המשטרה פתחה בחקירת תקיפתו של האזרח האריתראי הפטום זרהום אמש (ראשון) בפיגוע הקשה בתחנה המרכזית בבאר שבע. זרהום נורה בידי מאבטח לאחר שנחשד בטעות כמחבל, ולאחר מכן הוכה בידי אזרחים שהיו במקום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במשטרה מנסים כעת לאתר את האנשים שתקפו את זרהום לאחר הירי, ולשם כך הם מתכוונים לעשות שימוש במצלמות האבטחה המוצבות בתחנה. המאבטח שירה בזרהום תושאל כבר אתמול ובהמשך יוחלט אם לזמן אותו לחקירה.

הבטום זרהום ז
נורה, הוכה - ומת. זרהום | צילום:

מפקד מרחב נגב, תת ניצב אמנון אלקלעי, הורה לחוקרי ימ"ר נגב לאתר את האזרחים שהכו את הנתין הזר במכות נמרצות ובעטו בו ללא הכר לאחר שזה כבר נוטרל ושכב על הרצפה מבלי שהיווה סכנה. "המשטרה רואה זאת בחומרה רבה ולא תאפשר לקחת את החוק לידיים", נמסר מהמשטרה. "נדרש מכולנו לנהוג באיפוק ובמשנה זהירות ולאפשר למשטרה לבצע את תפקידה".

שגיא מלאכי, מנהל המשתלה שבה עבד זרהום במושב עין הבשור, הביע הבוקר צער על מותו של העובד המסור. "אנחנו עצובים וכואבים את מותו המזעזע ונערכים כעת למתן תמיכה רגשית לחבריו לעבודה בסיוע מרכז החוסן של המועצה", אמר.

מתוך תיעוד הלינץ'
התיעוד ממצלמות האבטחה יועבר לשוטרים | צילום: מצלמת אבטחה, חדשות

"לא עושים לינץ', גם לא במחבל שהוא רוצח שפל"

בתוך כך, מגיעים הבוקר גינויים חריפים למעשה הלינץ' מצד חברי הכנסת - מכל הקשת הפוליטית. יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג אמר הבוקר כי "גם באירועים קשים כאלה, חיוני שנשמור על צלם אנוש ונימנע מלקיחת החוק לידיים. הלינץ' המזעזע שבוצע באזרח האריתראי חוצה כל עיקרון של מוסר, ודגל שחור מתנוסס מעליה. גם כשהדם רותח זה אסור בתכלית האיסור".

ח"כ יואב קיש מהליכוד אמר כי "גם תחת מתקפת הטרור שישראל נמצאת בה, צריך לומר משהו פשוט מאוד: אנחנו לא רוצחים. עלינו להיות ההיפך הגמור מאויבינו. אנחנו לא עושים לינץ', גם לא במחבל שהוא רוצח שפל. יש מערכת משפט, היא תשפוט והיא תעניש. חייבים להפסיק גם את רצף ההתבטאויות המלהיטות ומביישות של אנשי ציבור שמעודדות לינץ' בשטח. הריגת המחבל היא האמצעי הראשוני לנטרולו, אך במידה ולא נשקפת מהמחבל עוד סכנה - אל לנו לפגוע בו".

"עלינו להיות ההיפך הגמור מאויבינו" | צילום: עד ראייה

"הנהגה שנותנת דרור לשנאה מסכנת חפים מפשע"

ח"כ יעל גרמן ממפלגת יש עתיד התבטאה גם היא בנושא. "ברור לי שמי שירה בזרהום רצה להציל את חיי האזרחים בתחנה המרכזית וחשב באמת ובתמים שהוא יורה במחבל חמוש, ממש כמו שהשוטר בבת ים שהרג את שחר ממן חשב שהוא מחבל", הבהירה גרמן. "אני מצפה מראש הממשלה שיביע צער על ההריגה המזעזעת ויקרא להרגעת הרוחות. כוחות הביטחון יודעים לפעול בשעת חירום, אך הנהגה שמלבה את היצרים ונותנת דרור לשנאה מסכנת גם חפים מפשע".

ח"כ עיסאוי פריג' ממפלגת מרצ קרא להעמיד מיד לדין את כל מבצעי הלינץ' בזרהום בבאר שבע. "הלינץ׳ אתמול הוא תוצאה של השנאה וההסתה בה לוקחים חלק כל שרי הממשלה אשר קוראים לאזרחים לקחת את החוק לידיים", טען פריג'. "מדובר ברצח בדם קר של אדם חף מפשע ששכב פצוע וחסר אונים על הרצפה".