היהלומן חנן אברמוביץ' הצליח ליצור את אחד המשברים הקשים שידעה הבורסה ליהלומים בישראל. בית המשפט האריך את מעצרו עד יום שישי בחשד לעוקץ של עשרות מיליוני דולרים, אך הוא מצדו, מדגיש כי מדובר בנפילה עסקית ולא בהונאה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני הולך למשטרה עכשיו מיוזמתי, לא עשיתי שום דבר רע", אמר אתמול (שלישי) אברמוביץ' לגיא פלג, זמן קצר לפני מעצרו. "אני חיכיתי שהם יזמינו אותי, כי אנשים דיברו והתנהגו אלי לא יפה. אני עשיתי הכול במהלך תקין וזה מה שאני הולך להגיד להם".

כך עבדה השיטה: אברמוביץ' פעל כמתווך יהלומים. הוא לקח סחורה מיהלומן אחד ומכר אותה לאחר. אבל, במקום להעביר את התמורה ולקחת רק עמלה, הוא שלשל את כל הכסף לכיס שלו וכך נוצרו חובות ענק של כ-225 מיליון שקלים.

המעצר הסעיר את הבורסה ליהלומים (צילום: פלאש 90)
הבורסה ליהלומים, ארכיון | צילום: פלאש 90

"הוא כל הזמן אמר שהכסף צריך להגיע", סיפר לחדשות 2 היהלומן ע' שנעקץ. "הוא אמר שאקבל את כל הכסף עד הגרוש האחרון. ואז מגיע הזמן שאתה מבין שכנראה הכול סיפורים. אנחנו היינו די חשופים לאברומוביץ', אבל אני לא חושב שאנחנו במצב של קריסה".

"הזוי, לא היו מקרים כאלו בעבר"

מהחשדות עולה כי ההתנהלות של אברמוביץ' נמשכה ככל הנראה כשבעה חודשים. לפני יומיים, אחד הלקוחות החליט שהוא מפסיק להקשיב לתירוצים והגיש תלונה במשטרה. "נבצר מבינתי מה שקרה שם", אמר י', שהגיש את התלונה. "הוא לקח ממני סחורה בשווי מיליון ו-200 אלף דולר. לזה אח ורע למה שהיה פה. לא היו לנו מקרים דומים. זה משהו הזוי".

עו"ד עדי כרמלי
עו"ד עדי כרמלי | צילום:

"הוא תכנן את המהלך הזה ככל הנראה הרבה מאוד זמן בצורה מדויקת", הסביר אלי אבידר, מנכ"ל הבורסה ליהלומים. "בפעם אחת, הוא פשוט העלים את הכסף ואת אותם יהלומים והשאיר את בעלי החוב עם חובות גדולים".

במהלך היום פשטו חוקרי המשטרה על ביתו של אברמוביץ'. במהלך הפשיטה שהו בבית בני משפחתו המיוצגים על ידי עורך הדין בני כץ. בפשיטה נבדק חשד שאברמוביץ' הבריח באמצעות בני המשפחה נכסים, ובמהלכה הוחרמו גם מחשבים שהיו בבית.

"יש המון עסקים שקורסים מדי יום במדינה הזאת, גם העסק של חנן קרס", הסביר פרקלטו של אברמוביץ', עו"ד עדי כרמלי. "הוא לא שמח על כך, אבל מפה ועד לבסס נגדו חשדות פליליים - הדרך ארוכה מאוד ולדעתי זה לא מחזיק מים".