יוסי מוסלי בבית המשפט (צילום: חדשות 2)
יוסי מוסלי בבית המשפט | צילום: חדשות 2

בכל פעם שהשם מוסלי עולה בשכונת כפר שלם בדרום תל אביב, הפנים מלבינות. "תשאל במסעדה של סעדיה", מפנים אותי שני קשישים שיושבים על ספסל בגן הציבורי המשופץ במרכז השכונה. בכל פעם אנשים מעדיפים לא לענות, נרתעים מהשם. "על הכפר אתה יכול לשאול חופשי", הם מתחמקים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כפר שלם, שכונה הממוקמת בדרום מזרח תל אביב, הוקמה קצת אחרי קום המדינה על חורבותיו של הכפר סלמה. משפחת מוסלי הייתה שם מהשנים הראשונות. נסים מוסלי, המוכר בשכונה כ"מלמיליאן", הקים סוכנויות להימורים ועסק בעיקר בגבייה ובהחלפת כספים בכפר שלם ובשכונות הסמוכות. ילדיו של "מלמיליאן", יוסי, אלי ושי, לקחו את העסק והפכו אותו לארגון פשיעה מרכזי בישראל עם זרועות בינלאומיות - מספיק בשביל להיחשב כאחד מגורמי הפשע המשפיעים והמסוכנים בארץ.

אתמול (שני) נעצרו 20 בני אדם המקושרים בדרך זו או אחרת למשפחת מוסלי. החשדות נגדם נעים בין עבירות אלימות שונות ועד לניסיונות רצח, ואפילו רצח של חברי ארגונים יריבים. חלק ניכר מהעצורים מתגוררים בכפר שלם ובשיכון הסמוך נווה אליעזר. חלקם כבר יצאו מהשכונה, אבל הלב הפועם של הפעילות מרוכז שם.

בית משפחת מוסלי בשכונה
בית משפחת מוסלי בשכונה | צילום:

"הם נותנים כיוון חיובי בשכונה"

ביקשתי לשאול בעלי עסקים ויושבי ספסלים אודות בני המשפחה. רבים נרתעו מעצם העלאת השם "מוסלי", חלק מלמלו כי מדובר באנשים טובים. לא היה אחד שלא הכיר את המשפחה, כמו שריפים של עיר קטנה.

"הם ילדים טובים, בני משפחת מוסלי", אומר ציון יפת, פעיל חברתי ותיק שמתגורר בשכונה מאז 1949 ומי שראה את האחים לבית מוסלי גדלים. "אני מכיר אותם מאז שהם היו קטנים, משפחה נהדרת, אמא שלהם גידלה אותם היטב. שמעתי על החשדות נגדם. אני לא בעד הדברים האלה, אבל נחכה ונראה מה יצא מזה בסוף".

"אין ספק שהם כוח חזק כאן בשכונה" הוא אומר, "אך יש בזה גם יתרונות. בגלל הילדים האלה אין אונס בתוך הכפר, אין הכאת זקנים, אין פריצות. הם נותנים כיוון חיובי, הם דואגים. אם יש מישהו בשכונה שאין לו עבודה, הם מסדרים לו באמצעות קשרים או משלבים בעסקים שלהם. אני מכיר אישית כמה עשרות אנשים שהם הצילו, והם עושים הרבה בשביל שלא יגדל כאן דור נוסף גרוע יותר. אני לא מצדיק את העבירות שהם מבצעים אבל יש לזה נקודות חיוביות".

ציון יפת כבר בן 80 וטוען שכמעט כל צעיר בשכונה עבר דרכו באמצעות אחת המסגרות החינוכיות שניהל - החל ממועדוניות וכלה בסניף של האוניברסיטה הפתוחה בשכונה. "הבעיה היא שאין כאן מספיק פעילויות לבני הנוער וכשאין תעסוקה הם מחפשים מה לעשות עם עצמם", הוא טוען. "אבל צריך לזכור שמלבד עבריינים יצאו מכאן גם שופטים, עורכי דין, רבנים גדולים, מנהלי חברות וקצינים בדרגות גבוהות. אסור לצבוע שכונה שלמה בצבעים שחורים".

"זה כמו הארלם כאן"
"זה כמו הארלם כאן" | צילום:

"זה כמו הארלם, אתה צריך לשרוד"

תושבת נוספת מהשכונה, שביקשה לא להזדהות, הסכימה לספר בלחש כי החיילים של מוסלי הם לא אנשים שמתעסקים איתם. "הם מחזיקים בחצי מהעסקים בשכונה", היא מסבירה. "חלק מבעלי העסקים היו חייבים להם כסף עד שבשלב מסוים הם רשמו מחצית מהעסק על שמם".

גם היא מקפידה לציין את הפעילות הענפה של בני המשפחה בשכונה. "כל שבוע מגיעות לכאן משאיות עם סיוע למשפחות נזקקות בשכונה, ארגזים של אוכל וציוד, פירות וירקות שהם מחלקים למי שצריך", היא אומרת. נדמה שמשפחת מוסלי אכן דואגת לתושבים ובתמורה היא מקבלת את הסכמתם השקטה לפעול מקרבם.

בחיפוש אחר מסעדת סעדיה פגשתי אדם ירא שמיים שהכיר את השמות שציינתי, אבל סיפר כי האירועים המיוחסים להם רחוקים ממנו שנות אור. "מה אתה רוצה שיעשו הצעירים הללו, הם נולדים למצב הזה, זה כמו הארלם כאן, אתה צריך לשרוד", אמר והצביע על מבנה חד קומתי סמוך. "סעדיה כבר לא בחיים, אבל בנו דרור נמצא שם". לדבריו, משפחת מוסלי, על חייליה וחבריה, נוהגת לשבת שם מדי יום - מבוקר ועד ערב - ולנהל את ענייניה.

שכונת כפר שלם מתחדשת וניתן לראות בה, לצד בתי שיכונים ישנים ופחונים, גם מתחמי בנייה חדשים וסוגיות הפינוי והבנייה נמצאות כל הזמן בערכאות משפטיות. בסיור בשכונה לא ניתן להתעלם ממספר מתחמים המתועדים בכל רגע נתון על ידי מצלמות אבטחה של גורמי פשיעה החוששים לחייהם.

המסעדה של סעדיה
המסעדה של סעדיה | צילום:

"מסתנוורים מהכסף הקל" 

את אבשלום בן דוד מוועד השכונה פגשנו בסמוך למסעדה שהייתה סגורה לרגל הפסח. "זו לא רק בעיה של כפר שלם, אלא של כל דרום תל אביב, שסובל מהזנחה לאורך שנים רבות", הוא אומר. "זה לא משהו שצמח היום, אבל יש שיפור כל הזמן. כיום הנוער של כפר שלם מורכב מאוכלוסייה חזקה וטובה. הבעיה היא שהשם מתקשר לפשע, אני מקווה שזו נחלת העבר. לא בכל פעם שיש משהו שלילי אתם חייבים להגיע ישר לכאן, אתם באים לעשות כאן רק כתבות שליליות".

נסים מוסלי, אב המשפחה, יוצג אתמול בדיון על ידי עו"ד אריה שרעבי ולא במקרה. שרעבי, שופט בדימוס, גדל בכפר שלם וחלק ניכר ממשפחתו עדיין מתגוררת שם. "אני מכיר את מוסלי שנים רבות, והוא עצמו כבר זמן רב מחוץ לעניינים האלה", אמר.

על קבוצת הצעירים שנעצרה אתמול יחד עם מרשו הוא אומר: "מבלי להיכנס להכללות, אנשים נכנסים לעולם הפשע, אנשים שמחפשים הרפתקאות, מחפשים את הסכנה, לעתים הם צעירים ללא שיקול דעת, הם לא לוקחים בחשבון את התוצאות הרות האסון שיש בעולם הפלילי, הם מסתנוורים מהכסף הקל, ויש כאלה שגם הולכים ממניעים של חברות".

כשנכנסתי למסעדה של סעדיה מצאתי את הכיסאות מורמים. מאחור מטבח קטן ומצוחצח, ועל הקירות תמונות ישנות של אנשים מחויכים - אולי בני משפחת סעדיה. בחוץ הועסק עובד זר בשיפוצים, כנהוג בתקופת החג. כששאלתי אותו אודות בני משפחת מוסלי הוא הפנה אותי לצעיר שהתקרב לעברנו. "אין כאן מה לשאול", הבהיר הצעיר, "אף אחד לא ידבר איתך על כלום כאן באזור".

לפניות לכתב: AzriA@ch2news.tv