צ'רלי אבוטבול (צילום: גדעון מרקוביץ', פלאש 90)
צ'רלי אבוטבול | צילום: גדעון מרקוביץ', פלאש 90

במשך שנים רבות די היה בהזכרת השם "אבוטבול" כדי להעביר צמרמורת בגבם של מאוימים. בשנים האחרונות ספגה משפחת הפשע הנתנייתית שורה של מהלומות קשות שהובילה לקריסת מעמדה הרם בעולם הפשע. עושה רושם שקליע האקדח שעל פי החשד ירה הערב צ'רלי אבוטבול בעצמו ושסיימה את חייו של ראש משפחת הפשע היא האחרונה ואולי האנושה בשרשרת המכות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

צ'רלי אבוטבול היה אחיו של פליקס "בייזה" אבוטבול ודודם של אסי ופרנסואה אבוטבול. יחד עם אחיו, בנה צ'רלי אימפריית פשע שהתעסקה בעיקר בגביית דמי חסות ובניהול עסקי הימורים בלתי חוקיים. ההתנקשות בחייו של פליקס אבוטבול, אשר מצא את מותו בחודש אוגוסט 2002 מחוץ לקזינו בפראג שהיה בבעלות המשפחה, היא שסימנה את תחילת התמוטטות עסקי המשפחה.

שני ניסיונות חיסול בשנתיים

בין השנים 2008 ל-2010 נעשו שני ניסיונות להתנקש בחייו של צ'רלי. בשנת 2008 הוא נפצע קשה לאחר ששני רוכבי אופנוע נכנסו למסעדה שבבעלתו באזור התעשייה הישן של נתניה. שני רעולי הפנים נכנסו למסעדה בה שהה צ'רלי, ירו לכל עבר ופצעו שלושה עוברי אורח. אבוטבול נפצע באופן קשה ופונה לבית החולים הלל יפה בחדרה שם נותח בבטנו ושוחרר לאחר מספר שבועות.

בחודש ספטמבר 2010 שוב ניסו לחסל את ראש משפחת הפשע, גם הפעם על ידי שני רעולי פנים רכובים על אופנוע. המתנקשים ירו על רכבו של צ'רלי שישה כדורים שעה שהיה בתחנת דלק בסמוך למלון כרמל בנתניה. יחד עם צ'רלי שהו ברכב בנו הצעיר וחבר נוסף. אף אחד מיושבי הרכב לא נפגע בניסיון הרצח.

צ'רלי אבוטבול (צילום: חדשות 2)
אחיו ואחיינו חוסלו, ארגון הפשע שלו קרס | צילום: חדשות 2

ניסיון החיסול יצא לפועל כשבועיים לאחר שצ'רלי נעצר בחשד לניסיון רצח של אדם השייך למשפחת הפשע קראג'ה. עד היום, שני ניסיונות החיסול של צ'רלי לא פוענחו.

הרשעה בפרשת האברך

בשנת 2012 הרשיע בית משפט המחוזי בלוד במסגרת הסדר טיעון את צ'רלי אבוטבול בפרשת חטיפת האברך. צ'רלי ותשעה נאשמים נוספים הואשמו בכך שחטפו וסחטו אברך שנחשד כי גנב מאות אלפי שקלים מהרב מאיר פדידה, רב מוכר בצפון. הנאשמים חטפו את האברך, כלאו אותו במרתף ביתו בנתניה של צ'רלי והכו אותו באמצעות במחבט. לאחר יממה בה היה כלוא במרתף הצליח האברך להימלט לאחר שקפץ מהחלון. האברך איתר ניידת משטרה שפינתה אותו לבית החולים "לניאדו" בנתניה.

מחומר הראיות שפורסם עולה כי אבוטבול וחבריו, כחלק מטקטיקת הסחיטה, גרמו לאברך לחשוב כי צ'רלי הוא ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן. רק לאחר שהגיעה האברך לתחנת המשטרה ומסר תלונה הבין כי מי שישב מולו היה ראש משפחת הפשע ולא דגן. בהמשך אחד מאנשיו של צ'רלי הניף חרב מעל ראשו של האברך ושאל אותי אם הוא מעדיף למות באבחה של החרב או בירי אקדח.

הקשרים בין בני משפחת אבוטבול
הקשרים בין בני משפחת אבוטבול | צילום:

במסגרת הסדר הטיעון שחתם צ'רלי עם הפרקליטות נמחקו מכתב האישום העבירות של כליאת השווא וקשירת הקשר לביצוע פשע. אבוטבול שהה במעצר תשעה חודשים. בחודש אוגוסט שיחרר בית המשפט העליון את צ'רלי למעצר בית. בגין מעורבותו בחטיפת האברך דרשה הפרקליטות להשית על צ'רלי 34 חודשי מאסר בפועל, שאותם כבר לא ירצה.

מוניטין גרוע בהרבה מהעבר הפלילי

למרות שחדרי החקירות לא היו זרים לצ'רלי אבוטבול, קיים פער גדול בין המוניטין הידוע לשמצה שרכש לעצמו ובין עברו הפלילי. מלבד פרשת חטיפת האברך, אבוטבול הורשע "רק" בעבירות של הימורים אסורים והשמטת הכנסה מ-2002.

באוגוסט 2008 הוא נעצר לאחר שנחשד בניסיון רצח של שני אחים המקורבים לארגונו של ריקו שירזי, אך שוחרר לאחר שהמשטרה לא הצליחה לאסוף נגדו די ראיות. בחודש מאי 2012 נעצר בחשד למעורבות בהצתה ושוד ובחודש אוקטובר 2011 נעצר בחשד להחזקת אמצעי לחימה וניהול הימורים אך גם חשדות אלו לא הולידו כתב אישום.

פליקס וצ'רלי הם נצר למשפחת קצבים מטוניס. עיסוקה של המשפחה מהווה גם את המקור לכינויו של פליקס "בייזה", שפירושו קצב. כאמור, עושה רושם שתור הזהב של משפחת הקצבים מטוניס מצוי כבר מאחוריה. בחודש אוגוסט 2011 נרצח פרנסואה אבוטבול, אחיינו של צ'רלי, בזמן שתדלק את מכוניתו ליד מחלף חבצלת השרון.

לאחר הרצח, שגם הוא טרם פוענח, נגנב שעונו של פרנסואה והמשפחה טרם באה חשבון עם הגוזל, סימן נוסף לשקיעת משפחת הפשע. אסי אבוטבול, אחיו הצעיר של פרנסואה, מרצה משנת 2008 18 שנות מאסר בגין הרשעתו בניהול ארגון פשיעה, הצתה וסחיטה. בנו של צ'רלי, פרנסואה "הקטן", מרצה מאסר עולם בגין רצח הנער רענן לוי.