רון עובד ז"ל חלם להתגייס ליחידה קרבית ולתרום למדינה. דקות לפני מותו עוד שלח לאביו הודעה מתרגשת: "סיימנו את הבר-אור, אני די בטוח שהצלחתי. עוד מעט יגידו לנו, ואגיד לכם". ביום שישי נחשף ב"אולפן שישי" כי קיים חשד לרשלנות וליקויים חמורים של צה"ל באסון הגיבוש סמוך לשומריה, כשעל פי עדויות הנערים במקום, לא היו באירוע מפקדים או אנשי צוות רפואי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

"האירוע קרה כי במשך שש-שבע דקות חיפשנו את המפקדים", אומר אחד המלש"בים שנכחו באירוע. "גם לא היה מי שיגיש עזרה, לא היה גורם פורמלי. זה מחדל". הנערים נאלצו לרוץ לעמדת השמירה של הבסיס הסמוך ולהזעיק עזרה, מה שעיכב את מתן הטיפול הרפואי. בנוסף, בניגוד לנהלי שהייה מחוץ לבסיס, גם עמדת אבטחה סביב המאהל לא הוקמה.

"רצנו לש.ג. בגלל שלא ראינו אף מפקד ולא באו לעזור", מספר ש', מלש"ב שהיה באירוע. "עד אז תפעלנו לבד את האירוע. כל המתגבשים היו בשטח, ולא היה מי שיגיד מה לעשות ויפקד".

בני משפחתו של רון יודעים שבצה"ל לא יכלו, כנראה, למנוע את הידרדרות האוטובוס - אבל כועסים ומתוסכלים מההתנהלות. "זה שזה גיבוש לא אומר שצריך להסיר את האחריות הזאת", מבהירה שי עובד, אחותו של רון. "האחריות היא של המפקדים. זה שהם מלש"בים ועוד לא חיילים לא אומר שהאחריות נופלת מהם. הם צריכים לדאוג להם. הורים שולחים את הילדים שלהם לגיבושים בהנחה שדואגים להם, שמישהו שומר עליהם, כי הם לא אמורים לשמור על עצמם".

זירת האסון (צילום: חדשות)
זירת האסון | צילום: חדשות

נהג האוטובוס, איברהים אבו כף, בן 28 מהפזורה הבדואית, נעצר בחשד לגרימת מוות ברשלנות ושוחרר היום למעצר בית. "מרשי משתתף בצער משפחת המנוח ומאחל החלמה לפצועים", מסר עורך דינו, מוחמד אבו-פריח. "הוא מאוד כואב את האירוע, צר לו. עם זאת, הוא אומר שמדובר בכשל ולא ברשלנות".

איילון עוזרי, שהשתתף גם הוא בגיבוש, ראה מהצד את האוטובוס דורס את חבריו. בהחלטה של רגע קפץ לתוך האוטובוס, משך את בלם היד ומנע אסון כבד עוד יותר. "ראיתי  את האוטובוס עובר את המקום שישנתי בו, עם הדלת פתוחה", שיחזר. "פשוט נכנסתי אליו, ישבתי על הכיסא, לחצתי על הברקס והרמתי את בלם היד". חקירת האירוע תימשך גם בימים הקרובים. משפחתו של רון דורשת חקירה מעמיקה שבסופה יוסקו מסקנות, ואולי כך יימנע האסון הבא.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "בניגוד לטענות הכתב, לאורך כל הגיבוש נכחו בשטח מפקדים ואף הוגדרו בעלי תפקיד לטובת אבטחת הגיבוש. בנושא נפתחה חקירת מצ״ח ובסיומה יעברו הממצאים לבחינת הפרקליטות הצבאית. צה"ל משתתף בצער משפחת עובד וימשיך ללוותה".‎