חצי שנה נמשכה החקירה הסמויה בחשד כי סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן ניצל את מעמדו כדי למנוע את הסגרתה לאוסטרליה של מלכה לייפר המואשמת שם ב-74 מקרים של תקיפה מינית ואונס בשלוש אחיות. על פי החשד, ליצמן ניסה להתערב בקביעת כשירותה הנפשית לעמוד לדין, ובכך הוא חשוד בהפרת אמונים ושיבוש מהלכי משפט.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

בתיעוד מהמצלמות הנסתרות של הארגון JCW לייפר נראית מנהלת אורח חיים תקין לחלוטין. חוקרים פרטיים ששכר הארגון, שנאבק בפדופילים בקהילות יהודיות ברחבי העולם, הביאו את ההוכחות שסתרו את הטענות על מחלה נפשית ממנה היא סובלת לכאורה, ובכך סללו את הדרך למעצרה.

גורמים המעורים בחקירה אומרים שליצמן חשוד בהפעלת לחץ על פסיכיאטר בכיר בשירות הציבורי, לבל יחתום על חוות דעת לפיה לייפר כשירה לעמוד לדין. אותם גורמים אומרים גם כי זה אינו המקרה היחיד שבו סגן שר הבריאות התערב לכאורה בשיקול דעתם של אנשי המקצוע במערכת הבריאות לשנות חוות דעת לטובת אנשים שביקש להטיב עימם.

מלכה לייפר החשודה בפדופיליה (צילום: חדשות)
התיעוד של מלכה לייפר | צילום: חדשות

בפרשה הזאת נחקרו במשך שעות ארוכות גם אחד מעוזריו הקרובים של סגן השר. ליצמן עצמו ישוב וייחקר בימים הקרובים.

גורמים בכירים במערכת הבריאות לא הופתעו מהחשדות. לדבריהם, ליצמן פועל לא פעם בכוחניות, באופן לא מידתי וסביר לטובת מקורבים, לרוב אנשי חסידות גור. החל מבקשות לתרופות שלא בסל, ועד טיפול VIP בבתי חולים.

מתבצר בעמדתו. ליצמן (צילום: החדשות)
ימשיך במשרד הבריאות? ליצמן (ארכיון) | צילום: החדשות

ליצמן שמכהן כמעט עשור שלם במשרד הבריאות הצהיר כי בכוונתו לשוב ולכהן בתפקיד גם בתום הבחירות הקרובות. מעניין כיצד העננה הפלילית שמרחפת מעליו, תשפיע על איוש התפקיד.