חפץ ונתניהו
שרה נתניהו לחוקרים: "חפץ שקרן" | צילום: פלאש 90, יונתן סינדל, חדשות

רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו נחקרה היום במשך כשלוש שעות בשל החשד כי הציגה למבקר המדינה קבלות פיקטיביות כתחליף לתשלום שכרו של ניר חפץ. בתום החקירה ההערכה היא שנתניהו לא הצליחה להפריך את החשדות נגדה והיא לא תידרש לחקירה נוספת. ככל הנראה האישום הזה ייכנס לתוך כתב האישום שכבר הוגש נגד שרה נתניהו בפרשת המעונות. הערב (שישי) נחשפו במהדורה המרכזית הדברים שאמרה לחוקריה: "ניר חפץ משקר, מעולם לא דיברתי עם עו"ד שמרון על עניין העסקתו".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

ניר חפץ, עד המדינה, אמר לחוקרים שהוא רצה לעבוד בחינם עבור הזוג נתניהו, אך חשש שעבודה מסוג זה צריכה לקבל היתר. לכן, טוען חפץ, הוא אמר לרה"מ נתניהו ורעייתו שהוא מוכן לעבוד בחינם, אבל ביקש מהם לברר אם זה בסדר מבחינת החוק. לטענתו, הגברת נתניהו אמרה לו שהיא התייעצה עם עו"ד דוד שמרון וטענה שהוא פנה למבקר המדינה שאמר שאם הם יתרמו כסף ליד שרה זה יהווה תחליף לשכר של חפץ.

"כשמני נפתלי העליל עליי במשטרה ניר חפץ שהיה אז הדובר שלי אמר עליו שהוא שקרן רמאי שמעליל עלילות, שאסור להאמין לאף מילה שלו", אמרה נתניהו לחוקריה על טענותיו של חפץ. "עכשיו תחליפו את השם של מני בניר. מדובר בשקרן וכזבן. אין לי מושג מהי ועדת ההיתרים של מבקר המדינה, פעם ראשונה שאני שומעת את המונח הזה".

ממקורב למשפחה לעד מדינה. חפץ
ניר חפץ. ארכיון | צילום: פלאש 90, חדשות

החקירה העלתה שאכן הגברת נתניהו העבירה כספים ליד שרה אלא שלטענת החוקרים הכסף שהועבר היה על ציוד שהיא לקחה עבור אביה. החוקרים הטיחו בנתניהו את הטענות והיא ענתה: "זה שקר וכזב, תראו בעצמכם, התרומה שלי ליד שרה היא מ-2014 זה מצוין על הקבלה. אבא שלי נפטר בשנת 2011".

בתוך כך, מקורבי ראש הממשלה אמרו היום כי נתניהו צפוי לחדש את הבקשה למימון צוות ההגנה בחקירות נגדו. לפי המקורבים, הבקשה למבקר המדינה לקבלת התרומות מבן דודו וחבר שלו הוגשה באופן רשלני ורמזו לכך שאחת הסיבות הייתה שעו"ד יעקב ויינרוט ז"ל היה חולה מאוד בזמן שנכתבה. הם אומרים כי המדינה השקיע עשרות מיליוני שקלים בחקירות: "אנחנו נבקש לפחות 5 מיליון שקל".

"כשהתיקים האחרים מתרסקים, ממציאים בדיות חדשות"

רעיית ראש הממשלה נחקרה בחשד שרימתה את מבקר המדינה במשך שנתיים, תוך הטעיית הרשויות. על פי החשד, הקבלות הפיקטיביות שהציגה נתניהו ניתנו למבקר על תרומה שהייתה אמורה להעביר לאחת העמותות כתחליף לתשלום שכרו של היועץ לשעבר ניר חפץ, המקורב למשפחת נתניהו שהפך לעד מדינה. "עד מתי תמשך הרדיפה אחרי משפחת נתניהו?".מסר עו"ד יוסי כהן פרקליטה של שרה נתניהו.

לאחר סיום החקירה, פרקליטה של שרה נתניהו, עו"ד יוסי כהן, מסר: "כצפוי, בסיום החקירה יתברר שמדובר בעוד גיבוב כזבים וסיפורי מעשיות של עד המדינה ניר חפץ, שאין בהם כלום. כשהתיקים האחרים מתרסקים, ממציאים בדיות חדשות".

עיקר החשדות סובבים סביב תנאי העסקתו של ניר חפץ במשך שנתיים, בשנים 2014-2015, אחרי שהובהר למשפחת נתניהו כי יש להעסיקו תמורת תשלום. גם עו"ד דוד שמרון נקרא למסור עדות על קבלות שהציג כביכול באותו עניין והתבררו כקבלות פיקטיביות.

"לא דיברתי עם שמרון" | צילום: תומר נויברג / פלאש 90, חדשות

לאחר שהפרשה נחשפה לראשונה בעיתון "הארץ", פורסם בחדשות כי רעיית רה"מ נחקרה במשטרה בחשד האמור כבר לפני מספר חודשים. חפץ, שהפך בינתיים לעד מדינה נגד נתניהו, העיד במשטרה שהוא מוכן לעבוד בחינם - בתנאי שמשפחת נתניהו תדאג שלהעסקתו יהיה הכשר משפטי.

חפץ נועד בעניין הזה עם פרקליט המשפחה, עו"ד דוד שמרון - ושמרון אמר לו שהוא בדק עם המבקר, אבל שנגד העסקתו צריך להעמיד תרומה לעמותה - ומתברר שלא הייתה תרומה. מקורב למשפחת נתניהו מסר לכתבנו בתגובה לפרסום אז שאכן היה בירור אצל המבקר ושניר חפץ צריך להוציא חשבונית על פי תעריף מקובל.

בחקירתה הקודמת במשטרה, אמרה שרה נתניהו שניר חפץ הוא זה שביקש לייצג אותה ללא תמורה, שהוא זה שפנה למבקר - ושהמבקר אמר שחייבים לשלם בעד העסקתו, תשלום הועבר.