פרקליטות המדינה הגישה היום (שני) כתב אישום נגד טום אביב בן דהן הנהג הפוגע בתאונת ה"פגע וברח" שבה נהרג יגאל סעדון ז"ל סמוך למושב ברכיה בחודש שעבר. הסעיפים העיקריים שבהם הואשם הנהג, בן 23 מבית שקמה, הם הפקרה לאחר פגיעה, נהיגה ללא רישיון בתוקף, נהיגה בשכרות ושיבוש חקירה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"קשה לי מאוד לקבל את החלטת הפרקליטות שלא להגיש כתב אישום על הריגה", מסרה סיגל, אשתו של סעדון ז"ל. "תמוה שאדם שניכנס לענן אבק וידע שהוא עלול לסכן אחרים ונהר תחת השפעת סמים ובשלילה ובכל זאת אין בכתב האישום סעיף הריגה זה מקומם מאוד התחושות שלי קשות מאכזב מאוד שהוא יוצא ככה בלי שיש לו אחריות לתאונה".

על פי כתב האישום, שהוגש באמצעות עורך הדין אביב דמרי מפרקליטות מחוז דרום, תאונת הדרכים הקטלנית התרחשה ב-19.10 בשעות הצהריים, אז סעדון חזר מקניות לקראת שבת במרכז המסחרי שנמצא סמוך למקום התאונה. באותו יום שישי רכב הנהג בן דהן על אופנוע שטח כשהוא ללא רישיון נהיגה ואחרי שהשתמש בסמים.

בן דהן הגיע יחד עם חבריו לתחנת הדלק בצומת משען ומשם הם המשיכו בנסיעה ברכבי שטח לכיוון מושב ברכיה. במקביל סעדון סיים לערוך קניות במרכז המסחרי בצומת סילבר ומשם יצא עם הקניות לשבת בארגז אופניו החשמליים עליהם נהג לרכוב מאחר שהוא לא מחזיק ברישיון נהיגה. לפי המשטרה, סעדון ככל הנראה חשש מרכיבה על הכביש הראשי ולכן העדיף לרכוב דרך שדות המושב.

מחקירת המשטרה עולה כי הנהג החשוד רכב שלישי בשיירה שבה נסע יחד עם חבריו כשהגיעו לשטח חקלאי סמוך למושב. לפי עדויות הצעירים, במהלך רכיבתם העלו רכבי השטח שנסעו ראשונים בשיירה ענן אבק שהגביל את ראותם והקשה עליהם להמשיך בנסיעה בטוחה. עם זאת, הדבר לא מנע מהחשוד להמשיך בנסיעתו דרך ענן האבק עד שלפתע התנגש בסעדון וגרם לפציעתו האנושה.

האופנוע של בן דהן (צילום: חדשות)
האופנוע של בן דהן | צילום: חדשות
האופניים של סעדון ז"ל (צילום: חדשות)
האופניים של סעדון ז"ל | צילום: חדשות

כתוצאה מההתנגשות נפגע גם הנהג הפוגע שטען כי איבד הכרתו בשלב זה. טענה זו הופרכה על-ידי החוקרים בעדויות שנאספו וממעשיו של החשוד לאחר מכן. מיד לאחר התאונה הועלה החשוד על אחד מרכבי השטח במקום ופונה אל ביתו ביישוב בית שקמה, בזמן שאחד מחבריו נשאר בזירה ודאג להזיז את האופנוע הפוגע מרחק של כ-200 מטרים ולהסתירו בין השיחים והעצים במטע סמוך.

בשלב זה אחד מחבריו של החשוד התקשר למוקד מד"א ודיווח על אדם מוטל בשטח לאחר שהתנגש במשהו תוך שהוא מציין שאינו יודע מה קרה. כוחות הרפואה שהגיעו למקום החלו במאמצי החייאה עד שנאלצו תוך זמן קצר לקבוע את מותו של סעדון. כוחות משטרה שהגיעו למקום פתחו בחקירת נסיבות התאונה והחלו לאסוף ראיות ועדויות מהזירה.

"ביקש משכנתו שתשקר למשטרה"

במהלך סריקות של החוקרים אותר אופנוע השטח של החשוד בתאונה ועליו סימני פגיעה בצדו הימני. כיממה וחצי לאחר התאונה, בלילה שבין שבת לראשון, התייצב הנהג החשוד בליווי עורכי דינו בתחנת המשטרה באשקלון והסגיר את עצמו. בחקירתו הראשונית ציין החשוד כי היה מעורב בתאונת דרכים בשטח בעת שרכב על אופנועו. הוא הוסיף שהיה הרבה אבק ואז התנגש במשהו.

בהמשך החשוד סיפר לחוקרים שהוא חולץ מהשטח על ידי אלמוני שנתן לו לעשן מריחואנה כדי להפחית את הכאב ובהמשך פונה על ידי שכנתו לבית החולים "ברזילי" באשקלון. עוד טען שרק אחרי ששמע בתקשורת על תאונת ה"פגע וברח" הוא הבין שפגע באדם וגרם למותו.

על אף הבנה זו, החשוד עדיין לא הודיע למשטרה או לצוות הרפואי על התאונה והוא עזב את בית החולים ביום שבת בבוקר מבלי ששוחרר על ידי רופאיו. לאחר מכן, כך לפי המשטרה, החשוד נפגש עם חבריו לנסיעה בשדה בחצר ביתו של אחד מהם, שם תיאמו ביניהם גרסאות. הם ביקשו מבעלת הבית שפינתה את החשוד לבית החולים שתמסור גרסה שקרית במשטרה שלפיה הוא נפל מסוס.

יגאל סעדון ז"ל עם בנו (צילום: חדשות)
סעדון ובנו | צילום: חדשות

במשטרה מבהירים שעדויות שנאספו העלו שהחשוד צרך סמים זמן קצר לפני התאונה ולא לאחריה כפי שטען. עוד נטען שהחשוד לא איבד הכרתו בתאונה והנחה את חברו שהסיע אותו לביתו כיצד להגיע לכתובת, שם החליף בגדים ורק לאחר מכן נלקח לבית החולים.

ימים ספורים אחרי מעצר הנהג החשוד בלשי המשטרה עצרו כמה מחבריו של הנהג החשוד, שחלקם טענו בעדותם שהם נקלעו למקום והבחינו במנוח מוטל. במהלך חיפוש בביתו של בן דהן נמצאו סמים וכדורי רובה שהוסלקו בתוך גרב.

"על אף התנהגותם בשטח של הנהג ויתר החשודים המעורבים תוך שיבוש ראיות, תיאום גרסאותיהם ומסירת הודעות כוזבות, הצליחו החוקרים המיומנים לגבש תשתית מהימנה בתיק החקירה", ציינו במשטרה.

 

עו"ד עמית וייצמן (צילום: חדשות)
עו"ד עמית וייצמן | צילום: חדשות

עורך הדין עמית וייצמן שמייצג את בן דהן מסר: "כתב האישום אשר הוגש היום מלמד על כך שמדובר בתאונה מצערת ובלתי נמנעת כאשר לנאשם אין כל חלק בגרימתה. באשר לטענת ההפקרה המוזרה, יאמר כי הנאשם עצמו נפצע בצורה משמעותית ופונה מהזירה לבית החולים כאשר שאר המעורבים נשארו בשטח, ניסו לטפל במנוח והזעיקו עזרה רפואית. ברגע שנקבל את כל החומרים נוכל לתת תשובה הולמת לכל טענה".