האסון בגיבוש צנחנים - הנהג הפוגע שוחרר למעצר בית: הנהג החשוד בגרימת מוות ברשלנות בגיבוש ליחידה המובחרת שוחרר היום (ראשון) למעצר בית של 7 ימים. ביום חמישי בערב נהרג רון אליהו עובד בן ה-18 ז"ל, מועמד לשירות ביטחון שלקח חלק במיונים כשאוטובוס הידרדר ופגע באוהל בו שהה יחד עם חבריו. מלבדו נפצעו עוד 5 נערים - אחד מהם באורח בינוני.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ביום שישי החליט בית המשפט באשדוד להאריך בשלושה ימים את מעצר הנהג, לאחר שנציג המשטרה ביקש להאריך את מעצרו של הנהג בחמישה ימים. נציג המשטרה טען בדיון כי אין לנהג עבר תעבורתי מכביד, אך אמר: "מדובר במקרה מאוד חמור, קשה להבין מה הציפייה של אדם שמוכשר לנהיגה ברכב כבד להשאיר רכב מונע בעלייה, אי אפשר היה לצפות שלא תהיה פגיעה".

"יכול להיות שהעבירות שמיוחסות למשיב ישודרגו, קיימות פעולות חקירה שניתנות לשיבוש", הוסיף נציג המשטרה. מנגד, סניגורו של הנהג עו"ד מוחמד אבו פריח טען בדיון: "מדובר בנהג ללא עבר פלילי, הוא עובד כארבעה חודשים בחברת ההסעות. לפי גירסתו בלם היד היה מופעל ולא הייתה סיבה שהאוטובוס הדרדר".

רון אליהו עובד ז"ל (צילום: באדיבות המשפחה, חדשות)
רון אליהו עובד ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה, חדשותעורך הדין הוסיף: "לדברי הנהג, הוא עצר במקום שאין אנשים בסביבתו, הוא ירד לשירותים ובזמן זה היה אירוע. האוטובוס היה במרחק של 150 מטרים מהאוהלים, האירוע מצער מאוד - הוא מאוד כואב את האירוע חש צער ועדיין בהלם".

בית המשפט קבע בהחלטתו כי הנהג "חשוד כי נטש אוטובוס מונע אשר הדרדר וגרם למוות, בשם מעשים אלו מיוחסות למשיב עבירות של גרימת מוות ברשלנות". עוד נכתב בהחלטה: "הנהג בחקירה מדגישות את האפשרות לשיבוש חקירה בחלק מהפעולות. לאחר שבחנתי את הבקשה, החלטתי שקיים חשד סביר לצורך הארכת מעצרו , הנהג ככל שישוחרר ממעצר יכול להביא לסיכון ולשיבוש חקירה. עם זאת לא מצאתי לנכון להיעתר לכל התקופה המבוקשת".

"לחצתי על הברקס, הרמתי את בלם היד ואז האוטובוס עצר"

מצה"ל נמסר הבוקר כי עובד ז"ל היה חלק מקבוצת מועמדים לשירות ביטחון שהיו במהלך מבחני מיון ליחידה קרבית בסמוך לבסיס צה"ל בדרום הארץ - ונפגעו מהרכב. באירוע נפצעו חמישה מועמדים לשירות ביטחון נוספים. "במשטרה הצבאית ומשטרת ישראל פתחו בחקירה משותפת של נסיבות האירוע. צה"ל משתתף בצער המשפחה וימשיך ללוותה ואת משפחות הפצועים", נמסר.
איילון עוזרי, שהשתתף בגיבוש והיה באוהל בזמן התאונה, היה זה שעצר את הדרדרות האוטובוס לאחר הפגיעה. "אכלנו באוהל ודיברנו על הריצה. פתאום שמעתי ילדים צועקים לצאת ולברוח מהאוהל", שחזר הנער. הצעיר סיפר כי בהתחלה הוא לא הבין מה קורה וחשב כי מדובר בבדיחה. "ראיתי ילדים מתחילת האוהל מתחילים לצאת, לברוח ולצעוק", הוסיף.

הצעיר סיפר כי הוא שם לב שהאוהל התחיל לזוז ומיטות החלו ליפול סביבו: "לא הבנתי מה קרה עד שראיתי את שני הפנסים של האוטובוס נכנסים בתוכנו. כל המיטות הקדמיות התחילו להתהפך ולהתגלגל וילדים התחילו להיכנס מתחת למיטות. לקחתי את מי שישנו מימיני ומשמאלי, אמרתי להם "תברחו ותצאו" ומשכתי אותם איתי".

"כשהתחלתי לצאת מהאוהל מיטה שהאוטובוס העיף פגעה לי בגב", סיפור הנער והוסיף כי לאחר מכן יצא מהאוהל וראה את האוטובוס ממשיך להדרדר למטה. "הדלת שלו הייתה פתוחה אז נכנסתי לתוך האוטובוס, התיישבתי במושב של הנהג, לחצתי על הברקס, הרמתי את בלם היד ואז האוטובוס עצר".