נחקר בפעם השמינית, דרעי (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
נחקר במקביל לרעייתו. דרעי | צילום: Yonatan Sindel/Flash90

מאז 10:00 בבוקר היום (שני) נחקרים שר הפנים אריה דרעי ורעייתו במשרדי להב 433 בחשד לעבירות שחיתות. יחד עם בני הזוג עוכבו לחקירה 14 חשודים נוספים, בהם מנכ"ל המשרד לפיתוח הנגב והגליל אריאל משעל ששוחרר בתנאים מגבילים, וחבר מועצת העיר ירושלים משה ליאון. חלק מהחשודים אף נחקרו באזהרה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ליאון, אחד מ-14 החשודים שעוכבו לחקירה, הוא חבר מועצת העיר, חבר הנהלת העיר ומחזיק תיק המנהלים הקהילתיים. בספטמבר 2016 נסגר תיק החקירה נגדו בפרשת השחיתות בישראל ביתנו. השר דרעי תמך במועמדותו לראשות עיריית ירושלים ב-2013 מול ניר ברקת. ליאון ביקש להבהיר כי שיתף פעולה עם השוטרים וענה לכל השאלות, וכי בתום החקירה לא הוטלו עליו מגבלות כלשהן.

ליאון. הפתעה בהסכם (צילום: חדשות)
שיתף פעולה עם החוקרים. ליאון | צילום: חדשותעוד מסר ליאון כי לא נשאל ואין לו שום קשר לנושאים השונים כפי שפורסמו היום באמצעי התקשורת. "השאלות התמקדו בנושא נקודתי אחד בלבד בנוגע לתקופה בה אריה דרעי היה איש עסקים פרטי", מסר.

השר דרעי הגיע הבוקר למשרדי להב 433 ודרעי במקביל לרעייתו יפה, בשני חדרים נפרדים, זאת לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט אישר לחקור אותם באופן הזה.
טרם ברור האם יהספיקו החוקרים מאז שעות הבוקר למצות את כל ענייני החקירה שהתכוונו להעלות בפני השניים, ועל כן ייתכן שיקבע מועד חקירה נוסף. 

"חשד לעבירות מיסוי בתחום הנכסים"

בביתו של אחד הבכירים שעוכב לחקירה השוטרים התעכבו הבוקר במשך שעתיים. ההערכה היא שהבכיר, גורם פוליטי שנחשב למקורב לדרעי ואף שיתף איתו פעולה בפעילות פוליטית, עוכב לחקירה במסגרת בדיקת הפרשה שנחשפה אמש בחדשות 2 על-ידי לי נעים, במסגרתה זכתה עמותה של יפה דרעי בתמיכה מטעם משרדו של בעלה.

נחקרים במקביל (צילום: Yossi Zeliger/FLASH90, Ohad Zwigenberg/POOL)
נחקרים במקביל | צילום: Yossi Zeliger/FLASH90, Ohad Zwigenberg/POOL

כמו כן, איש עסקים מוכר נמצא בין המעוכבים. מהמשטרה נמסר כי החקירה שהחלה בתחום הנכסים הורחבה לחשדות נוספים: "מדובר בחקירה שראשיתה באפריל 2016, אשר נסובה תחילה בחשדות לקיומן של עבירות מיסוי בעיקר בתחום הנכסים", נמסר מהמשטרה.

החקירה מנוהלת על ידי להב 433-יאח"ה, בשיתוף פעולה עם רשות המסים. המוקד המרכזי בחקירה הוא עסקאות נדל"ן פנים-משפחתיות של דרעי, כשהחשד הוא העברה בלתי חוקית של בניין בן 5 דירות בקריית שאול מדרעי לאחיו, עו"ד שלמה דרעי. עוד בפרשה הזו גם עניינה של בניית הווילה בספסופה, שקיימת טענה שנבנתה ב"כסף שחור". בנוסף, מערבת הפרשה גם חיקור דין שהתקיים בגרמניה של המיליארדר ג'יימס שלאף, שהעביר לכאורה כספים לאחיו של דרעי.

"התמיכה בוטלה בגלל מראית עין"

ללא קשר לחקירה הזו, אמש פורסם במהדורה המרכזית כי עמותת "מפעלות שמחה" בראשות יפה דרעי, רעייתו של השר דרעי, הגישה בחודש דצמבר בקשה לסיוע בגובה של כ-570 אלף שקלים מהמשרד שבראשו עומד בעלה. העמותה הגישה למעשה בקשה למתן כספי תמיכות במסגרת "קול קורא" לעמותות שמספקות שירותים בתחום המחשוב, ועל הבקשה חתומה דרעי עצמה.

בתחילה, המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל אישר את העברת הכספים, אולם בעקבות התערבות של גורמי מקצוע במשרד לפיתוח הנגב והגליל בהם החשב הכללי של המשרד, נמנעה העברת הכספים. הם התריעו בפני מנכ"ל המשרד כי מדובר בניגוד עניינים חמור שאינו מאפשר את מתן התמיכה. רק לאחר הבהרתם, העמותה בראשות דרעי משכה את הבקשה, והכסף בסופו של דבר לא הועבר.