הרחק מהעין, יחידת "מגן" עוסקת בסיכול ההברחות בגבולות. היחידה אחראית ללמעלה מ-70% מתפיסות החשיש וההירואין לישראל בשנה החולפת, שכמה מהמבצעים ללכידת המבריחים תועדו בעין המצלמה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אמצע הלילה, סמוך לגבול ירדן, נראה מרדף אחר סוחרי סמים מבוקשים - רגע לפני עסקה גדולה שביצעו. בשמיים חג מסוק ועל הקרקע נמצאים כוחות מיוחדים של יחידת "מגן" מרחב נגב. אז ניתן האות לפרוץ. לוחמי היחידה שולפים קבוצה של סוחרי סמים מופתעים מתוך רכב ועוצרים אותם.

"זו יחידה שיודעת לבצע פעילות שטח בצורה מקצועית", אומר מפקד מחוז הדרום במשטרה, ניצב יורם הלוי, "בעיקר בתחום ההברחות, השטח הפתוח וההסוואה". לדבריו, היחידה אחראית לתפיסתם של מאות קילוגרמים של סמים.

לוחמים בשטח תיעדו חברי רשת הברחה כשהם נושאים על גבם עשרות קילוגרמים של הירואין, בתוך שקי אורז שקיבלו ממבריחים בצד הירדני. בעדשת המצלמה של הלוחמים נראים המבריחים ממהרים לרכב איסוף ודוהרים מהמקום. אותם מבריחים לא ידעו שכל העת היו תחת מעקב.

מבריחים הירואין בשקי אורז
מבריחים הירואין בשקי אורז | צילום: חדשות 2

עשר דקות לאחר מכן מתועדים לוחמי היחידה מבצעים מרדף, חוסמים את הרכב ועוצרים את הסוחרים. "רשתות ההברחה מגיעות היום לגבול בצד המצרי כשהם חמושים ולא מהססים לבצע ירי", מספר מפקד יחידת מגן רפ"ק נ', "הם למדו את הגדר, את המכשול, והיום הם עושים את הדברים האלה בצורה הרבה יותר נועזת ומתוחכמת".

המבריחים לא מפסיקים בגבול. לפני כשנה הצליחה רשת הברחות לגייס לטובתה חיילים ששירתו בגבול מצרים, ושהיו חשופים למידע מודיעיני סודי. החיילים דיווחו למבריחים על מארבים, מיקומי כוחות על הגדר, מאיפה כדאי לחדור פנימה, - הכל תמורת אלף דולר לדיווח.

הלוחמים נתקלים כל הזמן בדרכים חדשות ומתוחכמות יותר להעביר את הסמים לישראל. בטיפוס, בפריצות הגדר ולאחרונה גם דרך מנהרות לאורך הגבול המצרי. המכשול שהוקם בגבול, הפעילות של יחידת "מגן", יחד עם פיקוד דרום של צה"ל ויחידת המסתערבים של מג"ב דרום לאורך הגבולות הביאה לירידה משמעותית בכמות הסמים בארץ.