ההתפתחות בחקירת רצח החיילת רחל הלר ז"ל ב-1974 וסימני השאלה: אמש (שני) פורסם במהדורה המרכזית כי החשוד בן ה-70 מכפר ראמה, שהודה במפתיע בשני מעשי רצח, טען גם בעבר כי ביצע את המעשים. לפי גורמים במשפחתו של החשוד שנעצר, לא מדובר בפעם הראשונה שטען כי הוא הרוצח של הלר ז"ל. במקביל ממשיכים במשטרה לבדוק את גרסתו של החשוד, שממנה עולים מספר סימני שאלה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לדברי אותם גורמים, בעבר החשוד סיפר לגורמים מסוימים על אותם אירועים. דבריו נדחו על הסף ולא ניתנה משקל לגירסתו, אך בעקבות הפרסום הראשון בחדשות Online על הודאתו והלחץ של משפחתה של החיילת, המשטרה תזרז את החקירה ותנסה להשלים את החקירה וגם את הבדיקה בהקדם. אחיינו של החשוד טען: "הוא חולה נפש". פרקליטו של העצור, עו"ד סעיד חדאד מהסנגוריה הציבורית, אמר לחדשות: "מרשי ישוחרר כבר בימים הקרובים".

ההתייחסות במשטרה לפעולות החקירה החדשות בתיק היא רצינית, אבל מנגד יש ספקנות בנוגע להודאה של החשוד - שלו עבר פסיכיאטרי. בחקירתו טען החשוד שבשעתו היו לו קשר עם רחל הלר ז"ל, אבל היא סירבה לקיים איתו יחסי מין ולכן רצח אותה. מדוע אם כן התייצב דווקא אמש ומסר הודאה ברצח? לטענתו המצפון ייסר אותו והוא החליט להתנקות.

עיקר הספקנות מתייחסת לחלק אחר בהודאתו – הרצח שבוצע לדבריו ארבע שנים לפני כן, ב-1970, של תושב ראמה. בחקירתו החשוד טען שהוא רצח את שכנו בתת מקלע מסוג עוזי, בעוד ממצאי החקירה מעלים שהאיש מת מירי אקדח וכנראה התאבד. למרות הספקנות, במשטרה לא לוקחים שום סיכון ובודקים כל פרט. היום נודע לחדשות כי החשוד שהתוודה ברצח ולאחר מכן נעצר הוא בעל עבר פסיכיאטרי שכולל גם אשפוזים פסיכיאטריים: לאחר שמעצרו הוארך, הוא נשלח להסתכלות פסיכיאטרית.

רחל הלר ז"ל (צילום: חדשות)
רחל הלר ז"ל | צילום: חדשות

גופתה של החיילת הלר ז"ל התגלתה בחולות ליד קיבוץ שדות ים באוקטובר 1974 ועליה סימני התעללות קשים. שנתיים לאחר מכן, הורשע עמוס ברנס ברצח ונשפט למאסר עולם בכלא - אך בעקבות שורה של כשלים של המשטרה, עונשו נקצב והוא שוחרר מהכלא לאחר שמונה וחצי שנות מאסר. לאחר שנים ארוכות של מאבק, נקבע לו משפט חוזר בשנת 2002 במסגרתו אף קבע בית המשפט שהוא יפוצה בכ-5 מיליון שקלים בגין מאסר שווא. ברנס הלך לעולמו ב-2011 ולמרות שעברו 45 שנים מאז הרצח המזעזע ו-43 שנים מאז מעצרו של ברנס - לא נעצרו חשודים ברצח של החיילת שעד כה נותר ללא פיענוח. באשר למקרה השני שעליו התוודה במשטרה, רצח שביצע לכאורה בשנת 1970 - המנוח, תושב כפר ראמה, התאבד בירייה מאקדח שנשא ברישיון והשאיר אחריו מכתב התאבדות לאחר שגילו בגופו את מחלת הסרטן.‎

הידיעה על מעצר החשוד ברצח רחל הלר תפסה בהפתעה את המשפחה, 45 שנים לאחר שגופתה נמצאה עם סימני אלימות קשים. אילה אנג'ל, אחותה של רחל ז"ל, בירכה בשיחה עם החדשות על המעצר: "עד היום אני רוצה לדעת מה הסיבה... שישב בבית הסוהר 30-40 שנה".

"אני יודעת שכל כמה זמן אנחנו מנסים ככה לדבר על הנושא הזה ובסופו של דבר אנחנו לא מגיעים לשום תובנות", תיארה אנג'ל את השנים הקשות שעברו מאז שאחותה נרצחה. "אמי נפטרה לפני 4 חודשים, אנחנו לא כל כך בקשר עם אחותי ואחי. אבי גם נפטר. מה הסיבה? עד היום אני רוצה לדעת מה הסיבה?"

על עמוס ברנס, האיש שהורשע ב-1976 ברצח אחותה, שוחרר 8 שנים לאחר מכן וזוכה בשנת 2002 מכל אשמה אמרה: "אני יודעת שברנס היה אצלנו בבית והוא דיבר עם אמי. היא אמרה 'מה זה יעזור לי עכשיו, מי יביא לי אותה?' זה חרט חור גדול במשפחה. היינו תחת אקווריום של משטרה ועיתונאים שהגיעו כל הזמן לסקר את המשפחה".