רוברט קסטנבנד הוא רופא נערץ מהצפון שטיפל במשך שנים בקהילה בקריית שמונה, חלה בסרטן ונזקק לתרומות כדי לממן תרופה יקרה. בזמן הזה, כך חושדת המשטרה, הפקידה שליוותה אותו במשך שנים גנבה מאות אלפי שקלים מחשבונו. כעת הוא מנסה לשרוד כלכלית בעזרת חבריו, ומבקש פיצוי מהבנק.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

לפני ארבע שנים הוא חלה בסרטן, ונערך עבורו אירוע התרמה של הקהילה עבורו למימון תרופה יקרה, ואז פתאום הבין שהוא נותר ללא כסף בחשבון הבנק. "יום אחד הבן שלי התקשר אליי והודיע לי שאני בחובות", סיפר.

אור, בנו של רוברט שגר כבר כעשור באיטליה, רשום גם כן בחשבון החליט לפתוח בבדיקה כדי להבין איך אביו הגיע למצב הכלכלי הזה. "הגעתי לארץ והוצאתי תדפיסים. ראיתי שם משהו מאוד מוזר שלא הכרתי שנקרא 'משיכה עם קוד'".

"ראיתי הרבה משיכות בסך של 230 אלף שקלים, והמשיכות האלה בוצעו בזמן שאבי לא היה בישראל", גולל הבן. "לדוגמה כשהבן שלי נולד כולם הגיעו לאיטליה לברית. היה שם משיכות של כמה עשרות אלפי שקלים".

אור בודק מול הבנקאית הצמודה שמלווה את אביו רוברט כבר שנים. אביו מעולם לא היה צריך להגיע לסניף, היא תמיד דאגה לו ליחס ישיר ואישי. בשלב זה הפקידה מתוודה בפני רוברט, על פי החשד של המשטרה, כי היא מעלה בכספים בחשבונו במשך שנים.

הודעות הפקידה (צילום: החדשות)
הודעות הפקידה | צילום: החדשות

על פי המשטרה, כל מספר שבועות הייתה מבצעת משיכה גדולה של כ-200 אלף שקלים. במהרה היא מתוודה בפני רובוט ובפני אור במסרון: "תן לי עד אחרי החתונה של הילדה. בבקשה בלי משטרה ובלי מנהל הבנק. אני אפוטר ואסולק מהבנק בלי שקל. בבקשה תנו לי אחרי החתונה. אני מוכרת את הרכב ולוקחת הלוואה", כתבה בהודעה.

"אני לא עומדת בבושה, אני פוחדת. אם זה יגיע למנהלת הבנק יעיפו אותי ונהרסו לי החיים, עדיף המוות מהבושה". רוברט שהורגש מושפל לנוכח הגילוי הזה סיפר: "הרגשתי אכזבה גדולה אבל מה אפשר לעשות? זה בא דווקא ברגעים הכי קשים שלי".

"הלכו לי החיים" (צילום: החדשות)
"הלכו לי החיים" | צילום: החדשות

עו"ד אודי רז המייצג את רוברט טען כי "זו רשלנות פושעת של כולם. פקידת הבנק העמידה לו הלוואות ומשכה את הכספים באופן סיסטמטי לאורך חודשים ארוכים", אמר. "אף אחד לא שם לב ואף אחד לא מפקח. זה קריאה לבנק לאומי לחשוב לבחון את הדברים ולהבין את הנזק שנגרם".

הפקידה נעצרה ונחקרה במשטרה, והחזירה חלק ניכר מהכסף. התיק הועבר לפרקליטות והיא הושעתה מהבנק. בלאומי הסכימו לכסות את יתרת החוב, אבל עכשיו משפחתו של רוברט דורשת פיצוי על הרשלנות ועל כך שבמשך שנים לא שמו לב לפעולותיה.

הבנק החזיר את הכסף (צילום: חדשות 2)
הבנק החזיר את הכסף | צילום: חדשות 2

מבנק לאומי נמסר בתגובה: "הנושא נמצא תחת חקירת משטרה ועל כן אנחנו מנועים מלהתייחס לפרטי המקרה. לאומי פועל בשיתוף פעולה מלא הן מול המשטרה והן מול הלקוח. אנו מוקיעים מקרים מסוג זה ונפעל בהתאם".

מבא כוחה של פקידת הבנק נמסר: "מרשתי קיבלה את הסכמת הלקוח איתו היא נמצאת ביחסי חברות לבצע משיכת כספים כהלוואה. עם פניית בנו של הלקוח, השיבה מרשתי את מלוא כספי ההלוואה. לכל היותר היא עברה על נהלי הבנק ולא עברה עבירה פלילית".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו