אולמרט בבית המשפט. ארכיון
שוב בחדר החקירות, אולמרט | צילום: עידו ארז, פלאש 90

ימים ספורים לאחר שהורשע בקבלת שוחד, הגיע הבוקר (ב') ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט למשרדי היחידה הארצית לחקירות הונאה בלוד, שם הוא נחקר בחשד לניסיון שיבוש הליכי משפט והטרדת עד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

החקירה מתנהלת בעקבות מידע שסיפקה מי שהייתה עד לא מכבר האישה הקרובה ביותר אליו, ראש לשכתו לשעבר שולה זקן שהסכימה להעיד נגדו. במסגרת עסקת הטיעון שחתמה זקן עם הפרקליטות, היא העבירה לידיהם הקלטות שבהן נשמע לכאורה ראש הממשלה לשעבר כשהוא מנסה לשדל אותה שלא להעיד נגדו.

גם חקירת עורך דינו לשעבר של אולמרט, נבות תל-צור, צפויה להתחדש היום, לאחר שאתמול נחקר באזהרה במשך שעות ארוכות. תל-צור חשוד שפעל בשליחותו של אולמרט, וניסה להשפיע על שולה זקן כדי שלא תחתום על עסקת הטיעון שהוצעה לה, זאת למרות שנפגש עמה וייעץ לה לכאורה על פי בקשתה.

זקן עם בנה אחרי ההרשעה בשבוע שעבר
זקן עם בנה אחרי ההרשעה בשבוע שעבר | צילום: דרור עינב

הסדר הטיעון עם זקן יוצא לדרך

במקביל, החל הבוקר השלב הראשון בהסדר הטיעון שנחתם עם שולה זקן, כשהפרקליטות הגישה הודעה לבית המשפט העליון בירושלים שבה היא מבקשת לחזור בה מכוונתה לערער על ההחלטה בעניינה של זקן בפרשות ראשון טורס וטלנסקי. סניגוריה של זקן, עורכי הדין עפר ברטל ודב גלעד כהן, אמרו כי "הפרקליטות החלה ביישום קונקרטי של הסדר הטיעון שנכרת בינינו - ואנו שמחים ומברכים על כך. אנו תקוה ואמונה שבית המשפט המחוזי הנכבד, לאחר שישמע את טיעונינו, ייעתר אף הוא להסדר".

בעקבות חקירתו של אולמרט מסר יועץ התקשורת שלו אמיר דן כי "היינו מצפים מהפרקליטות, שבידיה כוח כה רב, לגלות מעט אנושיות. התעקשותה של הפרקליטות, כי המשטרה תחקור את אולמרט דווקא כעת, מספר ימים לאחר הרשעתו ובשעה שהחל להתכונן לטיעונים לעונש, נועדה לשתי מטרות: לשבור את מר אולמרט בכל מחיר, ולהשפיע באופן פסול על הליך הטיעונים לעונש".

לדברי יועצו של ראש הממשלה לשעבר, "מדובר באדם אשר נגרר בבוץ כבר שמונה שנים ארוכות, ואשר אך לפני מספר ימים חטף מהלומה בלתי צפויה, אשר היא לבדה הייתה שוברת בוודאי כל אדם אחר. הלחץ של הפרקליטות נובע מהמבוכה הקשה אליה היא נקלעה, לאחר שבית המשפט דחה את ההסכם התמוה שעליו חתמה עם שולה זקן, הסכם אשר נולד בחטא, ואשר כעת מחפשים בכוח דרכים להצדיק את קיומו".

דן הדגיש כי "אנו שבים וקובעים כי החקירה והכותרות הנלוות אליה, ממשיכות ומזהמות את ההליך המשפטי שעדיין לא הסתיים, וזאת בניסיון להשפיע באופן פסול על בית המשפט ועל ההחלטות שעליו לקבל בשבועות הקרובים בעניינו של מר אולמרט".

אולמרט בהכרעת הדין
אולמרט בהכרעת הדין | צילום: רויטרס

זקן הקליטה את אולמרט כבר בשנת 2010

אמש פורסם כי זקן הקליטה את ראש הממשלה לשעבר כבר בשנת 2010. משמעות הדבר היא ששולה זקן מספקת לכאורה לחוקרים ראיות מפלילות נגד אולמרט, לא רק בפרשת הולילנד אלא גם בפרשות הקודמות שבהן שמו היה מעורב, פרשת "ראשונטורס" ופרשת "טלנסקי".

חקירתו של אולמרט תואמה בסוף השבוע עם פרקליטיו והיא מתרכזת בעיקר בהקלטות שהעבירה זקן, ועל העדויות שמסרה ואשר על פיהן אולמרט פעל במישרין ובעקיפין על מנת למנוע ממנה להעיד נגדו. על פי החשד, ראש הממשלה לשעבר ניסה ללחוץ על זקן שלא תחתום על עסקת עד מדינה שהוצעה לה כבר בשלבים המוקדמים של פרשת הולילנד.

במקביל ייתכן שבימים הקרובים, יוזמן להעיד גם איש העסקים אלפרד אקירוב, בעקבות מידע שמסרה זקן ושממנו עולה כי הוא שילם לה דמי שתיקה בסכומים של עשרות אלפי שקלים. הסכומים הועברו לכאורה כאשר זקן הועסקה על ידו, וזאת על מנת שתימנע מלהעיד נגד אולמרט. גם אנשי עסקים נוספים יוזמנו להיחקר בעניין זה.