, הביאה אותו הבוקר למנוחות בבית העלמין ברחובות. למרות שהתכנסו כל היום באבל, היה חשוב להם להפעיל מחדש את משרד השליחויות כבר היום. זאת, כדי לפרנס את הילדים קטנים שהמנוח השאיר אחריו.

רץ מספר מטרים ונפל לרצפה

אמש, הסגיר עצמו למשטרה אורן, תושב יפו בן 20, עובד לשעבר של הנרצח. הרצח אירע אתמול ברחוב ארלוזורוב ברמת גן. צוות של מגן דוד אדום הוזעק למקום וניסה לבצע בגבר, דותן-נתי מנגמי, בן 34, פעולות החייאה ולמצב את מצבו, אך הוא מת מפצעיו זמן קצר לאחר מכן.

עדי ראייה דיווחו כי במהלך ויכוח בין המנוח ובין החשוד במעשה שלף התוקף חפץ חד, ודקר את הקורבן בפלג גופו העליון. "לפני שהוא התמוטט הוא הצליח לרוץ מספר מטרים ואז נפל לרצפה", העידו מספר אנשים בזירה. "לאחר מכן הוא ניסה אפילו להתנגד לצוות הרפואי שטיפל בו".

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק