עמוס דב סילבר, מייסד טלגראס (צילום: דוברות המשטרה, החדשות)
עמוס דב סילבר, מייסד טלגראס | צילום: דוברות המשטרה, החדשות

"אם המשטרה חושבת שהיא יכולה לחסל את טלגראס היא טועה" - כך התרברב עמוס דב סילבר, מייסד קבוצת הטלגרם ששימשה לסחר בסמים, שעות ספורות לפני שנעצר באוקראינה במסגרת המבצע המשטרתי נגד חברי הרשת שהוגדרה "ארגון פשע". בשיחה עם כתבי "ידיעות אחרונות" שנערכה עמו מבית קפה בקייב נשמע סילבר בטוח מאוד בעצמו: "ייקח למשטרה שנים להפיל אותנו".

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

אתמול הודיעה המשטרה כי עצרה 42 חשודים השייכים לדרג הבכיר ב"טלגראס", ביניהם עמוס דב סילבר שמוגדר כראש הפירמידה. על פי החשד, נמכרו במסגרת פעילות הארגון בישראל סמים בשווי מאות מיליוני שקלים ובמשקל כולל של עשרות טונות. סילבר נעצר ונחקר באוקראינה וישראל תבקש להסגירו בקרוב.

שיחת הטלפון עם מייסד הפלטפורמה תואמה בעזרת אדם שהגדיר את עצמו כיחצ"ן של הרשת והייתה גלויה לגמרי - באמצע היום בבית קפה הומה אדם באוקראינה. סילבר עזב את ישראל בגלל צו מעצר שתלוי נגדו על הפצת קנאביס וחי בארצות הברית. "אני כאן לפגישת עבודה", אמר.

"קורס ללימוד קנאביס" (צילום: דוברות המשטרה, חדשות)
גל מעצרים של מנהלי ה"טלגראס" | צילום: דוברות המשטרה, חדשות

"כל פרטי הסוחרים והדאטה בייס שלנו נמצא על שרתים מוצפנים", הסביר האיש שייסד את הפלטפורמה. "למשטרה אין שום גישה אליהם". סילבר התייחס לאפשרות שסוחרים בודדים ייעצרו: "להפיל סוחר קטן זה קל, לנו יש 4,000 סוחרים, זה ייקח למשטרה 4 שנים".

על פניו הגישה ל"טלגראס" שרוכבת על אפליקציית המסרים המוצפנים "טלגרם" פשוטה מאוד וכמעט כל אדם שמעוניין יכול לרכוש באמצעותה קנאביס. אך בפועל ישנו מערך משומן של עובדים שבודקים כל משתמש. "אנחנו נעלה כמעט על כל שוטר שינסה לקנות ולהפליל אותנו, בודקים לכולם את הפייסבוק, תעודות זהות, מבקשים שישלח תמונה עדכנית", מדגיש סילבר.

נחשב לפעיל למען לגליזציה

סילבר נולד בצפת למשפחה חרדית ובהמשך עזב לירושלים ונטש את הדת. שנים לפני שהקים את הפלטפורמה לסחר בקנאביס הוא נחשב לאחת הדמויות המוכרות בתחום ואף ריצה מספר חודשי מאסר בפועל על סחר בסמים. למרות זאת, הוא מעולם לא חשש להביע את עמדתו בנושא ומחשיב את עצמו כלוחם למען החברה. הוא נחשף לראשונה לציבור הרחב כשארגן בשנת 2014 את "ליל הבאנגים הגדול", שבמסגרתו פעילים למען לגליזציה עישנו קנאביס מול הכנסת.

"אנחנו לא מעודדים צריכה של סמים נוספים, למרות שיש גם כאלו", אומר היחצ"ן של הרשת שביקש לא להזדהות. עם זאת, במשטרה אומרים שדרך הפלטפורמה הנוחה מופצים סמים קשים מכל הסוגים ומגדירים את סילבר וחבריו כארגון פשע לכל דבר. "תדמית הקנאביס נוחה להם", אומר גורם המעורב בחקירה. "המטרה היא בצע כסף ויש כאן עבירות רבות".