פרסום ראשון - המכתב שימנע את שחרור הרב שהודה באונס? הרב אליעזר ברלנד מובא היום (רביעי) לדיון בבית המשפט - אחרי שהוחלט אתמול לשחרר אותו למעצר בית. זמן קצר לפני הדיון על שחרורו, שלחו שתיים מהמתלוננות מכתב לבית המשפט בו דרשו שלא לשחרר את ברלנד. במכתב חשפו השתיים איומים קשים שהשמיע הרב כלפיהן והביעו חשש לגורלן ולמצבן של נשים נוספות. אמש נחשפה הקלטה בלעדית בה הודה לכאורה ברלנד באונס אחת הנשים: בעקבות החומרים שנחשפו, המשטרה תבקש להאריך את מעצרו בארבעה ימים לצורך המשך החקירה. במהלך הדיון המשטרה הגישה הצהרת תובע נגד הרב ברלנד: "נגיש כתב אישום תוך חמישה ימים". הרב יואשם במעשים מגונים בארבע נשים ותקיפה בנסיבות מחמירות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני מבקשת מבית המשפט בשמי ובשם חברותי שלא לשחרר את אלעזר ברלנד לחלופת מעצר", כתבה אחת המתלוננות על הרב. "האיש הזה וחסידיו מאיימים עלינו כל הזמן. הם שיחררו הקלטה שבה אלעזר ברלנד אומר לחסידיו כי הם צריכים לפוצץ את הבתים שלנו, לשים בהם מוקשים ולבנות חבלה. חסידיו השוטים עלולים לקיים את דבריו".

כמו כן טענו השתיים כי "הסכנה תגדל אם הוא ישוחרר. הם יבינו שהוא הצדיק וצריך לקיים את דבריו ההזויים. מדובר באנשים מסוכנים, הם כבר היכו בעבר כמה מהמתלוננים שהתלוננו נגדו ופצעו אותם. והם לא מפסיקים גם עכשיו, רק אתמול הם איימו לפגוע בחתן שלו שלא מסכים עם המעשים הפוגעניים שלו. אנחנו לא מבינות איך מדינת ישראל חושבת לשחרר אדם שכל כך פגע מינית ונפשית בכל כך הרבה נשים וילדות".

"בית המשפט חייב להבין שאנחנו חיות בפחד. כל פעם שמדברים בתקשורת על חלופת מעצר אנחנו נכנסות לחרדה. אנחנו חושבות לעזוב את הארץ", הוסיפו. "למה שאנחנו נחיה בפחד? למה שאנחנו נמשיך לשלם מחיר היקר באיבוד החופש. האם לא סבלנו מספיק ממנו?".

"פחדנו לדבר על מעשיו בקול"

בהמשך המכתב טענה אחת הנשים: "אליעזר ברלנד ביצע בי ובחברותי פשעים במשך שנים. היינו תמימות לגמרי והוא ניצל את האמון המוחלט שלנו ושל המשפחה שלנו. הוא ניצל אותנו בהיותנו קטינות ניצול מחפיר. עד עכשיו אנחנו פצועות. מפוחדות, מתחבאות, לא יכולות ללכת ברחוב. בקושי אזרנו אומץ לבוא למשטרה להתלונן עליו. איך אפשר לשחרר בן אדם כל כך מסוכן למעצר בית?". עוד ציינו השתיים כי "כולנו היינו שבויים שלו. הוא ניהל אותנו. כל החיים הכניסו בנו את האמונה שהוא שומר אותנו בכל מצב. רק הוא יודע מה טוב לנו. אין לנו זכות קיום בלעדיו".

אחת המתלוננות ניסתה להסביר מדוע חששה להתלוננן: "גם כאשר כבר הבנתי שהוא עובר על איסורי תורה חמורים של אשת איש, שהוא מנצל אותנו ניצול מיני פחדנו להגיד את זה בקול. פחדנו מאנשים שלו. נאלצנו להציג הצגה שאנחנו מאמינות בו מפחד הקהילה שאומרת שהוא צדיק הדור". השתיים הזהירו כי השפעתו של הרב ברלנד על הנשים שנפגעו חזקה גם כאשר הוא בכלא: "הן לא יבואו להעיד נגדו אם הוא ישוחרר. הן יפחדו ממנו. גם שכשהייתי בעימות מולו והטחתי בפניו את כל הפשעים שלו, התלבטתי אולי לחזור בי ולבקש ממנו סליחה. אתם צריכים להבין שבמצב הזה נמצאות כל הנשים בקהילה. חיות בחרדות ובפחדים ובחוסר אמון. תוצאה של שנים ארוכות שבהם הוא שבר אותנו רגשית ורוחנית".

המתלוננות טענו כי תמיכת בני הקהילה בברלנד מהווה גורם נוסף לבקשתן להאריך את מעצרו: "אנשים רבים בקהילה תומכים בו, תומכים באמירה שזה בסדר לנצל ילדה קטנה, שזה בסדר לנאוף. שזה בסדר לנצל את כספי המאמינים שלו. שזה בסדר לפגוע מינית בילדים. ברגע שהוא ישתחרר למעצר בית הם כולם יקבלו חיזוק להבנות המסוכנות הללו. סוף סוף מדינת ישראל עושה צדק והוא משלם קצת על כל הפשעים שלו, למה אנחנו צריכות ללכת כעת אחורה. אם הוא ישתחרר בשביל חסידיו הוא ניצח. שהוא הצדיק. אם הוא ישוחרר אף אחת לא תמצא אומץ להתלונן נגדו. אל תשאירו אותנו לבד".

למרות ההודאה, הרב לא יואשם באונס ככל הנר (צילום: חדשות 2)
למרות ההודאה, הרב לא יואשם באונס ככל הנר | צילום: חדשות 2

הרב בהקלטה: "זה לא היה מרצונה הפרטי"

ההקלטות המדוברות שפורסמו אמש בוצעו לפני כארבע שנים על ידי שניים מחסידיו של הרב ברלנד. השניים הורו אז לשרוף את כל ההקלטות והחומרים המרשיעים נגד הרב, זאת משום ש"עם המשטרה לא משתפים פעולה". ההנחייה הועברה לאחר שהתברר שמתנהלת חקירה נגד הרב.

למרות זאת, היה מי שהספיק להקליט את אמירותיו המפלילות לכאורה של הרב באמצעות נגן MP3. אתמול העביר אותו אדם את החומרים לידי חוקרי היאחב"ל. בהקלטה נשמע הרב ברלנד מתאר את המעשים שביצע לכאורה באחת המתלוננות.  

"היא היתה אנוסה גמורה מתחילה ועד סוף", נשמע הרב בהקלטות. "אחרי זה היא חשבה שזה מותר, היא חשבה שזה... בפעם הראשונה אני אנסתי אותה והיא מותרת לבעלה בלי שום ספק. היא לא הבינה מה קורה אין לה שום צורך בשום גט. ואחרי זה היא כבר שאלה אותי: מה? מה קורה כאן? אמרתי לה: את כבר לא אשת איש!".

אחר כך נשמע הרב אומר שהמעשה לא בוצע מהסכמת האישה המדוברת. "אף פעם היא לא עושה את זה מרצונה הפרטי שלה", אמר. "היא מבינה את זה כשליחות אלוקית להיות אשתו של הרב".

הרב בביהמ"ש (צילום: חדשות 2)
"יפחיד נשים גם מהכלא" | צילום: חדשות 2

"לא הבנתי מה הוא עושה"

"היו כמה פעמים שהוא דיבר איתי כל הזמן ואפילו חייך אלי", סיפרה האישה שהפכה קורבן למעשים שביצע לכאורה הרב. "הוא דיבר וכאילו כלום. אני שוכבת עליו והוא מדבר איתי... אבל רוב הפעמים זה בכזה יראה. בכל פעם כל פעם הוא תופס לי את החזייה, זה שלושה קרסים והוא מתאמץ לפתוח את זה. אני לא מבינה מה הוא עושה עם זה בכלל, אני לא מבינה אני יכולה לשאול שאלות".

על אף הדברים שנשמעו בהקלטת הרב, קיימת בעיה להאשים את הרב בביצוע עבירות אונס. במסגרת הבקשה להסגיר את הרב לישראל לאחר ששהה בחו"ל, ציינה הפרקליטות כי הוא חשוב בעבירות של מעשים מגונים והטרדה בלבד. על פי החוק, כתב האישום חייב להסתמך אך ורק על בקשת ההסגרה. משמעות הדבר היא שגם אם במהלך חקירתו של הרב יימצאו הדברים כאמת, לא ניתן יהיה להאשים את הרב ברלנד, גם במעשי אונס.

"אין לי ספק שמדובר בסיפור בדיה נוסף", אמרה אמש פרקליטתו של הרב רחל תורן. "מדובר בפרי יצריתם של קבוצת המתנגדים ובהם בני משפחתו של הרב. לו היה בכך שמץ של אמת הייתה האישה מתלוננת במשטרה. מדובר בעוד ראייה מפוברקת".