אנס אבו דעאבס לאחר ששוחרר (צילום: סקר אבו סועלוק)
אנס אבו דעאבס לאחר ששוחרר | צילום: סקר אבו סועלוק

במסגרת חקירת החשדות להצתה, עצרה המשטרה צעיר מרהט בן 29 בחשד שהסית לביצוע ההצתות. הצעיר, עיתונאי שפרסם פוסט שהגדיר כסאטירי בפייסבוק, טען במהלך חקירתו כי המשטרה טעתה בתרגום הטקסט ושוחרר במהלך היום, על אף שבית המשפט האריך את מעצרו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

העיתונאי, אנס אבו דעאבס, התבטא בעמוד הפייסבוק שלו נגד מעשי ההצתה ברחבי הארץ. מספר גולשים שצפו בהתבטאותו, כתבו מספר תגובות לפוסט שכתב. הצעיר השיב בפוסט נוסף ציני, כך שדוברי ערבית בסיסית יוכלו להתרשם כי מדובר בסאטירה.

למרות זאת, במשטרה החליטו לעצור בצעד תמוה את הצעיר בחשד להסתה, ובמשך ארבעה ימים ישב במעצר. במהלך אותה תקופה האריך בית המשפט פעמיים את מעצרו, כשהאחרונה - היום בצהריים. למרות שהיה אמור להשתחרר רק מחר, בצעד חריג ויוצא דופן במשטרה הוחלט לשחררו, לאחר שככל הנראה הבינו כי לא מדובר בהסתה.

מהמשטרה נמסר בתגובה כי "כותב הפוסט נעצר לחקירה ובהמשך מעצרו הוארך בבית המשפט. עם סיום החקירה התיק יועבר לעיון ובחינה של הפרקליטות. משטרת ישראל תמשיך לפעול בנחישות כלפי אלימות מסוג שהיא, לרבות כלפי הסתה לאלימות המתבצעת באמצעות הרשתות החברתיות".

"תלמדו לקרוא ערבית"

"אני עדיין בהלם ממה שקרה", סיפר אנס אבו דעאבס לאחר ששוחרר. "אני מציע שאנשים פשוט יקראו ערבית. תדעו שיש כאן עוד שפה. יש בה הרבה סגנונות, ואפילו סאטירה אפשר לעשות במסגרתה".

הוא מחה על חוסר שיקול הדעת של המשטרה, על אף שהסביר שוב ושוב כי מדובר בפוסט ציני לחלוטין. "החברים והמשפחה שלי נמצאים במרחק של מאות מטרים מאזורי השריפה. איך זה הגיוני שאהיה בעדן?".

"כתבתי פוסט כמו כל בן אדם שכואב לו על מה שקורה כאן", הוסיף. "אני רוצה שהארץ והאדמה הזו תהיה בטוחה ונעימה. אין בן אדם שירצה שתהיה כאן שריפה, אין לי מושג איך הצליחו להפוך את הקערה על פיה ולעשות את זה. כשהזמינו אותי בפעם הראשונה למשטרה, חשבתי שרק אתרגם להם את הפוסט ואלך הביתה. איך אפשר להביא בן אדם שמתרחק מכל סימן שאלה אפשרי ולהשאיר אותו כל כך הרבה שעות בבית סוהר?".