הטבות תמורת סיקור אוהד? נתניהו ואלוביץ' (צילום: איל יצהר, גלובס, רויטרס, חדשות)
נתניהו ואלוביץ' | צילום: איל יצהר, גלובס, רויטרס, חדשות

פרסום ראשון: מבקר המדינה לא מצא ראיות להתערבות של ראש הממשלה בנימין נתניהו לטובת בעלי בזק שאול אלוביץ' - כך על פי הגרסה האחרונה של הדוח הצפויה להיות זהה כמעט לחלוטין לגרסתו הסופית.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בדוח נמתחת ביקורת עקרונית על ההסכם הקואליציוני שנתן לראש הממשלה שליטה בלעדית על תחום התקשורת, במיוחד לאור העובדה שהסתבר כי נתניהו ואלוביץ' מכירים כבר 20 שנים - אולם המבקר צפוי לטעון שאלוביץ' לא זכה להטבות כלשהן בזכות הקשר בין השניים. למעשה, למבקר הועברה רשימת ההחלטות שהתקבלו בתחום התקשורת בתקופה הרלוונטית, וממנה עלה כי מרביתן הינן דווקא החלטות על קנסות שונים שניתנו לבזק.

שתי החלטות מהותיות בנושא החברה שאכן התקבלו בתקופתו של נתניהו כשר התקשורת אושררו בהמשך על ידי מחליפו, צחי הנגבי. גם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר כתבה למבקר כי "היחסים לא מהווים ניגוד עניים ברמה העליונה, אלא ברמה העקרונית".

 מצעד הנחקרים נמשך

בשבוע שעבר נודע כי גם מנכ"לית בזק סטלה הנדלר נחקרה ברשות לניירות ערך. הנדלר נחשבת למקורבת מאוד לשאול אלוביץ', שמינה אותה לאורך השנים לתפקידים ניהוליים רבים בקבוצת העסקים שלו. למרות חקירתה של הנדלר, בזק לא הוציאה על כך הודעה לבורסה, בניגוד למתחייב בחוק, ולא ברור מדוע צעד זה לא נעשה.

חקירתו של אלוביץ', נמשכת אתמול יותר מעשר שעות, וזאת לאחר ששלשום נחקר במשך כ-15 שעות מהבוקר עד הלילה. החוקרים אמרו בבית המשפט כי המיליארדר, ממקורביו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ניסה לכאורה לשבש הליכי חקירה בנוגע לעסקה העומדת במוקד החקירה - המיזוג בין yes לבזק. בית משפט השלום בתל אביב קבע כי אלוביץ' יורחק מהחברה ואסר עליו מלהתייצב במשרדי כל החברות בקבוצת יורקום-בזק שבבעלותו, זאת במסגרת חקירת הרשות לניירות ערך. על מנכ"ל yes, רון אילון, וסמנכ"ל הכספים בחברה מיכאל ניימן נגזר מעצר בית בן יומיים.

הוארך מעצרה. סטלה הנדלר (צילום: ינאי יחיאל)
הנדלר. נחקרת מהבוקר | צילום: ינאי יחיאל

עורכי דינו של של אלוביץ' אמרו בעקבות חקירת הרשות לניירות כי הוא משתף פעולה באופן מלא עם הרשויות ומסר להן את כל המידע שביקשו. "אנו מאמינים כי הרשויות אשר יבדקו את החשדות לעומקם, יגיעו למסקנה החד משמעית שאלוביץ' פעל ללא רבב", אמרו עורכי הדין ז'ק חן ומיכל רוזן-עוזר. "מטבע הדברים, לא נוכל להתייחס לפרטי החקירה מעבר לכך".

מדוע החקירה החלה דווקא כעת?

עסקת בזק-yes דוברה בעיתונות בעבר, ועל כן עולים סימני שאלה סביב התזמון של פתיחת החקירה. בחצי השנה האחרונה התפטרו מבזק סמנכ"ל הכספים ושני דירקטורים. התפטרותו של הסמנכ"ל הייתה דרמטית במיוחד, משום שעזב שבעה חודשים בלבד לאחר שנכנס לתפקיד. ההערכה בשוק ההון היא שלפחות אחד מהשלושה שהתפטרו נתן עדות מפורטת ברשות לניירות ערך, והעדות היא זאת שהובילה לפתיחת החקירה נגד אלוביץ'.

אלוביץ' ומנכ"ל yes רון אילון נלקחו בשבוע שעבר מבתיהם, ואילו הרשות ערכה חיפוש בבתיהם של השניים ובמשרדי החברות. מבזק נמסר אז בתגובה כי "נודע לחברה על החקירה של הרשות לניירות ערך בשעות הבוקר היום וכי סיבת החקירה אינה ידועה. בתוך כך, בכוונת החברה להוציא דיווח מיידי לבורסה בהקדם".