חמישה אנשי צוות בבית חולים סיעודי-גריאטרי בשפלה נעצרו הבוקר (שני) בעקבות פעילות של סוכן סמוי שהמשטרה החדירה למוסד. במהלך הפעילות הסמויה נחשפה מסכת התעללות אלימה מצד אח מוסמך וארבעה מטפלים סיעודיים כלפי קשישים חסרי ישע במוסד, שכללה מכות, אגרופים, סטירות ודחיפות.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

עם הפיכת החקירה לגלויה הבוקר נעצרו החשודים, בני 33 עד 50 תושבי מרכז הארץ, שתועדו מכים את הקשישים. החמישה הובאו לחקירה בחשד לעבירות של התעללות בחסר ישע, תקיפת חסר ישע ועבירות נוספות. החקירה מתבססת בין השאר על תיעודים שנקלטו במצלמות האבטחה במוסד ומראים חלק מההתעללות שעברו הקשישים.

במהלך החקירה תועד אח מוסמך ניגש למיטתו של חולה סיעודי בן 85 ומכה אותו ברגליו מספר פעמים תוך כדי טיפול בעירוי. האח נצפה ממשיך להכות את הקשיש תוך כדי החלפת חיתול חד-פעמי. האלימות כלפי אותו קשיש נמשכה במהלך הטיפול בו והיא כללה בין השאר אגרופים לכתף.

כעבור מספר ימים תועד האח ניגש למיטתו של אותו קשיש ומצמיד בכוח שמיכה לפניו של הקשיש. בהמשך הוא נצפה מכה את הקשיש בכתף ובגרון ומניח פעם נוספת שמיכה על ראשו ונשען עליו במשך שניות ארוכות. בתקרית אחרת נראה האח מכניס אצבעות לפיו של הקשיש ומכסה פעם נוספת את ראשו בשמיכה ולוחץ.

התעללות בקשישים
צילום: דוברות המשטרה‎, חדשות

במועד אחר תועד מטפל סיעודי במוסד ניגש לקשיש בן 81 ומכה אותו באגרוף. באירוע נפרד נראה מטפל אחר ניגש לאותו קשיש וסוטר לו בעוצמה על הלחי. במקרה אחר נצפה מטפל כשהוא מנסה להרכיב משקפיים למטופל קשיש תוך הפעלת עוצמה.

במהלך עבודת הסוכן הסמוי נחשף כי אנשי הצוות נוהגים להשתמש בחדרי המטופלים כמלתחה ומשתמשים במקלחות שבחדרי הקשישים. עוד התברר כי אנשי הצוות קיימו יחסי מין בחדרי האשפוז.

החקירה הסמויה החלה לאחר שהגיע למשטרה מידע על מקרים של הפעלת כוח כלפי מטופלים במוסד. לאור המורכבות והרגישות של חקירה מסוג זה, ביחידה המרכזית של המשטרה החליטו להחדיר בלש מאחת מתחנות המרכז כסוכן סמוי שהתקבל לעבודה בצוות הלוגיסטי של המוסד. במשך שבועות ארוכים פעל הסוכן במוסד ואסף ראיות.

מא.ב. א - איגוד בתי אבות ודיור מוגן נמסר בתגובה למקרה ההתעללות שנחשף: "א.ב.א מגנה מכל וכל אלימות באשר היא ומצר על קרות האירוע. א.ב.א קורא למקבלי ההחלטות בישראל להוביל רפורמה של ממש בתחום שתאפשר גיוס כח אדם מקצועי ואיכותי לענף הסיעוד. אם המחסור בכח אדם יימשך והממשלה לא תאשר מיידית הבאת עובדים זרים לענף הסיעוד אנו נגיע למצב שניאלץ להשבית את ענף האשפוז הסיעודי".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו