כך עובדת השיטה שבה - לכאורה - בוצע סחר בבני אדם חרשים למטרות רווח: הפרשה שהובילה למעצרם של שישה חשודים היום (שני) החלה לפני זמן רב. התחום האפל בו פעלו מבריחים ומעסיקים של חרשים נחשף בכתבתה של אפרת לכטר ששודרה באולפן שישי לפני כשנה וחצי - בה סיפרו חלק מהמפעילים בגילוי לב על התעשייה שגורפת רווחים רבים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק  

הכתבה ששודרה לפני כשנה וחצי חשפה שארגונים ציניים מביא חירשים לארץ למטרות רווח: לעיתים גורמים עבריינים עומדים מאחורי חלק מהמתרימים ומביאים כבדי שמיעה מחוץ לארץ - בעוד חירשים ישראלים מסרבים להשתתף בתרמית. סכומי כסף רבים לא מגיעים לעמותה או ארגון - והקבלות שמוגשות לציבור שתורם הן למעשה פיקטיביות.

יורם בלילטי, חירש בעל עבר פלילי, עומד בראש אחד מארגוני ה"מתרימים". בשיחה עם "אולפן שישי" הוא אמר: "מחוץ לארץ הרבה באים לפה. למשל מרומניה, כי יש שם מצוקה גדולה".

צילום ארכיון (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
החשד: אלימות ותקיפה מינית | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

"אסור להם לעבוד פה"

"כבר 33 שנה שאני עובד בזה, 33 שנים אני עובד בעבודה של הבובות. בשווייץ, בצרפת, בלגיה, הולנד, איטליה, בכל העולם. 33 שנה", הוסיף. "להפסיק זה קשה. אי אפשר להפסיק עם העסק הזה של הבובות. יש מלא, זה מתפשט, אי אפשר. יש מלא חרשים שעובדים בזה, בערך 600 חרשים". 

בהכנת הכתבה התברר כי חלק מהחירשים שמגיעים מחו"ל מגויסים על ידי אתרי אינטרנט שמיועדים לכבדי שמיעה: הם מועסקים במשך 14-16 שעות ויכולים לגייס אלפי שקלים ביום. למעשה מדובר בשיטה הדומה ל"תחנת רכבת" - בה מוחלפים המתרימים בקצב מסחרר.

רווח שחור - וקבלות פיקטיביות (צילום: חדשות 2)
רווח שחור - וקבלות פיקטיביות | צילום: חדשות 2

"אחרי שלושה חודשים אני מביא אחרים"

בלילטי הוסיף והסביר כיצד הוא גורם לתחלופה בין המתרימים: "יש להם ויזת תייר שמאפשרת להיות פה שלושה חודשים אבל לעבוד פה אסור להם. אסור. אתה מבין? אז אני מביא אותם לפה ואחר כך הם חוזרים הביתה".

"אחרי שלושה חודשים פה הם חוזרים חזרה ואז אני מביא אחרים. ארבעה זה פרפקט – אני מביא אותם לשלושה חודשים ומחליף. פעם הבאתי עשרה וזה עשה הרבה בלאגן ורעש, גרם לבעיות. כשאני מביא ארבעה זה שקט", הסביר.

התחקיר חשף כי יש מספר אנשים וארגונים שעובדים בשיטה זו באזורים שונים, ורבים ביניהם על טריטוריה. אדם אחר שמתפרנס מהתחום אמר בתחקיר: "לירושלים הגיעו איזה שלושה שעצבנו אותי ואיימתי עליהם. אני ארביץ, אני אתן מכות, שיעשו מה שבא להם בכל הארץ לא אכפת לי, אבל פה בירושלים אני רוצה שהאזור יהיה רגוע".

"אי אפשר להפסיק עם העסק הזה" (צילום: חדשות 2)
"אי אפשר להפסיק עם העסק הזה" | צילום: חדשות 2

המשטרה חשפה חשד לאלימות, כפייה ואף אונס

המשטרה הודיעה היום כי היחידה הארצית עצרה לחקירה שישה חשודים תושבי ראשל"צ, אשקלון ונתניה בחשד לסחר בבני אדם. השישה חשודים כי הפעילו רשת להבאה והעסקה של כבדי שמיעה ודיבור ממזרח אירופה כקבצנים. לעצורים מיוחסות שורת עבירות חמורות ובהן סחר בבני אדם, כליאת שווא, עבודות כפיה, תקיפה, אינוס, עיכוב דרכון וקשירת קשר לפשע.

על פי החשד, הקורבנות הועסקו כקבצנים המבקשים נדבה באמצעות פתקים אודות מצבם וחלוקת בובות, תוך שמופעלים כלפיהם בשיטתיות אלימות, סחיטה ואיומים. במסגרת החקירה אותרו עד כה כעשרה קורבנות, שהוחזקו בדירה באיזור נתניה והועברו למקלט המיועד לקורבנות סחר בבני אדם. על פי החשד נהגו הסוחרים לנהוג בהם באלימות, לגבות מהם חלק ניכר משכרם כקבצנים ואף עולה חשד למקרה של תקיפה מינית כלפי אחת הקורבנות.