השוטר החשוד שהכה חייל צה"ל מגיב לראשונה לפרשה: בתחילת השבוע חשפנו כאן בחדשות 2 Online תיעוד מטריד במיוחד בו נראה שוטר מכה את דמאס פקדה, חייל צה"ל שחלף על פניו בעיר חולון. אמש, לאחר שהמפכ"ל דנינו הורה להדיחו משירות במשטרה, נחקר השוטר במח"ש, שם שיתף פעולה עם החוקרים והגיב לראשונה לחשדות החמורים נגדו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני פעלתי לפי מה שלימדו אותי במשטרה. אני מרגיש שנעשה לי עוול. עשיתי את מה שהייתי צריך לעשות", מסר היום השוטר באמצעות עורך דינו, משה פרידמן. "נשלחתי למשימה שלפי התדרוך שקיבלתי ממפקדי, מעורב בה חפץ חשוד. נאמר לי שהיו שני מקרים בהם היה פיצוץ באותה שכונה עקב חפץ חשוד - הבנתי שיש סכנה ממשית לאנשים - ולכן הרחקתי כל מי שהתקרב לזירה".

לדברי השוטר, שנחקר באזהרה במשך שעות במח"ש ושחשוד בשימוש בכוח שלא כדין, הוא אמר לחייל שאין מעבר מהמקום בו ביקש לעבור: "אמרתי לאותו חייל: 'עצור, אין מעבר כאן'. החייל אמר לי שהוא רוצה לעבור אבל לא נתתי לו. ניסיתי להרחיק את האופניים שלו והזהרתי אותו".

"החייל דחף אותי - והייתי חייב לעצור אותו"

השוטר טען בחקירתו כי החייל היה עסוק בטלפון ולא הקשיב לו: "ראיתי שהוא אדיש, אז ניסיתי להרחיקו יחד עם אופניו. כשהוא לא התרחק, אמרתי לו שהוא עצור. הוא התנגד כשהזזתי אותו בכוח, ואף הוא דחף אותי - והייתי חייב לעצור אותו".

לשאלה האם הוא מצטער על מה שהיה, השיב השוטר באמצעות פרקליטו שהוא עשה את מה שנדרש ממנו לעשות במסגרת תפקידו. עוד דחה השוטר את טענת החייל לפיה במהלך הנסיעה בניידת, כשהיה אזוק, אמר לו שאם היה יכול היה "תוקע לו כדור בראש".

דנינו (צילום: חדשות 2)
הורה על הדחת השוטר המכה. דנינו | צילום: חדשות 2

"לא היה ולא נברא", מסר עו"ד פרידמן, "נעשה עוול לשוטר שכל חטאו היה לבצע את עבודתו כנדרש ממנו. הוא יחזור לעבודתו במשטרה שהוא אוהב, זה רק עניין של זמן". במח"ש שיחררו את השוטר לביתו לאחר חקירתו - אך הורו לו להתרחק מהתחנה ואסרו עליו ליצור קשר עם יתר המעורבים בחקירה.

זעם בעדה האתיופית: "כל שוטר עושה מה שבא לו"

במקביל, הרוחות סוערות בקרב בני העדה האתיופית ברשתות החברתיות לאחר התקרית הקשה שתועדה. בעדה קוראים לכולם להגיע להפגנה מחר מול המטה הארצי של משטרת ישראל בירושלים, שם יקראו למפכ"ל: "די לאלימות. הפעם היה מזל שהיה תיעוד של המקרה. אנחנו מרגישים יום יום את האלימות המשטרתית הבלתי מרוסנת".

"היום כל שוטר מרשה לעצמו מה שבא לו כשמדובר בצעיר אתיופי כי הוא יודע שאף אחד לא יאמין לנו ולא יעשה לו כלום", מסר אחד ממארגני ההפגנה, שכבר החלו להיערך לקראתה.