הצהרת תובע הוגשה היום (ראשון) נגד הפלסטיני ערפאת ארפאעיה, החשוד ברצח אורי אנסבכר ז"ל בת ה-19 בעין יעל בירושלים לפני כחודש. ארפאעיה הובא היום לבית משפט השלום בירושלים שם הוארך מעצרו עד יום חמישי, לקראת הגשת כתב אישום נגדו.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

אמש נחשפו בחדשות סוף השבוע פרטים חדשים מחקירת הרצח ומהשחזור של ארפאעיה, בן 29 מחברון, שיואשם השבוע באונס וברצח של אנסבכר. בציטוטים מתגלים פרטים חדשים על המקרה, ביניהם שארפאעיה לא תכנן כמעט שום דבר - והכין רק כיפה שנמצאה בכיס מכנסיו.

"קניתי את הכיפה שבועיים לפני, כדי שאוכל להיכנס לישראל מבלי שיחשדו בי ומבלי שיזהו שאני שב"ח (שוהה בלתי חוקי)", אמר לחוקרים. הצעיר פעל לבד ולא שיתף איש בכוונתו, שהתגבשה מספר שבועות לפני הפיגוע: "יצאתי מהבית לרצוח יהודי בגלל הכיבוש ובגלל היחס לערבים במחסומים בירושלים".

המחבל יצא מחברון עם סכין בבגדיו ועבר דרך היער בסמוך לעין יעל. האדם הראשון שבו נתקל היה אורי אנסבכר בת ה-19, בת שירות מתקוע, שישבה על סלע וכתבה במחברת. בשחזור אמר: "ראיתי בחורה, אמרתי לה בערבית 'שלום, אני ערבי'. ראיתי שהיא לא מבינה. אמרתי לעצמי - אני עושה איתה יחסי מין בטוב וברע", כלומר עם או בלי הסכמתה.

אורי אנסבכר
צילום: באדיבות המשפחה, חדשות

בשלב זה שלף את הסכין, דקר אותה שלוש פעמים וגרר אותה בידיה למרחק של כ-150 מטרים. אורי ניסתה להתנגד ואף צעקה, אבל חוץ משניהם לא היה שם איש. הוא דקר אותה עוד כמה פעמים, סתם את פיה בצעיף שהיה על צווארה, ולאחר שכפת את ידיה בחגורה אנס אותה ונמלט מהמקום - לא לפני שלקח את הטלפון הנייד שלה, הוציא ממנו את כרטיס הזיכרון והשליך אותו מתחת לסלע.

בשלב זה ארפאעיה חזר לבית לחם, על מונית שהסיעה אותו לאל-בירה סמוך לרמאללה. שום דבר במסלול המילוט שלו לא היה מתוכנן: לאחר שהסתיר את הסכין, שנמצאה לאחר מכן בין שקי מלט ליד המסגד שבו הסתתר, נתפס בידי לוחמי הימ"מ.

זיהוי הרוצח, איתור ומעצרו בתוך יממה אחת התאפשרו רק בזכות פעילות יוצאת דופן ושיתוף פעולה יעיל ומדויק בין ארגונים ויחידות שהביאו לפענוח. חוקרי היחידה המרכזית (ימ"ר) של משטרת ירושלים, רופאים מהמכון לרפואה משפטית, אנשי המעבדה לזיהוי פלילי במטה הארצי, חוקרי השב"כ ולוחמי הימ"מ. רק בחקירתו השלישית הודה המחבל שהמניע היה לאומני - ולמרות זאת עד עכשיו, גם לקראת הגשת כתב האישום, אין שום גורם פלסטיני שתומך בו ומוכן לסייע לו: כולם מתנערים ממנו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו