חוקרי המשטרה מנסים בשלוש השנים האחרונות לשים את ידיהם על קלטות בהן נשמע הרב אליעזר ברלנד מודה לכאורה בביצוע אונס. הערב (שלישי) נחשפים קטעים מהקלטות שעשויות להוות חלק מכריע בחקירתו של הרב, החשוד בביצוע מעשים מגונים בארבע נשים ובמעורבות בתקיפת בעלה של אחת המתלוננות נגדו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

ההקלטות המדוברות בוצעו לפני כארבע שנים על ידי שניים מחסידיו של הרב ברלנד. השניים הורו אז לשרוף את כל ההקלטות והחומרים המרשיעים נד הרב, זאת משום ש"עם המשטרה לא משתפים פעולה". ההנחייה הועברה לאחר שהתברר שמתנהלת חקירה נגד הרב.

למרות זאת, היה מי שהספיק להקליט את אמירותיו המפלילות לכאורה של הרב באמצעות נגן MP3. אתמול העביר אותו אדם את החומרים לידי חוקרי היאחב"ל. בהקלטה נשמע הרב ברלנד מתאר את המעשים שביצע לכאורה באחת המתלוננות.  

"היא היתה אנוסה גמורה מתחילה ועד סוף", נשמע הרב בהקלטות. "אחרי זה היא חשבה שזה מותר, היא חשבה שזה... בפעם הראשונה אני אנסתי אותה והיא מותרת לבעלה בלי שום ספק. היא לא הבינה מה קורה אין לה שום צורך בשום גט. ואחרי זה היא כבר שאלה אותי: מה? מה קורה כאן? אמרתי לה: את כבר לא אשת איש!".

אחר כך נשמע הרב אומר שהמעשה לא בוצע מהסכמת האישה המדוברת. "אף פעם היא לא עושה את זה מרצונה הפרטי שלה", אמר. "היא מבינה את זה כשליחות אלוקית להיות אשתו של הרב".

"לא הבנתי מה הוא עושה"

"היו כמה פעמים שהוא דיבר איתי כל הזמן ואפילו חייך אלי", סיפרה האישה שהפכה קורבן למעשים שביצע לכאורה הרב. "הוא דיבר וכאילו כלום. אני שוכבת עליו והוא מדבר איתי... אבל רוב הפעמים זה בכזה יראה. בכל פעם כל פעם הוא תופס לי את החזייה, זה שלושה קרסים והוא מתאמץ לפתוח את זה. אני לא מבינה מה הוא עושה עם זה בכלל, אני לא מבינה אני יכולה לשאול שאלות".

במהלך היום נעתר בית המשפט לערעור שהגישה המשטרה על ההחלטה לשחרר את הרב למעצר בית, והאריך את מעצרו של הרב ביממה נוספת. במהלך הדיון טען נציג המשטרה כי יש בידי החוקרים מידע וחומרים חדשים ובשל כך הסכים בית המשפט להארכת המעצר.

על אף הדברים שנשמעו בהקלטת הרב, קיימת בעיה להאשים את הרב בביצוע עבירות אונס. במסגרת הבקשה להסגיר את הרב לישראל לאחר ששהה בחו"ל, ציינה הפרקליטות כי הוא חשוב בעבירות של מעשים מגונים והטרדה בלבד. על פי החוק, כתב האישום חייב להסתמך אך ורק על בקשת ההסגרה. משמעות הדבר היא שגם אם במהלך חקירתו של הרב יימצאו הדברים כאמת, לא ניתן יהיה להאשים את הרב ברלנד, גם במעשי אונס.

תומכי הרב ברלד (צילום: חדשות 2)
הפגנות התמיכה ברב מול ביהמ"ש | צילום: חדשות 2

"אין לי ספק שמדובר בסיפור בדיה נוסף", אמרה פרקליטתו של הרב רחל תורן. "מדובר בפרי יצריתם של קבוצת המתנגדים ובהם בני משפחתו של הרב. לו היה בכך שמץ של אמת הייתה האישה מתלוננת במשטרה. מדובר בעוד ראייה מפוברקת".

מנגד, עורכת הדין שרה מרקוביץ' המייצגת כמה מהמתלוננות הוסיפה לעמוד על דרישתה למנוע את שחרור הרב ממעצר. "החומרים החדשים שהגיעו מלמדים שאסור בשום פנים ואופן לשחרר את ברלנד למעצר בית", טענה. "השופטת בייניש אמרה בזמנו שחלופת מעצר תישקל בהתאם לנסיבות שאופפות את התיק. החומרים החדשים מראים שאסור בשום אופן לשחרר אותו, יש כאן מתלוננות שצריכות להגיע והן לא יגיעו אם הרב ישוחרר, והמתלוננות שכבר התלוננו יפחדו.  יש עניין של שיבוש הליכי משפט ואיום על עדים. לדעתי יש בכל הדברים האלה מספיק בכדי שלא לשחררו למעצר בית".

"לשים לבנת חבלה"

מוקדם יותר היום נחשף תיעוד של הרב בשיעור לתלמידיו ב-2013 - לפני שברח מהארץ. בסרטון נשמע הרב אומר לאחד מחסידיו לקחת לבנת חבלה ולשים מתחת למיטת אדם כלשהו: "שילך ישר לגן עדן".

במהלך השיעור שצולם נראה אחד מחסידיו של הרב ניגש ולוחש משהו על אוזנו ואז אומר הרב ברלנד: "שמו לו מטען? מי ניסה לעשות את הדבר הזה? שלומי, אתה נחמן כן? עכשיו אתה נוסע לראשון לציון ומטפל באלה ששמו את המטען. נחמן נוסע הוא מוכשר לזה. יש לבנת חבלה בבית אתה שם את הלבנת חבלה מתחת למיטה שלו. לבנת חבלה, שיילך ישר לגן עדן".

עם הגיעו של הרב ברלנד אתמול לדיון בבית המשפט המתינו לו בחוץ מאות תומכים שקיימו הפגנת מחאה. המפגינים ובהם עשרות נשים וילדים הניפו שלטים בהם נכתב בין היתר "העם עם הצדיק". כוח גדול של עשרות שוטרים, בלשים ושוטרי יס"מ אבטח את הכניסה לבית המשפט ואת הרחובות הסמוכים.