הכרזה שעוררה את הסערה
תמונת נתניהו שמחוללת סערה | צילום:

תמונה שערורייתית של נתניהו עם חבל תלייה - בלב האקדמיה לאמנות: כרזות מעוררות מחלוקת ובהן תמונתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כשעל פרצופו מתנוסס חבל תלייה ולצדו מופיעה המילה "ROPE" (חבל) נתלו במסדרונות האקדמיה לאמנות בירושלים - בכרזה שמעוצבת באופן דומה לזו של קמפיין הבחירות של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, בשנת 2008, עליה התנוססה המילה "HOPE" (תקווה). זמן קצצר לאחר שנחשף כי הכרזות תלויות במקום - הן הוסרו מן הקיר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

המיצג השערורייתי שדבר קיומו הופץ ברשתות החברתיות בשעות האחרונות, כבר מחולל סערה במערכת הפוליטית. שרת התרבות, מירי רגב, גינתה בחריפות את המיצג: "חופש האמנות אינו חופש להסתה! זה החל בפסל בכיכר העיר ועכשיו הגיע חבל התלייה. זהו כישרון אמנותי להסית ולרצוח.אם זו היתה תמונה של בוז'י, כבר היו עצורים. אני קוראת לשר החינוך נפתלי בנט ואומרת: הגיע הזמן שגם אתה תציב את הגבול בין אמנות להסתה ותעצור את התקציבים ל"בצלאל".

בשיחה עם חדשות 2 Online, אמר דור לין, מנכ"ל בצלאל, כי לא היה לו מושג על המיצג שנתלה במקום: "לא ראיתי, לא ידעתי. אין לי מושג מי תלה את התמונה". זמן קצר לאחר שנודע על קיומה של הכרזה, היא הורדה מהקיר.

הכרזות הוסרו מהקיר זמן קצר לאחר שנתלו
המיצג במלואו במסדרונות בצלאל | צילום:יו"ר האופוזיציה ויו"ר המחנה הציוני, יצחק (בוז'י) הרצוג, גינה אף הוא בחריפות את המיצג: "חופש הביטוי הוא חשוב והכרחי, אך אין מקום לעשות בו שימוש על מנת להסית לפגיעה במנהיגי ציבור מימין או שמאל. דווקא בימים אלה של התלהמות אנו מחויבים לאחריות. זו אינה דרכנו, את נתניהו נחליף באמצעים דמוקרטיים בלבד".

גם ח"כ עמיר פרץ מהמחנה הציוני גינה בחריפות את המיצג: "אני מתנגד ודוחה בכל תוקף את התמונה המסיתה של ראש הממשלה המציגה אותו עם חבל תלייה. זו לא אמנות וזו לא דרכנו״.

"זה פשוט מזעזע", אמר ח"כ איציק שמולי, "זה לא אנחנו וכדי להיות רלוונטיים לשלטון בעתיד חובה להתנער מדברים כאלה. חופש האמנות הוא דבר חשוב אבל אסור שישמש כיסוי להסתה ולפגיעה. את נתניהו חייבים להחליף אבל כשרואים דברים דווקא מתוך המחנה שרצחו את מנהיגו חייבים להתייצב ולהוקיע. אני קורא למוסד להסיר מיד את המיצג הזה, אין לזה שום קשר לאמנות."

המיצד הוסר מהקיר במהרה
הקיר בבצלאל לאחר שהמיצג הוסר ממנו, הערב | צילום:

גם בהתאחדות הסטודנטים והסטודנטיות בישראל הזדעזעו מהמיצג: "בעת האחרונה אנו עדים לנסיונות השתקה גוברים מחד, ולניסיונות הסתה מנגד, מה שמלבה האחד את השני, ועלול להביא את המצב הנפיץ לכדי התנגשות", מסר יו"ר ההתאחדות, רם שפע. "כצעירים, סטודנטים וסטודנטיות, חופש הביטוי הוא חשוב מאין כמותו. הוא מייצר ערך, ביקורתיות, מעורבות, בטח במקצועות האומנות, באקדמיה ובכלל. עם זאת, לעולם לא נסכים עם קריאות לאלימות מכל סוג שהן. כל מגוון הדעות ראויות לבמה, אם כי לא במחיר של הסתה".

מהאקדמיה לאמנות בצלאל נמסר בתגובה: "האקדמיה לאמנות ועיצוב ירושלים היא מרחב מוגן לחופש הביטוי בישראל, ומאפשרת לסטודנטים שיח חופשי, ביקורתי ויצירתי במגוון הנושאים המעסיקים אותם. העבודה תלויה בחדר מדרגות מורכבת מהדימוי המדובר, המופיע מספר פעמים מסביב לצילום דוקומנטרי של כרזות הסתה נגד ראש הממשלה רבין. לצד העבודה תלוי דף ובו כתוב 'קוראים לזה הסתה'".

עוד הוסיפו בבצלאל: "עדיין לא ברור, ואנו מבררים, האם מדובר בתרגיל במסגרת קורס או בהתבטאות אישית של סטודנט, אולם בכל מקרה מדובר בביטוי פנימי במסגרתה של האקדמיה, כחלק משיח מתמשך בנושאי עיצוב, אמנות ותרבות, לרבות בשאלות של גבולות, שעתוק של דימויים, וזכרון. העבודה, על פניה, מתכתבת עם כמה דימויים מוכרים ובעלי משמעות ומשקל, לרבות זיכרון כרזות ההסתה נגד רבין, והכרזה המפורסמת של הנשיא אובמה עם הכיתוב "הופ". התרגיל, מוצלח יותר או פחות, הוא חלק משיח מקצועי, תלוי על קיר פנימי במדרגות האקדמיה, ואינו מוצג באופן ציבורי או פומבי, אין בו משום הסתה פוליטית וכך הוא צריך להישפט".