פענחנו את הרצח" (צילום: חדשות 2)
השוטרים בתדרוך העיתונאים, אתמול | צילום: חדשות 2

מנכ"ל המשטרה רב-ניצב יוחנן דנינו מותח היום ביקורת נוקבת על מפקדי משטרת תל אביב בעקבות הפארסה סביב מסיבת העיתונאים שערכו אתמול. זמן קצר לאחר שחשפו פרטים חדשים מחקירת הרצח בבר-נוער, הודיע בית המשפט כי צו איסור הפרסום נותר על כנו. לדברי דנינו, מסיבת העיתונאים התקיימה בניגוד להנחיות שניתנו בעבר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המפכ"ל הודיע כי מעתה ואילך המשטרה לא תקיים עוד מסיבות עיתונאים בנושאים "מהסוג הזה" וכי הטיפול בנושא הוצאת צווי פרסום ויישומם יועלה דרג ויימצא תחת פיקוח מלא של ראש אגף לחקירות ולמודיעין. "'מסיבת העיתונאים' שנערכה אתמול במחוז ת"א הינה בניגוד להנחיות שניתנו בעבר, ומאחר ואולי הדברים לא היו ברורים מספיק, אני מבהיר באופן שאינו משתמע לשני פנים, כי משטרת ישראל לא תקיים עוד מסיבת עיתונאים כאמור בכלל, על אחת כמה וכמה בתיקי חקירה מתנהלים ובעלי רגישות גבוהה מהסוג האמור. בהמשך לכך החלטתי, כי מעתה ואילך, הטיפול בהוצאתם של צווי איסור פרסום, בהסרתם וביישומם, יועלה דרג במשטרת ישראל ויהיה בפיקוח מלא של ראש האגף לחקירות ולמודיעין", אמר המפכ"ל.

דנינו, שנמצא בכנס מפכ"לים בהולנד, שיבח את ההישג של משטרת תל אביב במה שמסתמן כפענוח הפרשה, אך הודיע כי במקביל החליט למנות צוות בחינה ארצי שיחקור את ההתנהלות סביב מסיבת העיתונאים. "הפרסומים אודות התבטאויות גורמים שונים כנגד מערכת בתי המשפט וכבוד השופטים אינם במקומם. בשם משטרת ישראל אני דוחה מכל וכל אמירות והתבטאויות כאמור, אשר אינן עולות בקנה אחד עם התרבות הארגונית של משטרת ישראל, עם הכבוד הרב שהמשטרה רוחשת למערכת השיפוטית ועם מרקם היחסים ההדדי ורב-השנים שיש בין שתי המערכות", הוסיף.

מפכ"ל המשטרה רנ"צ יוחנו דנינו (צילום: חדשות 2)
מפכ"ל המשטרה רנ"צ יוחנו דנינו | צילום: חדשות 2

החשוד המרכזי ברצח: חגי פליסיאן

אתמול בשעה 16:00 כינסו בכירי המשטרה את כל הכתבים בתל אביב וסיפקו את כל הפרטים על הפרשה. בשעה 17:00 היו אמורים הפרטים להתפרסם, ואכן כך קרה. אלא שבשעה 17:15 התקבלה שיחה בהולה מבית משפט השלום בתל אביב. על הקו הייתה היועצת המשפטית של מפקד מחוז תל אביב שדרשה לעצור הכל.

במקביל התיר היום בית המשפט לפרסם חלק מפרטי הפרשה ובהם זהותו של החשוד המרכזי. חגי פליסיאן, צעיר בן 23 מפרדס כץ, הוא שביצע את מעשה הרצח כנקמה על פגיעה באחד מקרובי משפחתו, מצד פעיל מוכר בקהילה הגאה. לפי הפרטים שנחשפו, שלושת החשודים מתגוררים בשכונת פרדס כץ שבבני ברק, ולכולם עבירות קודמות של התפרצויות לדירות, הצתה ועבירות סמים. כשנה וחצי לפני הרצח בברנוער, החשוד שהיה קטין בעת ביצוע המעשה הצית את בית הספר שבו למד יחד עם מספר קטינים נוספים.

"הושקעו משאבים רבים ברמה שלא הכרתי בעבר, מאות אנשים נחקרו בפרשה", אמר אתמול ניצב אהרון אקסול, ראש אגף שיטור וביטחון במשטרה. אולם ניצב בנצי סאו, מפקד מחוז תל אביב החדש, טען כי "בניגוד לאווירה הציבורית לא סיימנו את החקירה. יש עוד עבודה, ישנן פעולות חקירה מרובות לפנינו. לפני זמן קצר תדרכנו את המשפחות השכולות ואת הנפגעים בנוגע לפרטים שיותרו לפרסום".