"חופש הביטוי לא יכול להיפגע". שובתים בבצלאל (צילום: דורון הורוביץ' / פלאש 90)
הכרזה מעוררת המחלוקת | צילום: דורון הורוביץ' / פלאש 90

בעקבות פרסום תמונתו של ראש הממשלה נתניהו לצד חבל תליה על קירות האקדמיה לאומנות "בצלאל" בירושלים אתמול, הורה היום (שלישי) היועץ המשפטי למnשלה על פתיחת חקירה משטרתית בחשד להסתה. טרם ברור מי תלה את המיצג ומה בדיוק המסר שביקש להעביר, אך בהוראת הנהלת בצלאל הוא הוסר מהקיר כעבור זמן קצר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

משטרת ירושלים פתחה בחקירה בנוגע לתליית הכרזה: חוקרי המשטרה יבקשו להגיע אל הסטודנט שתלה את הכרזה ויחקרו אותו על מניעיו, על מנת לבדוק אם מדובר בהסתה.

אתמול נתלו על אחד מקירות המחלקה לאומנות חזותית בבצלאל כרזות מעוררות מחלוקת ובהן תמונתו של ראש הממשלה נתניהו, כשעל פרצופו מתנוסס חבל תלייה ולצדו מופיעה המילה "ROPE" (חבל), בכרזה שעוצבת באופן דומה לזו של קמפיין הבחירות של נשיא ארה"ב ברק אובמה בשנת 2008, עליה התנוססה המילה "HOPE" (תקווה).

הכרזות הוסרו מהקיר זמן קצר לאחר שנתלו
טרם ברור מי תלה את הכרזות | צילום:

בשיחה עם חדשות 2 Online, אמר דור לין, מנכ"ל בצלאל, כי לא היה לו מושג על המיצג שנתלה במקום: "לא ראיתי, לא ידעתי. אין לי מושג מי תלה את התמונה". זמן קצר לאחר שנודע על קיומה של הכרזה, היא הורדה מהקיר.

מהאקדמיה לאומנות בצלאל נמסר בתגובה לפתיחת החקירה: "האקדמיה לאמנות ועיצוב, ירושלים, היא מוסד שומר חוק. בצלאל תשתף פעולה עם כל חקירה ותפעל לפי תוצאותיה".

"כל הדעות ראויות לבמה, אם כי לא במחיר של הסתה"

המיצג השערורייתי שדבר קיומו הופץ ברשתות החברתיות, חולל סערה במערכת הפוליטית. שרת התרבות, מירי רגב, גינתה בחריפות את המיצג: "חופש האמנות אינו חופש להסתה! זה החל בפסל בכיכר העיר ועכשיו הגיע חבל התלייה. זהו כישרון אמנותי להסית ולרצוח.אם זו היתה תמונה של בוז'י, כבר היו עצורים. אני קוראת לשר החינוך נפתלי בנט ואומרת: הגיע הזמן שגם אתה תציב את הגבול בין אמנות להסתה ותעצור את התקציבים ל"בצלאל".

המיצד הוסר מהקיר במהרה
הכרזות הוסרו לאחר זמן קצר | צילום:

יו"ר האופוזיציה ויו"ר המחנה הציוני, יצחק (בוז'י) הרצוג, גינה אף הוא בחריפות את המיצג: "חופש הביטוי הוא חשוב והכרחי, אך אין מקום לעשות בו שימוש על מנת להסית לפגיעה במנהיגי ציבור מימין או שמאל. דווקא בימים אלה של התלהמות אנו מחויבים לאחריות. זו אינה דרכנו, את נתניהו נחליף  בצורה דמוקרטית".

גם בהתאחדות הסטודנטים והסטודנטיות בישראל הזדעזעו מהמיצג: "בעת האחרונה אנו עדים לנסיונות השתקה גוברים מחד, ולניסיונות הסתה מנגד, מה שמלבה האחד את השני, ועלול להביא את המצב הנפיץ לכדי התנגשות", מסר יו"ר ההתאחדות, רם שפע. "כצעירים, סטודנטים וסטודנטיות, חופש הביטוי הוא חשוב מאין כמותו. הוא מייצר ערך, ביקורתיות, מעורבות, בטח במקצועות האומנות, באקדמיה ובכלל. עם זאת, לעולם לא נסכים עם קריאות לאלימות מכל סוג שהן. כל מגוון הדעות ראויות לבמה, אם כי לא במחיר של הסתה".